Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Millie Bobby Brown i kontroverza o braku: Je li 19 godina prerano za zaruke?

Da, 19 godina je malo naspram cijelog života, no je li Bobby Brown toliko mlada da u toj dobi nije u stanju donijeti odluku o svom životu i budućnosti?

Sa 16 godina ste vrlo vjerojatno doživjeli prvu, veliku ljubav. Isto tako, vrlo vjerojatno ste guglali kada je pravo za stupiti u brak, a većina članaka je pokazivala 25 godina kao neko idealno razdoblje. Čekati još devet godina se tada činilo kao smak svijeta, a sada se te prve ljubavi (vrlo vjerojatno) sjetite samo ponekad, u slučaju da s istom niste završili u braku što je rjeđe nego češće. Ali, kako je tema braka u tinejdžerskim godinama uopće došla na tapetu?



Millie Bobby Brown objavila je fotografiju na Instagramu sa svojim partnerom, Jakeom Bongiovijem, a na lijevoj ruci ima dijamantni prsten. I dok zaljubljeni golupčići to nisu potvrdili, internet je pretpostavio da je riječ o objavi zaruka, kako zbog prstena na njenom prstu, tako i zbog stihova Taylor Swift u opisu: “Voljela sam te tri ljeta sada, dušo, želim ih sve”.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Millie Bobby Brown (@milliebobbybrown)

Uvijek je pomalo šokantno svjedočiti odrastanju dječje zvijezde pred našim očima. No, u slučaju glumice iz serije “Stranger Things”, mnogi ne mogu preboljeti njezine godine. “Ona ima 19” je rečenica koja je bila popularna na brojnim društvenim mrežama, a njome su brojni obožavatelji izrazili zabrinutost, aludirajući na to kako je ona “premlada” da u svojim godinama donese odluku koja će joj promijeniti život. 

Što kaže znanost o ovome?

Zanemarimo na jedno vrijeme internet i popularna mišljenja većine, ima li znanstvenog stajališta kada je u pitanju brak i godine za sklapanje istog? Znanost kaže da postoji. Prema znanosti, frontalni režanj — posebno prefrontalni korteks, koji je odgovoran za donošenje odluka, planiranje i kontrolu impulsa — ne završava s razvojem do 25. godine. Stoga se osobama mlađim od 25 ne može u potpunosti vjerovati kada je u pitanju donošenje velikih odluka za sebe. Ipak, razvoj mozga nema krajnji datum razvoja. Iako je istina da određeni dijelovi mozga možda neće u potpunosti sazreti do 25. godine, kao što je prefrontalni korteks, mozak se nastavlja razvijati i mijenjati tijekom našeg života. A vremenski okvir za razvoj mozga nije isti za sve. Neke osobe mogu doživjeti potpuno sazrijevanje svog prefrontalnog korteksa prije ili kasnije od dobi od 25 godina.

Međutim, istraživanja su identificirala određene obrasce razvoja mozga koji su općenito povezani s povećanjem zrelosti. Na primjer, prefrontalni korteks, koji je odgovoran za izvršne funkcije kao što su donošenje odluka i kontrola impulsa, ima tendenciju pokazivati kontinuirani razvoj u ranoj odrasloj dobi, s promjenama u svojoj strukturi i povezanosti. Općenito, iako postoje određeni obrasci razvoja mozga povezani s porastom zrelosti, važno je prepoznati da razvoj mozga ovisi o nizu čimbenika. Stoga, svaki pokazatelj ili prekretnicu – poput dobi od 25 godina – treba promatrati kao opću smjernicu, a ne definitivan pokazatelj zrelosti mozga.

Kako razvoj prefrontalnog korteksa utječe na donošenje odluka?

Prefrontalni korteks nastavlja se razvijati i sazrijevati tijekom adolescencije i rane odrasle dobi. Ali to ne znači da mlade odrasle osobe nisu u stanju donositi odgovorne odluke ili pokazati samokontrolu. Naprotiv, to sugerira da bi mogle postojati razlike u načinu na koji mlađe i starije osobe pristupaju donošenju odluka i samoregulaciji, te da te razlike treba uzeti u obzir pri donošenju važnih životnih izbora.

Na primjer, jedno je istraživanje promatralo kako mlađe i starije odrasle osobe obavljaju zadatke donošenja odluka. Starije osobe su bolje donosile odluka na temelju svojih prošlih iskustava, poput toga kako potrošiti svoju životnu ušteđevinu, što ima smisla budući da opcije koje su nam dostupne obično ovise o izborima koje smo prethodno napravili. Mlađe  osobe imale su bolje vještine donošenja odluka kada je njihov izbor bio neovisan o prethodnom iskustvu, poput toga koju će karijeru odabrati ili koji fakultet pohađati.

Čemu tolika drama?

Ako ćemo slušati znanost, onda je logičan zaključak da se odluke mogu donositi i u ovoj dobi. Da, 19 godina je malo naspram cijelog života, no je li Bobby Brown toliko mlada da u toj dobi nije u stanju donijeti odluku o svom životu i budućnosti? Ipak, donosimo odluku o tome čime ćemo “se baviti do kraja život” prilikom upisivanja fakulteta, pa tko kaže da ne možemo onu o ljubavi? Da se razumijemo, niti fakultetsko obrazovanje i diploma, niti papir o braku nisu znak da ćemo s jednim i drugim “živjeti zauvijek”.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Millie Bobby Brown (@milliebobbybrown)

Možda odaberemo u 40-oj posvetiti život uzgajanju biljaka, a možda tek u 80-oj pronađemo pravu ljubav svog života. U slučaju dvoje golupčića, vrlo je moguće da ostanu živjeti sretno i zaljubljeno do kraja života. Još uvijek ima i takvih slučajeva i pravih ljubavi, samo više čujemo i čitamo ružne teme, od onih lijepih. Nitko ne zna što nosi budućnost, ali važno je živjeti u trenutku i biti sretan s trenutnom odlukom, ništa, ali baš ništa nije zauvijek. Niti poslovni, niti odnosi, a po nekim vjerovanjima, niti smrt. Pa vi vidite, bolje da vode ljubav, nego rat. 

Naslovna fotografija: @milliebobbybrown

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime