‘Back in Action’ je krimi špijunska akcijska komedija premijerno prikazana na Netflixu kao prva veća filmska premijera godine, slavljena kao povratnički film simpatične Cameron Diaz nakon desetogodišnje pauze tijekom koje se posvetila obitelji.
Priče je stereotipna i više puta eksploatirana na vrlo slične načine. Emily (Cameron Diaz) i Matt (Jamie Foxx) bivši su CIA-ini agenti koji su se povukli iz svijeta špijunaže kako bi podigli obitelj i živjeli miran život u predgrađu. No, koncept im dolazi u pitanje kad im tajni identiteti bivaju otkriveni, prisiljavajući ih da se ponovno upuste u opasni svijet špijunaže.
Podžanr akcijskih komedija ‘espionage domesticity’ tip je krimića u kojima bivši špijuni vode obiteljski život, dok se suočavaju s prijetnjama iz prošlosti. Sjajnih i zabavnih prednika tog stila je bilo u naslovima poput ‘Istinite laži’ (1994) sa Schwarzeneggerom, Jamie Curtis ili ‘Mr & Mrs Smith’ (2005) s Angelinom Jolie i Bradom Pittom. Međutim, ‘Back in Action’ ne uspijeva doseći zabavne standarde tih filmova niti u pogledu akcije, humora ili kvalitetnije karakterizacije likova. Dok ‘Istinite laži’ nudi balans akcije i komedije zabavnih likova, ‘Mr & Mrs Smith’ istražuje kompleksnost odnosa između glavnih likova, ali oba se dokidaju u kemiji, šarmu i funkcionalnoj međuigri glavnih uloga. ‘Back in Action’ ostaje prilično površnim i oslonjenim samo na pojavnost Diaz i Foxxa, ne uspijevajući ponuditi nikakvu autorsku ili izvedbenu inovativnost koja bi ga izdvojila iz mase više ili manje uspješnih, a sličnih filmova.
View this post on Instagram
Klišeji i predvidljivost nadmašuju šarm filma
Cameron Diaz i Jamie Foxx funkcioniraju sasvim solidno, obzirom da im ovo nije prvi susret na velikom ekranu i da ponovno surađuju ((‘Any Given Sunday’ (1999) i ‘Annie’ (2014)) no mimo njihove međuigre, scenaristički i dijaloški se ne događa baš ništa osobito catchy te se pod kvalitetom filma šverca pojava šarmantne model glumice Diazove čija prisutnost nosi dodatnu vrijednost. Još jedan usputni hook je pojava uvijek i konstantno jake Glenn Close u sporednoj roli majke i ex špijunke Emily. Na takvim se momentima kupovanja pažnje na žalost ne opravdava temelj filma čija je radnja klišejizirana i predvidljiva do mjere smanjivanja napetosti i iznenađenja.
Stavite li ga u kontekst sličnih eksploatacijskih B filmića, ovo je traganje za buddy buddy glumačkim ping ponganjem Willa Smitha i Charlize Theron u ‘Hancocku’, ali na bitno manje zabavan način.
A poslije odjavne špice ‘povraćanja u akciju’ kao najveći domet filma je pušten info kako Cameron Diaz razmišlja o prihvaćanju reprize role ‘There’s Something About Mary’, dok se fanovi dotične glupaste komedije pitaju što će ovaj puta mijenjati gel u kosi.
Ocjena: 6/10
Naslovna fotografija: Screenshot YouTube