Sigurno ste u životu dobili različite savjete kada je u pitanju vaša veza i ljubavni odnosi. S jedne strane, mnogima od nas rečeno je da ne bismo trebali pokušavati promijeniti svoje partnere. A s druge strane, često smo ohrabreni da podržimo naše partnere da postanu najbolja verzija sebe koja mogu biti. Ali što ako se vaša definicija “najboljeg” razlikuje od njihove? Kako možete naučiti prihvatiti razlike u svom odnosu, a istovremeno podržavati razvoj partnera?
Sasvim je prirodno da mozak pretpostavi da je naša stvarnost objektivna stvarnost. S obzirom na to da je njegov posao predviđanje ishoda, mozak žudi za osjećajem sigurnosti; takva nam objektivnost daje ugodnu iluziju da u potpunosti kontroliramo svoje odnose i okolnosti. Ali istina je da mi ne vidimo stvari onakvima kakve jesu već kakvima mi mislimo da je ispravno. Doista, istraživanja pokazuju da način na koji promatramo svijet ovisi o našem vlastitom identitetu, emocijama, proživljenim iskustvima i željama. A sve ove stavke se vjerojatno neće savršeno podudarati sa istim stavkama naših partnera. Dok suprotstavljanje razlikama u vezi može stvoriti sukob i distancu, učenje kako ih prihvatiti može poboljšati vašu vezu.
Kako izvući najviše iz razlika?
Odvojite malo vremena i saznajte koje su temeljne vrijednosti vašeg partnera i usporedite ih s vašima. Uočite svoje sličnosti i razlike i razgovarajte o tome što mislite o razlikama. Osjećate li da su to razlike s kojima možete živjeti? Ako je odgovor “ne”, vrijeme je da razmislite zašto ste još uvijek s tom osobom. Ali ako je odgovor “da”, učenje kako integrirati svoj način viđenja svijeta s partnerovim – umjesto da pokušavate uklopiti njihov u svoj – zapravo može poboljšati vaše partnerstvo. Pokušajte se pitati što je to u vašim razlikama što vas plaši? Umjesto da se fokusirate na te razlike kao nedostatke svog partnera?
Naučite se osjećati ugodno unatoč razlikama
U svim odnosima će postojati stvari koje vam se kod druge osobe neće svidjeti, ali važno je naučiti kako prihvatiti razlike u vezi može značiti jednostavno prihvatiti nekoga kakav jest i primijetiti vlastite reakcije, emocije i impulse. To znači obratiti više pozornosti na to kakvi smo u prisutnosti stvari koje nam se ne sviđaju, umjesto da pokušavamo popraviti ponašanje drugoga.
Na primjer, možda vam se ne sviđa što je vaš partner tih u grupama. Umjesto da se usredotočite na njihovu šutnju, primijetite što vama dolazi u takvim slučajevima. Bojite li se da je šutnja vašeg partnera nešto što se negativno odražava na vas? Pobuđuje li tišina kod vas negativno sjećanje ili asocijaciju? Ova interna istraga omogućit će vam da utvrdite odnosi li se ono što vam se ne sviđa na njih ili se stvarno odnosi na vas.
Nastojte razumjeti sami sebe
Da bismo nešto prihvatili, prvo to moramo razumjeti. Mnogo puta kada nam se nešto ne sviđa, naša je sklonost to odbaciti. Ako vam se ne sviđa što vaš partner puši cigarete, na primjer, mogli biste se distancirati od takvog ponašanja umjesto da pokušate saznati što bi moglo biti u pozadini. Umjesto da izbjegavate ono što vam se ne sviđa, razmislite o tome da učinite suprotno tako što ćete se zainteresirati za to i približiti se vašem partneru. Pitajte svog partnera što voli kod pušenja. Kako im to pomaže? Kakav je osjećaj prije nego što popuše cigaretu? Kakav je osjećaj nakon?
Ako djelujemo pod pretpostavkom da određena ponašanja mogu imati štetne učinke, ali dobre namjere, ta ponašanja je lakše promijeniti. Jednom kada vaš partner osjeti da mu pristupate sa znatiželjom, a ne s osuđivanjem, vjerojatnije je da će vas pustiti u svoj um. Ironično, često prihvaćanje stvari kakvi stoje može u konačnici otvoriti mogućnost za promjenu.