Ponedjeljak, 7 srpnja, 2025

TOP 10 najboljih domaćih i regionalnih filmova godine by Anđelo Jurkas

Regionalni hitovi su se ticali šireg dijapazona tema, dok je ukupni postotak i udio ratnih tema polako počeo popuštati i davati mjesta otvaranju svijetu

Regionalna kinematografija od festivala do festivala premijerno je prikazivala većinom vrlo interesantne i pažnje vrijedne igrane filmove istog ili sličnog jezičnog područja. U nedostatku bosanskih oscarovskih ili felixovskih laureata ili komercijalnih hitova poput “Tome” regionalni hitovi su se ticali šireg dijapazona tema, dok je ukupni postotak i udio ratnih tema polako počeo popuštati i davati mjesta otvaranju svijetu.



1/ LETO KAD SAM NAUČILA DA LETIM(Radivoje Andrić)

Šarmantna ljetna razbibriga na tragu najboljih obiteljskih jugoslavenskih filmova koji spajaju razdvojene države regije na Jadranu, mjestu gdje se generacije lakše ne razumiju.

2/ ZBORNICA (Sonja Tarokić)

Soc realistička dramedija iznimno energično i zabavno stavlja centar i fokus radnje u školsku zborniku odakle prati priče raznih likova i objašnjava tuzemni mentalitet prilično razorno i točno.

3/ SIGURNO MJESTO (Juraj Lerotić)

Hvaljena realistična drama o samoubojstvu brata jedan je od domaćih filmova o kojima se najviše pričalo, ne bez razloga.

4/ ZLATNI DEČKO (Ognjen Janković)

Nogometni “Južni vetar”.

 

5/ STRIC (David Kapac/Andrija Mardešić)

Neobična i festivalska crna komedija s Mikijem Manojlovićem je podijelila gledatelje na one koji su uživali i one koji su se začudili u čemu je trik.

6/ DIVLJACI (Dario Lonjak)

Zabavna i amerikanizirana pulp zajebancija o trojici luzera koji smišljajući način kako nabaviti karte za finale u Moskvi opljačkaju benzinsku, ali bježući pred policijom završe u terorističkom kampu u Bosni.

7/ BACI SE NA POD (Nina Violić)

Dugometražni filmski debi glumice Nine Violić obiteljska je drama o raslojavanju jedne obitelji iz tri perspektive.

8/ GARBURA (Josip Žuvan)

Film o dječjem prijateljstvu, ali nimalo za djecu.

9/ TRAGOVI (Dubravka Turić)

Film koji ima Mariju Škaričić. Dovoljno.

10/ PUNIM PLUĆIMA (Radislav Jovanov Gonzo)

Debitantski naslov najglasovitijeg redatelja spotova ovih prostora kruna mu je redateljske karijere u generacijskoj priči pod utjecajem “Big Chilla” Lawrencea Kasdana.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime