Subota, 12 listopada, 2024

Omiljena ljetna aktivnost: 7 blagodati plivanja na naše zdravlje

Jedna od omiljenih ljetnih aktivnosti - plivanje - zapravo je oblik tjelovježbe koji ima osobito dobar utjecaj na tijelo i duh

Često se govori o dobrim utjecajima koje tjelovježba ima na zdravlje. Primjerice, kako šetnja kroz prirodu može poboljšati raspoloženje te kako trčanje može imati nevjerojatne učinke na povećanje serotonina, ali vrsta tjelovježbe koja ima odličan učinak na zdravlje, a ne govori se dovoljno o njoj je upravo – plivanje. Jedna od omiljenih ljetnih aktivnosti, plivanje, zapravo je oblik tjelovježbe koji ima osobito dobar utjecaj na tijelo i duh. Koje su zapravo blagodati plivanja na naše zdravlje:



1/ Vježba za cijelo tijelo

Ako tražite ozbiljno dobar trening za cijelo tijelo, plivanje bi vam trebalo biti na vrhu popisa. Plivanje je jedna od najkorisnijih vježbi za ljude svih dobnih skupina jer pruža trening za cijelo tijelo. Kada plivate, vaše ruke, noge, stopala i šake potrebne su da ostanete na površini i da se krećete.

Tako plivanje na nježan način pokrene sve mišiće u tijelu. Također, plivanje doprinosi kvalitetnijem snu jer je veća vjerojatnost da ćete osjećati umor kada dođe vrijeme za spavanje ako ste tijekom dana pokrenuli cijelo tijelo plivajući.

2/ Jača mišiće

Za one koji žele ojačati svoje mišiće, plivanje je odlična alternativna opcija za trening snage. Otpor koji pruža voda dok se u njoj krećete pomaže ojačati i tonirati mišiće. Dok plivate vaše ruke i noge bore se s vodenim otporom cijelo vrijeme, prisiljavajući i glavne i manje mišiće da se stežu, toniziraju i jačaju.

3/ Low-impact trening

Kod redovitih vježbača česta su pojava problemi sa zglobovima, mišićima, kostima, tetivama i drugim dijelovima tijela koji su pod pritiskom. Plivanje je izvrsna alternativna vježba, slično kao i joga za početnike, za oslobađanje tijela od takve vrste pritiska. Plivanje je oblik low-impact vježbe bez opterećenja, što znači da ne vrši pritisak na kralježnicu, koljena ili kukove.

Zapravo, idealna je za ljude koji pate od bolesti poput artritisa jer voda podupire dio vaše tjelesne težine. Tako se smanjuje opterećenje na zglobovima. Možete plivati ​​čak i ako imate ozljede ili invaliditet, što često ljude može spriječiti u izvođenju drugih vrsta vježbi. Ali nemojte zanemariti odmor. On je vrlo važan kod oporavka i dobar za zdravlje. Odmor nije lijenost.

4/ Jača zdravlje srca

Bilo koja kardio aktivnost – uključujući trčanje i vožnju bicikla – smanjit će šanse za kardiovaskularne bolesti, a plivanje je još jedan sport koji treba dodati na taj popis. Pokrećući srce i pluća, plivanje pruža veliku potporu kardiovaskularnom sustavu. Istraživanje provedeno na Sveučilištu Južne Karoline pokazalo je da plivači imaju upola manji rizik od smrti u usporedbi s neaktivnim ljudima.

Dok plivate, otkucaji srca i brzina disanja se povećavaju, omogućujući tijelu da dobije potrebnu količinu kisika i trenira srce jer pumpa više krvi kroz tijelo. Također, plivanje snižava krvni tlak i pomaže u podizanju razine dobrog kolesterola, dodatno smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti. Također, postoje dokazi koji upućuju na to da je plivanje bolje u usporedbi s drugim oblicima kardio vježbanja.

Drugo istraživanje sa Sveučilišta Južne Karoline ističe kako se plivanjem rizik od smrti kod muškaraca smanjuje na pola, čak i u usporedbi s onima koji trče i hodaju. Iako istraživanje potvrđuje da je sjedilački način života najveći čimbenik rizika, također sugerira da plivanje bolje održava kardiovaskularni sustav jer plivači imaju niži kolesterol, glukozu u krvi natašte, otkucaje srca u mirovanju i niže razine masnoća u krvi tzv. trigliceridi. Oni, dakle, imaju nižu stopu smrtnosti.

5/ Povećava fleksibilnost

Nisu samo aktivnosti poput pilatesa one koje pomažu poboljšati fleksibilnost. I za ovo je plivanje odlično. Otpor vode smanjuje količinu pritiska na zglobove, što olakšava istezanje, a ono pomaže pri održavanju gipkih zglobova, što je važan čimbenik za zdravlje u starijoj životnoj dobi.

6/ Poboljšava zdravlje kostiju

Jedan od najvećih znakova postmenopauze je postupni pad zdravlja kostiju. Počinje kao jedan od simptoma perimenopauze i dovodi mnoge žene u povećan rizik od osteoporoze. Nakon menopauze, pa čak i prije, dolazi do stanjivanja kostiju zbog nedostatka estrogena. Redovitim vježbanjem možete smanjiti ovaj efekt.

7/ Pridonosi mentalnom zdravlju

Vježbanje svakako nije zamjena za adekvatnu podršku mentalnom zdravlju, ne pruža uslugu kakvu mogu pružiti psiholog ili psihijatar. Međutim, bilo da vi osobno patite od problema s mentalnim zdravljem ili želite pomoći nekome s depresijom i sličnim stanjima, plivanje može pružiti ruku pomoći onima koji se mogu njime baviti.

Među brojnim zdravstvenim dobrobitima, poznato je da plivanje smanjuje anksioznost i depresiju te vam pomaže da naučite kako se nositi sa stresom, a istovremeno poboljšava raspoloženje. Na sličan način pomaže kod usporavanja kognitivnog pada i demencije. Plivanje, prema istraživanju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Bostonu oslobađa i hormon sreće zvan endorfin iz hipofize, što će vam pomoći da pozitivnije prolazite kroz dan.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime