Srijeda, 6 studenoga, 2024

9 misli koje mogu uništiti vašu kreativnost (samo ako to dopustite)

Nevjerojatno je kako možemo uvjeriti sami sebe da nismo dovoljno dobri ili da nismo dostojni u određenim aspektima društva. Otkrivamo vam najčešće 'zamke' koje nam uništavaju samopouzdanje i kako ih eliminirati (u startu)

Nepovjerenje u sebe može nas spustiti vrlo nisko kada je riječ o motivaciji, a negativno razmišljanje smanjiti naše ciljeve, čak i trud pri njihovoj realizaciji.

Čak su i pravi umjetnici često ili ponekad u sukobu sa svojim mislima, jer način na koji razmišljaju može potaknuti ili demotivirati njihovu kreativnost.



Plod vaše individualnosti i interpretacije

Doprinos koji kreativci daju svijetu dolazi iz njihove individualizacije, odnosno načina na koji oni percipiraju svijet oko sebe i predmete oko sebe. Primjerice, kada se radi o slikarstvu – čak i ako su mnogi prije vas nacrtali drvo, vi ćete ga također nacrtati, ali će ono biti plod vašeg rada/kreacija i vaša interpretacija. 

Donosimo vam 9 način anakoje sve možete sabotirati sami sebe i uništiti vlastitu kreativnost, pa svakako pripazite na njih:

1/ Ne radite aktivno s ljudima (umrežavanje i druženje)

Svijet umjetnosti je usamljen proces. Unatoč velikom poslu koji proizlazi iz takve vrste izolacije, takva usamljenost može dovesti do poticanja sumnji u samog sebe. Zato je dobro umrežiti se i družiti s drugim umjetnicima i ljudima koji vas inspiriraju. 

2/ Odugovlačite s početkom projekta iz dana u dan – i tako unedogled…

Imajte na umu da akcija stvara zamah, a odugovlačenje – stagnaciju. 

U njihovom svijetu kreativnosti svaki je dan ispunjen igrom i optimizmom

3/ Zbog unutarnjih sumnji stopirate dijeljenje svog rada i projekta s javnošću

Što više dijelite, to iznova više želite podijeliti novosti s drugima – što dovodi do većeg samopouzdanja i oslobađanja. S manje dijeljenja, postajete sramežljiviji. I za samopouzdanje je potrebna redovita praksa! 

4/ Uspoređujete se s drugima

Nema smisla igrati ‘igru uspoređivanja’ jer svatko ima drugačiju perspektivu. Ne odgovara svima vaš rad, projekt, pristup i slično… No, valja biti svjestan toga da svatko pronađe nekoga – po energiji ili nečemu drugome što vas zbližava. 

5/ Kada više razmišljate, a manje djelujete 

Neke stvari je dobro napraviti i u hodu. Ono što želimo naglasiti jest – nemojte odugovlačiti s određenim akcijama i radnjama jer previše razmišljate i želite da sve bude savršeno. Pripazite da se ne ulovite u zamku “Što više razmišljam, to manje radim. Što više radim, manje mislim.“

6/ Shvaćate stvari preozbiljno 

Ne dopustite da se zapletete u zamku razmišljanja kako je teško sagledati suštinu života kada se živi slobodno. Vratite se u perspektivu: “sve je sjajno baš zato što sam takav kakav/kakva sam”. 

Blagdanska manikura: pustite kreativnosti na volju

7/ Vršite pritisak na sebe kako biste impresionirali određene ljude 

Ovo je nepotreban stres, negativno razmišljanje koji se može pojaviti kod svakoga od nas. Što se više opustite u svojoj prirodnoj zoni kreativnosti, na taj ćete način više pojačati svoju autentičnost. 

8/ Potvrdu za svoj rad i projekt tražite iz vanjskih izvora, a ne iz vlastite intuicije 

Konstruktivna kritika je dobra, kao i mentorstvo i prijatelji i prijatelji za podršku, ali čekanje na odobravanje izvana može biti prilično – iscrpljujuće. Ništa ne može zamijeniti vašu intuiciju i unutarnji kompas, stoga – što više vjerujete u sebe, tim više stvarate prostor, vrijeme i priliku za sebe. 

9/ Na umjetnost gledate kao na nešto od čega se ne može živjeti ili to ne smatrate uspjehom

Ovakav način razmišljanja može dolaziti iz straha od uspjeha i neuspjeha, a može dovesti do lažnog osjećaja sigurnosti. Što ste iskreniji sa sobom, i što više prihvaćate svoj individualizam – tim ćete više raditi na većoj količini sreće. 

I za kraj, život je umjetnost, a umjetnost je život. Živjeti je proces, a život je svojevrsno umjetničko djelo. Neka onda sve ovo bude zabavno i lagano, jer svaki je život vrijedan za sebe i treba ga proživjeti da vam bude ugodno.

Naslovna fotografija: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime