„Kolaži o laži“ nova je dokumentarna serija koju će HRT prikazivati od 25. srpnja u 14 sati. Nedjeljom tijekom nekoliko tjedana, dok „vlasniku termina“ Aleksandru Stankoviću neće biti neugodno biti na godišnjem.
Kako razlikovati krivotvorinu od originala
Kroz nekoliko tema – kojima je zajednički nazivnik iskrivljavanje realne slike svijeta – ovaj uzbudljivi dokumentarni projekt propituje prisutnost istine u nizu društvenih segmenata čija je konzumacija postala neizostavni dio našeg postojanja – medijima, internetu, društvenim mrežama, filmskoj umjetnosti. Kako razlikovati krivotvorinu od originala, laž od istine, kako stvoriti vjerodostojnu sliku stvarnosti?
Prvi smo pogledali dvije epizode – onu koja se bavi lažnim vijestima i jednu čija su tema vizualni identiteti.
Novinarka HTV- Maja Sever za potrebe „Kolaža“ stala je pred kamere redateljskog dvojca Nebojše Slijepčevića i Judite Gamulin i ispričala svoje iskustvo s lažnom viješću na koju ju je „navukao“’ Sirijac koji joj je u kameru slagao da je izgubio kćer. Nasjela jest, no kaže da bi opet učinila isto jer nikad u životu ne možeš znati i ne želiš vjerovati da se netko s takvim stvarima može služiti u ”fake” svrhe. Satiričar Borna Sor prisjetio se kad je na portalu napisao – ”bankari i zelenaši uništit će san slobodne Hrvatske” i pod tu rečenicu potpisao Antu Starčevića. To, dakako, nije citat Oca domovine, ali naravno, mnoštvo je nasjelo.
Kako neka laž može utjecati na društvo
U svakoj epizodi „Kolaža o lažima“ protagonisti će dobiti zadatak koji moraju napraviti kako bi pokazali kako neka laž može utjecati na društvo i kakve su reakcije. Sever i Sor su istraživali pozadinu glasovitog skupa antivaksera koji se u Zagrebu prošle godine održao pod nazivom Festival slobode.
Najboljim nam se, pak, i ovim situacijama čini pristup Hloverke Novak Srzić kada je u svojoj emisiji „Kontakt“ na Novoj TV, ugostivši organizatore Parade ponosa, u trenutku kad je ključalo koliko se ne slaže s gostima i njihovim konceptom, rekla: „Nemojte ih gađati rajčicama i jajima, budite mirni i pustite ih da prođu. Svi ćemo biti sretni.“
Sretniji smo bili gledajući epizodu „Kolaža“ posvećenu virtualnim identitetima. U tom završnom dijelu ove šestodijelne priče o lažima glavnu ulogu ima influencerica Ella Dvornik koja priča o svom životu, aktivnosti u virtualnom javnom prostoru i broju pratitelja. Na primjeru simpatičnog Zagrepčanina Želimira i njegove supruge s kojom je vezan dulje od pola stoljeća prikazala je koliko Instagram profil može biti daleko od stvarnosti. Ella im je otvorila profil, napravila nekoliko serija fotografija po gradu i deseci tisuća pratitelja učas je pomislilo kako Želimir doista samoinicijativno živi na instaču. Jedna od sugovornica priznala je da je dok se ubijala učeći za fakultet u NSK-u, na Instagramu objavljivala fotografije s putovanja jer to ljude zanima.
Sjajna je reakcija pratitelja kad im je rečeno da je Želimirov profil, zapravo, lažan i ciljano napravljen. Nietzsche je davno rekao da laž imamo zato da ne bismo propali od istine. Pa tako možete „javno“ vježbati u teretani, a zapravo biti u emotivnom kolapsu jer vas ignorira onaj kojeg volite.
Zanimljivi protagonisti vode nas kroz teme
„Kolaži o laži“ uključuju šest pedesetominutnih epizoda te, osim lažnih vijesti i virtualnih identiteta, bave se lažnim snimkama, dokumentarnim filmom, oglašavanjem i teorijama zavjera.
Kroz te nas teme vode zanimljivi protagonisti: od influencera – Elle Dvornik, Izabele Rakonić; preko novinara – Maje Sever, Roberta Zubera, Petra Vidova, Jurice Pavičića; satiričara – Borne Sora; filmskih redatelja – Predraga Ličine, Brune Ankovića; marketinške agencije Señor; pa sve do bivšeg predsjednika Stipe Mesića.
Nakon prve odgledane epizode bijasmo malo zbunjeni nedorečenošću, ali šesta nas je uvjerila da nedjeljom u dva od 25. srpnja vrijedi biti uz HTV. Barem šest tjedana.