Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Dogodilo se na današnji dan: Rođen je Syd Barrett, jedan od utemeljitelja Pink Floyda

Barrett je, vrijedi podsjetiti, zbog sve problematičnijeg mentalnog zdravlja kojega je pogoršavala konzumacija LSD-ja, nedugo nakon objavljivanja albuma napustio Floyde

Na današnji dan, 6.1. 1046. godine, rođen je Syd Barrett, apsolutna alfa i omega prve inkarnacije Pink Floyda i njihov mitski ‘ludi genije’, kao autor većine brojeva sjajnog nastupnog albuma ‘The Piper At The Gates Of Dawn’ – a iznimke su bile samo dvije teme koje je supotpisao s preostalim članovima banda te skladba Rogera Watersa ‘Take Up The Stetoscope And Walk’ – na prvijencu je uspješno ‘pomirio’ zahtjeve da skladba bude eksperimentalna i inovativna no da ipak ostanu u prostoru ‘pop pjesme’.



Roger Barrett i fuzija psihodeličnog sksperimenta i pop matricama

Zacijelo, prije intuitivno nego li kao racionalni i ‘programski’ čin. Uostalom, ideje o potpunoj dekonstrukciji ‘pop-pjesme’ i razbijanja melodije teško da bi tada i prošli o čemu svjedoči, recimo, i prvijenac Soft Machine kao spoj gotovo tradicionalnih pop skladbi i eksperimentalnijih pjesama zaklamanih u cjelinu albuma. Pače, i samom Barrettu – čije je mentalno zdravlje presudno utjecalo na autorski rukopis i temeljno odredilo kasniju kratku i kontroverznu samostalnu glazbenu karijeru – u to je vrijeme zacijelo ideja povezivanja pop melodije, psihodeličnog aranžmana te tekstova bliskih poetici dječje literature, bila veoma primamljiva.

 

Već je naime bila potvrđena uspjehom singla ‘Arnold Layne’ – prvog psihodeličnog singla i teme koja je, unatoč kontroverznoj storiji o transvestitu sjela na Top 20 – ali i kultnim statusom kojeg su u londonskom UFO klubu i drugamo Floydi stekli i prije objavljivanja prvijenca. Barrettu je ideja ‘fuzije’ psihodeličnog eksperimenta i postojećih pop matrica odgovarala jer je bila i svojevrsna zrcalna projekcija njegove podvojene ‘ličnosti’.

Psihodelija i tanka granica između ‘ludosti’ i ‘lucidnosti’

Barrett je, vrijedi podsjetiti, zbog sve problematičnijeg mentalnog zdravlja kojega je pogoršavala konzumacija LSD-ja, nedugo nakon objavljivanja albuma napustio Floyde a dvije godine kasnije (1970.) i objavio ‘The Madcap Laughs’: sjajan no kontroverzan psihodelični kolaž s tek ovlaš nabačenim skladbama. Album je bio svojevrsna dijagnoza njegova narušenog mentalnog zdravlja ali i dokaz teza da je – sada narušena – dobitna formula prvijenca Pink Floyda bila u – tada savršenom – ravnovjesju autorske ‘ludosti’ i

‘lucidnosti’. Na istom tragu bio je i drugi album ‘Barrett’ no s više pažnje – zahvaljujući produkciji i suradnji u studiju Davida Gilmoura – poklonjene bandovskom ‘urednom’ pristupu.

Barrett se sa glazbene scene i javnosti povukao 1972. posvetivši se u izolaciji vrtlarenju i slikanju. Preminuo je 7. srpnja 2006. no do danas ostao kultna figura britanske psihodelije.

Naslovna fotografija: Sccreenshot YouTube 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime