Jeftinija boca vina ne mora nužno značiti i da je loše vino. Ako se nađete s bocom vina od, primjerice, 20-ak kuna, bilo da je riječ o kupovini u zadnji čas ili možda o poklonu koji ste dobili od poznanika, nemojte se uzrujavati. Nije nužno sve izgubljeno.
Sve što vam je potrebno da biste jeftinu bocu vina pretvorili u nešto u čemu ćete uživati jest malo voća, određeni kuhinjski alat i ostatak nekog soka ili začina. Ako ste u stisci i trebate poboljšati okus lošeg vina, donosimo vam savjete kako izvući maksimum iz vina koje imate u svojoj blizini!
Dodajte kockice leda
Tko god je rekao da ne biste trebali uživati u rashlađenom vinu, očito se nije suočio s bocom merlota tijekom vrućeg dana. Općepoznato je da se u bijelim i ružičastim vinima najbolje uživa kada su rashlađeni, ali nema razloga da se crno vino poslužuje isključivo na sobnoj temperaturi – pogotovo ako se radi o ne baš sjajnoj boci.
Dodavanje kockica leda u jeftinu bocu vina ubrzava proces hlađenja – hladeći ga na temperaturu iznad temperature vašeg hladnjaka – i također malo razblažujući, loše vino gubi peckavost okusa. Ovo je najbrži i najlakši način kojim ćete poboljšati okus lošeg vina.
Neka to bude spritzer
Iako možda ne biste željeli poslužiti špricer na večeri, ovo je prihvatljivo piće za posluživanje na dvorišnom roštilju ili opuštenoj filmskoj večeri. Spritzer može biti što god poželite. Imate li ostataka Spritea od sinoćnje dostave pizze? Tonik s vaše posljednje kućne zabave? Sve što pronađete u hladnjaku, u pravilu će se smatrati pristojnim sastojkom za spritzer. Tradicionalni recept obično je: tri dijela bijelog vina s jednim dijelom mineralne vode, ali slobodno budite inovativni i pomiješajte vino i s nekim drugim bezalkoholnim pićem.
Uparite ga s ‘premoćnom’ hranom
Jednostavan način da jeftina boca prođe nezamijećeno jest da je sparite s hranom koja nadjačava okus vina. Na taj će se način vino sigurno popiti, a da nitko ne primijeti njegov stvarni okus. Hrana poput jakih sireva, indijske hrane, odresci i bilo što s mentom ili jakim začinima – zasigurno će dominirati nad okusom lošeg vina.
Napravite sangriju
Ono što zapravo čini sangriju izvrsna je voćna salata. Nitko nikada nije odlučio uliti bocu vina visoke kvalitete u mix soka od naranče i rakije – zapravo, većina recepata posebno se odnosi na stolno vino. Sve dok imate nekoliko jabuka i krušaka za ubaciti, kvaliteta vina ne čini veliku razliku.
Budući da je sangria uglavnom piće za zabave, čak i ako je boca poprilično grozna, rakija i sok od naranče prikrit će je dovoljno dugo da vaši gosti popiju čašu ili dvije. Tradicionalni recept za sangriju su dvije boce stolnog vina, jedna šalica rakije, jedna šalica soka od naranče i bilo koje voće koje imate – preferiraju se citrusne vrste, jabuka i/ili kruška.
Prozračite ga
Ako imate posla s “u redu” vinom, možda ćete ga jednostavno trebati prozračiti da bi se prešlo iz “u redu” u “prilično dobro”. Sve što vam je potrebno za prozračivanje vina je vrč ili velika posuda. Sva sredstva za prozračivanje daju vinu vrijeme da dođe u kontakt s kisikom nakon otvaranja boce. Ako imate vremena na pretek, možete jednostavno otvoriti bocu i ostaviti je do odstoji na pultu. Ako vam ipak nedostaje vremena, vino prelijte u vrč.
Kuhano vino
Kuhano vino je ukusna opcija za zimsko ispijanje vina – izdašno je, začinjeno i brzo vas zagrije. To je također sjajan trik za prikrivanje manje ukusnog vina. Tradicionalna metoda pripreme kuhanog vina ide otprilike ovako: bocu crvenog vina ulijte u lonac i zagrijavajte na srednje jakoj vatri. Dodajte cimet, klinčiće, piment, limunovu koricu i koricu naranče. Nastavite zagrijavati – ali nemojte kuhati! – oko 20 minuta. Poslužite u šalicama, a ne u čašama za vino i uživajte.
Neka to bude vaša druga boca
Ako sve drugo zakaže i nemate resursa da loše vino pretvorite u nešto što biste rado popili, neka vam to bude druga boca te noći. Iako je sjajno cijelu noć piti visokokvalitetna, zapanjujuća vina – i svaka vam čast ako to obično radite – osjetljivost vaših pupoljka opada nakon nekoliko čaša bilo kojeg alkoholnog pića – tako da, ako je druga boca vina slabije kvalitete, to nećete ni primijetiti.
Fotografije: Unsplash