Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Ogledalo duše: Kako i koliko emocije utječu na vašu kožu?

Sretna i mirna? Vaša koža nastoji održavati svoju bistrinu, sjaji i zdravo izgleda. Ali kada ste ljuti, pod stresom ili ste zabrinuti, takva je i vaša koža; može pocrveniti, dobiti prištiće ili se rasplamsati rozacejom ili psorijazom. Što učiniti kada se emocije loše odražavaju na izgled kože?

Vaš ten je sjajan pokazatelj onoga što mislite i osjećate – a veza između kože i mozga čvrsto je povezana. Zapravo započinje već u maternici. Koža i mozak formirani su u istom embriološkom sloju stanica. Razdvajaju se kako bi stvorili vaš živčani sustav i epidermu, ali ostaju zauvijek međusobno povezani.



Zapravo je koža jedan od najvećih pokazatelja našeg stanja svijesti, ističu dermatolozi. Sretna i mirna? Vaša koža nastoji održavati svoju bistrinu, sjaji i zdravo izgleda. Ali kada ste ljuti, pod stresom ili ste zabrinuti, takva je i vaša koža; može pocrveniti, dobiti prištiće ili se rasplamsati rozacejom ili psorijazom.

Zašto koža postaje – ćudljiva?

Zbog toga vaša koža, baš kao i psiha, doživljava ispade i krize tjeskobe uzrokovane stresnim razdobljem pandemije u kojem živimo. Ipak, postoji niz stvari koje možete učiniti kako biste spriječili da negativne emocije utječu na vaše lice.

“Kada se suočite s nečim stresnim, vaše nadbubrežne žlijezde izlučuju hormone, uključujući kortizol, epinefrin (poznatiji i kao adrenalin) i male količine testosterona, koji pokreću kaskadu reakcija koje mogu dovesti do prekomjerne proizvodnje ulja, smanjenog imuniteta (što može potaknuti herpes na usnama i psorijaza) i povećana krv u žilama (što može uzrokovati podočnjake i natečenost)”, kaže dermatolog iz New Yorka Neal Schultz, dr. med., član Shape Brain Trust.

‘Ispumpavanje’ kortizola može dovesti do upale, a kada je kortizol povišen danima, tjednima ili mjesecima, to dovodi do upalnih stanja kože poput akni, ekcema i psorijaze.

Hidratacija – vrijeme je da obradujemo kožu i kosu svježim inovacijama

Kako koža postaje ‘propusna’ i osjetljiva?

Uz to, kortizol može potaknuti našu kožu da postane ‘propusna’ – što znači da gubi više vode nego što je normalno, što rezultira suhoćom te ona postaje osjetljivija. Kortizol također razgrađuje kolagen u koži, što može dovesti do bora te usporava promet stanica kože koji se obično događa svakih 30 dana.

Komplicirajući situaciju, nedavna istraživanja pokazala su da kortizol može smanjiti energetski metabolizam vaših stanica kože do 40%, a time i smanjiti njihovu sposobnost da reagiraju na stres i nastalu štetu.

Osim toga, naše negativne emocije – tuga, tjeskoba, ljutnja, stres – mogu poremetiti naše pozitivne životne navike. “Skloni smo da nam rutine njege kože padnu u drugi plan, ne skidajući šminku i začepljujući pore ili preskačući hidratantnu kremu, zbog čega možemo izgledati premoreno. Mogli bismo i manje spavati, što pokreće oslobađanje kortizola ili jesti ‘stres’ hranu s rafiniranim šećerom, zbog čega raste inzulin, a zatim i testosteron”, kaže dr. Schultz.

A kako se sreća odražava na izgled kože?

Suprotno tome osjećaj radosti može se manifestirati i fizički. U slučajevima kada se dogodi nešto pozitivno, dolazi do oslobađanja kemikalija poput endorfina, oksitocina, serotonina i dopamina, takozvanih hormona za sreću.

Oni su slabije proučeni u smislu onoga što čine vašoj koži, ali čini se da pomažu našoj koži da ostane bolje hidratizirana i djeluje sjajnije. Moguće je čak i da oslobađanje hormona sreće uzrokuje da se mali mišići oko folikula dlake po cijelom tijelu opuste, a koža se osjeća mekšom i glađom, iako su to samo hipoteze, stručnjaci napominju kako postoji mnoštvo istraživanja koja ih podržavaju.

Konačno besprijekoran ten: Biljni piling o kojem bruji kozmetički svijet

Držite stres pod kontrolom

Poduzimanje koraka za upravljanje osjećajima može vam pomoći u rješavanju kožnih reakcija koje ih potiču. Najčešća negativna emocija s kojom se suočavate je svakodnevni stres. Nužno je pronaći načine kako se opustiti. Tretmani opuštanja utemeljeni na istraživanjima – poput aromaterapije, zvučnih kupki, meditacije, biofeedbaca biofeedback i hipnoza – posebno su učinkoviti. U idealnom slučaju, ove svjesne prakse počinju djelovati preventivno.

“U toliko slučajeva liječimo manifestaciju, a ne uzrok”, kaže dr. Schultz. “A to zapravo ne rješava problem.” Akupunktura je posebno preventivna. “Pokazalo se da potiče oslobađanje i sintezu serotonina, koji pomaže u jačanju vašeg raspoloženja i uravnoteženju živčanog sustava,” kaže Stefanie DiLibero, licencirana akupunkturistica i osnivačica Gotham Wellnessa u New Yorku. Preporučuje zakazivanje posjeta licenciranom akupunkturistu svaka četiri do šest tjedana radi održavanja smirenosti.

Upoznajte Bakuchiol – novi svjetski hit i prirodnu alternativu retinolu

1/ Spavajte dovoljno

Hormoni koji pomažu da budemo zdravi, poput oksitocina, beta-endorfina i hormona rasta, najviši su – a kortizol najniži – kada spavamo. Spavajte sedam i pol do osam sati noću da bi ovi korisni hormoni odradili svoj posao, tako da se vaša koža može popraviti i zacijeliti.

2/ Povećajte libido

Iznenađujući ključ za sprječavanje da koža bude pod stresom je – naći vremena za seks. Dokazano je da orgazam pomaže da bolje spavamo, a to povećava razinu oksitocina i beta-endorfina i smanjuje kortizol. Vježbanje ima sličan učinak. Kada vježbate, endorfini vam porastu i kortizol pada. A cilj je redovito vježbati i zbog snage i tjelesnog, kao i mentalnog zdravlja.

3/ Pridržavajte se rutine njege kože

Vaš režim njege kože također vam može pomoći da održite pozitivan status quo. Stvorite sebi njegu kože koja vam odgovara i redovito ju koristite. Hidratantna krema je najvažnija, a tijekom ljeta posebnu pažnju obratite na korištenje zaštitne kreme s SPF efektom. Održavanje redovite rutine daje vam osjećaj kontrole nad svojim danom i omogućuje vam da se brinete o sebi. Jednom kada vaša koža izgleda bolje, i vi se osjećate bolje te sve to čini puni krug.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime