Znanstvenici predviđaju da na Zemlji ima oko 8,7 milijuna vrsta, ali do sada smo identificirali samo njih oko 1,6 milijuna. Puno je više neotkrivenih i neistraženih bića o kojima trebamo još puno naučiti, ali mnoge od njih teško je pronaći u divljini.
Jedna takva vrsta uspješno se skrivala od ljudi, a to je Brookesia nana, također poznata kao nano-kameleon. Sićušno stvorenje otkriveno je na sjevernom Madagaskaru i to je najmanji otkriveni gmaz na svijetu.
Otkriven par – mužjak sitniji od ženke
Dva malena guštera otkrio je njemačko-madagaskanski ekspedicijski tim, muško i žensko. Ženka ima dužinu tijela 19 mm, odnosno 29 mm, uključujući rep. Međutim, mužjaci su još manji. Potpuno odrasli muški gmaz mjeri samo 13,5 mm, odnosno 22 mm uključujući rep. Novootkriveni gmaz pobijedio je prethodnog rekordera u najmanjoj veličini – srodnu vrstu nazvanu Brookesia tuberculata – za otprilike pola milimetra. To ga čini najmanjom od oko 11.500 poznatih vrsta gmazova, prema Bavarskoj državnoj zoološkoj zbirci u Münchenu.
Njemački herpetolog Frank Glaw fotografirao je nano-kameleona, otkrivajući kako mali gušter izgleda smješten na vrhu njegova prsta, dočaravajući koliko je malen.
Glaw je proveo više od 30 godina istražujući madagaskarska čuda gmazova i vodozemaca, ali Brookesia nana prilično je posebna vrsta. Za razliku od svojih rođaka, ne može promijeniti boju i ugodnije mu je na šumskom tlu nego na drveću.
Istraživači vjeruju kako je stanište nove vrste također maleno, na samo nekoliko hektara. Oliver Hawlitschek, znanstvenik iz Prirodoslovnog centra u Hamburgu objašnjava: “Stanište nano-kameleona, nažalost, podvrgnuto je krčenju šuma, ali područje je nedavno stavljeno pod zaštitu, tako da će vrsta preživjeti.”
Istraživači su također otkrili da maleni gmaz lovi grinje na dnu prašume, a noću se skriva od grabežljivaca u vlati trave. Dr. Mark Scherz, jedan od istraživača koji su sudjelovali u otkriću, nazvao ga je ‘spektakularnim slučajem ekstremne minijaturizacije’.
U svom su izvješću znanstvenici preporučili da se kameleon uvrsti na Crveni popis ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) kako bi zaštitio i njega i njegovo stanište.