Srijeda, 12 veljače, 2025

Noćna mora ili…? Savjeti za pranje rublja za osobe s ekcemom kože

Svačija je koža različita, tako da nadražujući sastojak za vas možda neće utjecati na nekoga drugoga. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i pogrešaka da biste saznali što najbolje odgovara vašoj koži. Slijedite ove korake kako biste bili sigurni da perete odjeću na način prilagođen ekcemima

Za mnoge od nas pranje rublja je automatizirana navika i tretiramo ga kao jednostavan posao. Ali ako patite od ekcema kože, možda biste trebali dobro razmisliti o tome kako perete odjeću i što koristite. Način pranja rublja jednako je važan kao i kemikalije u deterdžentu.



“Pogrešan proizvod za pranje rublja može biti prava noćna mora za nekoga s ekcemom”, kaže dr. Jeffrey M. Cohen, dermatolog i docent na Medicinskom fakultetu Yale u New Havenu u saveznoj državi Connecticut.

“Neki proizvodi za pranje rublja sadrže kemikalije koje mogu iritirati kožu, a svaka iritacija kože može potaknuti ekcem”, kaže dr. Cohen. To može dovesti do svrbeža, pečenja, crvenila i drugih simptoma. Iako proizvodi za pranje rublja možda nisu najveći pokretači ekcema, oni mogu potencijalno pridonijeti tome.
“Kada pokušavamo smiriti nadraženu kožu i mali koraci mogu biti od pomoći, a to uključuje i proizvode za pranje rublja”, kaže dr. Cohen.

Svačija je koža različita, tako da nadražujući sastojak za vas možda neće utjecati na nekoga drugoga. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i pogrešaka da biste saznali što najbolje odgovara vašoj koži.

Slijedite ove korake kako biste bili sigurni da perete odjeću na način prilagođen ekcemima.

1/ Pametno koristite proizvode
“Općenito, osobe s ekcemom trebaju izbjegavati sve što je mirisno, a to uključuje deterdžente i omekšivače s mirisom”, kaže Cohen. Čak i ako su organski ili prirodni, mirisi mogu potaknuti ekcem. Važno je potražiti proizvod koji ne sadrži mirise. Neki proizvodi kažu da su ‘bez mirisa’, što zapravo nije točno, jer sadrže mirise koji prikrivaju miris kemikalija u njima. Ljudima je posebno izazov identificirati se, jer deterdžent sam po sebi nema miris, pa je važno biti svjestan te razlike.
Treba paziti i na boje, koje mogu biti problematične za kožu sklonu ekcemima, kao i na riječ ‘hipoalergenski’. Naime, postoji niz proizvoda za koje se smatra da su ‘hipoalergični’, ali ovo zapravo nije standardizirani pojam i tvrtke ga mogu koristiti ne dokazujući ništa, pa morate biti oprezni s tom oznakom jer može dovesti u zabludu.

2/ Uvijek najprije operite novu odjeću
Mnogi novi odjevni predmeti sadrže sprejeve za završnu obradu i kemikalije koje mogu biti vrlo iritirajuće. Neke od tih kemikalija možda neće biti navedene na deklaracija proizvoda. Nedostaje objavljenih istraživanja na tu temu, ali znanstvenici sa Sveučilišta u Stockholmu u Švedskoj testirali su 60 novih odjevnih predmeta i identificirali oko 100 kemikalija na odjeći koje bi mogle biti iritantne za kožu; nažalost, proizvođači nisu otkrili ove kemikalije.
Prevenirajte probleme tako da prije nošenja operete novu odjeću dvostrukim ciklusom ispiranja.
“Sjećam se slučaja koji nikada neću zaboraviti – mladić je na većini svog tijela razvio užasan svrbež koji nisam mogao kontrolirati. Proveli smo patch testiranje i otkrili da je alergičan na formaldehid koji se ponekad koristi u odjeći i da je nosio nova odijela za trčanje. Jednom kada smo ih se riješili, koža mu se potpuno očistila”, kaže Cohen.

Kako jedna ‘obična’ perilica rublja može ugroziti morski i naš svijet?

3/ Nemojte koristiti previše deterdženta
Zaklada Eczema preporučuje upotrebu samo one količine deterdženta koja je predložena na naljepnici – ili manje – tako da se ostaci sapuna ne zadržavaju na odjeći.
“Općenito je najbolje koristiti proizvode onako kako preporučuje proizvođač”, kaže Cohen. Također, ako koristite prašak ili tablete, može vam ostati više deterdženta na odjeći, pa se u većini slučajeva preporuča tekući deterdžent.

4/ Ne preopterećujte perilicu rublja
Umetanje odgovarajuće količinu odjeće znači da će se deterdžent za rublje pravilno otopiti. Uvijek je dobra ideja slijediti proizvođačeve smjernice za vaše uređaje. Zašto? Prekomjerno punjenje stroja dovodi do neučinkovitog čišćenja, a kao posljedica javljaju se ostaci deterdženta na odjeći. 

13 najčešćih grešaka u čišćenju doma na koje upozoravaju stručnjaci

5/ Pustite da ciklus ispiranja odradi svoje
Važno je pustiti da se deterdženti ispiru s odjeće kako biste izbjegli kontakt s kožom. Možda bi bilo dobro i da dvaput stavite odjeću na program ispiranja. 
“Mislim da dvostruko ispiranje nekima može biti od koristi i da vrijedi pokušati. Ako se na vašoj koži
 nakon nekog vremena više ne pojavljuju ekcemi, možete s vratiti ispiranju jedanput, no za mnoge obitelji preporučuje se preventivno ispiranje dvaput”, dodaje Cohen. Ključna točka: Sve dok se koristi pravi deterdžent, dvostruko ispiranje ne bi trebalo biti potrebno, ali neće ni naškoditi!

6/ Budite oprezni pri ručnom pranju odjeće
Ako ručno perete odjeću, dopustite da se deterdžent otopi u vodi i dobro isperite. To je zato što deterdženti bilo koje vrste po svojoj prirodi iritiraju kožu. Deterdženti djeluju tako što pomažu razgraditi ulje i olakšati njegovo miješanje s vodom, a naša koža na površini ima ulja koja se nazivaju lipidi i koja su vrlo važna. Stoga, soatci deterdženta mogu djelovati na koži i oštetiti njezinu zaštitnu barijeru. Zbog toga koristite količinu deterdženta navedenu na naljepnici proizvoda (i ne više). Također, nosite rukavice kada koristite sapune ili deterdžente bilo koje vrste, pri ručnom pranju odjeće ili pranju posuđa i čišćenju doma. A možete probati i sa natapanjem čiste odjeće!

Zašto bismo (ipak) trebali natapati čistu odjeću?

7/ Preskočite omekšivač
Gotovo svi omekšivači sadrže neke mirise, ali i sve više kemikalija na koje bi netko mogao biti alergičan. Naime, oni mogu sadržavati metilizotiazolinon, uobičajeni alergen koji iritira kožu, pa ako sumnjate na njega – svakako izbjegavajte deterdžente.
Jedno je istraživanje pokazalo i kako omekšivači pomažu nekim ljudima sa suhom kožom jer odjeću čine mekom na dodir (uzrokujući tako manje trenja na koži). No, to je rijedak pozitivan primjer.

8/ Ne štirkajte odjeću
Baš kao što omekšivači rublja nekima mogu uzrokovati pojavu ekcema, tako i štirkanje, odnosno učvršćivanje tkanina koje ukrućuje odjeću – također može iritirati kožu. 

Fotografije: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime