Ponedjeljak, 14 listopada, 2024

Netflixova serija ‘Painkiller’ donosi istinitu priču o opioidnoj krizi

Ova serija premijerno je prikazana 10. kolovoza i temelji se na članku Patricka Raddena Keefea objavljenom u New Yorkeru 2017. godine pod naslovom 'The Family That Built an Empire of Pain'

Netflixova serija “Painkiller” istražuje priču o obitelji koja je stvorila posao koji je doprinio eskalaciji opioidne krize. Serija prikazuje kako su članovi obitelji dugo izbjegavali suočavanje s posljedicama svog djelovanja, čak i usred pravnih kontroverzi. Ova serija premijerno je prikazana 10. kolovoza i temelji se na članku Patricka Raddena Keefea objavljenom u New Yorkeru 2017. godine pod naslovom “The Family That Built an Empire of Pain”, kao i na knjizi Barryja Meiera “Pain Killer: An Empire of Deceit and the Origin of America’s Opioid Epidemic”. Oba izvora istražuju kako je Purdue Pharma, pod vodstvom obitelji Sackler, prikrivala istinu o svojem proizvodu OxyContinu.



Jesu li likovi u “Painkilleru” temeljeni na stvarnim osobama?

Serija “Painkiller” je scenaristička produkcija, ali čvrsto se drži stvarnih događaja, prateći uspon i pad imperija obitelji Sackler. Većina glavnih likova su fiktivni, uključujući Edie Flowers (Uzo Aduba), odvjetnicu iz Virginije koja igra ključnu ulogu u istrazi Sacklerovog carstva. Još jedan ključni zaplet prati Glenna Krygera, fiktivnog mehaničara koji postane ovisan o opioidima nakon ozljede, dok se treći fokusira na Westa Duchovnyja koji glumi fiktivnog prodavača Purdue Pharma po imenu Shannon Shaeffer. Iako ovi likovi nisu stvarne osobe, oni su spoj različitih priča iz stvarnog života.

U seriji su prikazani neki stvarni likovi, uključujući direktora Purdue Pharma, Richarda Sacklera (Matthew Broderick) i Mortimera Sacklera (John Rothman). Tyler Ritter glumi Edienog nadzornika, američkog tužitelja Johna Brownleeja, koji je zaista bio uključen u uspješno osuđivanje Purdue Pharme zbog krivog označavanja OxyContina 2007. Ova priča poslužila je kao temelj i za seriju “Dopesick” iz 2021. godine.

Istiniti događaji koji bili inspiracija za stvaranje serije

Serija “Painkiller” prati priču obitelji Sackler od njenih početaka, s fokusom na braću Arthura, Mortimera i Raymonda Sacklera, koji su 1952. godine kupili tvrtku Purdue Frederick. Arthur je brzo shvatio da može ostvariti značajan profit reklamiranjem svojih lijekova. Jedan od prvih velikih uspjeha bio je lijek Valium, koji je postao popularan nakon lansiranja 1963. godine. Nakon Arthurove smrti 1987., Mortimer i Raymond preuzeli su vodstvo tvrtke, koja je 1991. preimenovana u Purdue Pharma.

Do 1996., glavni izvor prihoda tvrtke Purdue, lijek pod nazivom MS Contin, namijenjen umirućim pacijentima oboljelima od raka, nije donosio značajne prihode. No, iste godine Purdue je razvio i patentirao verziju MS Contina pod imenom OxyContin. Prema izvješćima Financial Timesa, Richard Sackler je prepoznao potencijal ovog proizvoda i odlučio usmjeriti tvrtku prema njemu, tvrdeći da će njegova marketinška strategija izazvati “mećavu recepata koja će zatrpavati konkurenciju”.

Fake Profile je nova seksi serija na Netflixu koja se gleda u dahu

Purdue Pharma je promovirao OxyContin kao svestrani lijek za različite bolove. Tvrdili su da je učinkovit 12 sati i ne stvara ovisnost osim kod osoba sklona ovisnostima. Njihova marketinška taktika uključivala je angažiranje liječnika na konferencijama te poticanje bliskih odnosa s njima. To im je donijelo uspjeh u obliku 3 milijarde dolara do 2010. godine i ukupno 10 milijardi dolara prema NPR-u. Ubrzo se pokazalo da su učinci OxyContina nestajali prije 12 sati, uz veću ovisnost nego što je reklamirano. Purdue je nastavio promovirati proizvod i ignorirati te probleme, potaknut ogromnim financijskim uspjehom. To je potaknulo val drugih tvrtki da izdaju slične proizvode, čime je započela opijoidna epidemija koja je uzela velik broj života.

Godine 2007., najviši rukovoditelji Purduea su kažnjeni s 635 milijuna dolara zbog prijevare u vezi s opasnostima OxyContina. 2022. obitelj Sackler je pristala platiti 6 milijardi dolara u tužbi s državnim odvjetnicima, uz imunitet od građanskih tužbi. No, Vrhovni sud je blokirao tu nagodbu 10. kolovoza.

Tisuće žrtava i milijunski trošak 

Opioidna kriza stvorila je ogroman ekonomski teret, procijenjen na 1 trilijun dolara 2017. Više od 564 000 smrtnih slučajeva od predoziranja opioidima zabilježeno je između 1999. i 2020., s petostrukim porastom stopa smrtnosti od 1999. Ova kriza je počela s pretjeranim propisivanjem sintetičkih opioida poput OxyContina u 1990-ima, a eskalirala je dolaskom heroina i fentanila u 2010-ima. Gotovo 75% od 91 799 smrtnih slučajeva od predoziranja drogama u SAD-u 2020. pripisuje se opioidima, prema CDC-u.

Serija “Painkiller” ne samo da se bavi statistikom, već ističe ljudske priče iza opioidne krize. Svaka epizoda prikazuje stvarne osobe pogođene OxyContinom. Iako su likovi fikcija, stvarni pojedinci dijele svoje priče, podsjećajući gledatelje na stvarne događaje koji su inspirirali seriju.

Naslovna fotografija: screenshot, Painkiller, IMDb

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime