Subota, 7 rujna, 2024

Estrakt hmelja – najučinkovitiji u olakšavanju simptoma menopauze

Hmelj, odnosno, njegova djelatna tvar 8-prenilnaringenin (8-PN) postaje kvalitetna alternativa ostalim dostupnim terapijama za olakšanje simptoma menopauze

Biljka hmelj (Humulus lupulus L. – Cannabinaceae) koristi se stoljećima u prehrambenoj industriji, ponajviše u proizvodnji piva. Prva dokumentirana upotreba hmelja kod proizvodnje piva nađena je u spisima benediktinske opatice, skladateljice i vizionarke Saint Hildegard i Sibyl of the Rhine iz 9. stoljeća. 



Poznati su dokumentirani zapisi koji navode da su beračice hmelja tijekom berbe patile od poremećaja menstrualnog ciklusa pa je ovaj fenomen doveo do pretpostavke da hmelj ima estrogeno djelovanje. U to vrijeme hmeljne kupke primjenjivane su kao tradicionalna terapija za više različitih ginekoloških poteškoća. 

Hormonska nadomjesna terapija – prvi izbor liječenja

“Milligan i suradnici dokazali su 1999. godine kako je za estrogeni učinak hmelja odgovorna djelatna tvar prenilflavonoid, 8-prenilnaringenin (8-PN). Danas je također poznato da je hmelj bogat tvarima poput α-kiseline humulona i β-kiseline lupulona. Osim α- i β-kiselina, lupulinske žlijezde cvjetova hmelja izlučuju i prenilirane flavonoide koji uključuju i fitoestrogene spojeve koji, pak, pokazuju širok spektar bioloških aktivnosti, te imaju terapeutski potencijal kod ljudi”, objašnjava Damir Sokač, mr. pharm., MBA, iz tvrtke Vilpharm.

Biljka hmelj (Humulus lupulus L. – Cannabinaceae) koristi se stoljećima u prehrambenoj industriji, ponajviše u proizvodnji piva

Menopauza predstavlja kraj fizioloških menstrualnih krvarenja, odnosno kraj reproduktivne dobi žene. Očituje se brojnim vazomotornim smetnjama i psihičkim promjenama. Liječnici ženama za ublažavanje simptoma menopauze propisuju hormonsku nadomjesnu terapiju koja je prvi izbor liječenja. U posljednje vrijeme, žene – u želji da smanje simptome menopauze – posežu i za različitim biljnim pripravcima. Hmelj, odnosno, njegova djelatna tvar 8-prenilnaringenin (8-PN) postaje kvalitetna alternativa ostalim dostupnim terapijama za olakšanje simptoma menopauze. 

Novi terapeutski pristupi u ublažavanju simptoma menopauze i postmenopauze

Znanstvena istraživanja pokazala su da je 8-PN aktivna fitohormonalna tvar iz biljke hmelj jedan od najučinkovitijih nehormonalnih supstituenata za olakšanje vazomotornih simptoma menopauze. Kao što je navedeno, djelatna tvar 8-prenilnaringenin (8-PN) pokazao se kao moćan fitoestrogen, pa je time postao tema većeg broja kliničkih istraživanja, kao i sastojak brojnih dodatka prehrani, poput primjerice Menodea kapsua, koje predstavljaju novi terapeutski pristup u ublažavanju simptoma menopauze i postmenopauze. U svakoj kapsuli nalazi se jednaka koncentracija 8-prenilnaringenina te je svaka kapsula jednako djelotvorna. Primjena 8-prenilnaringenina (8-PN) u smanjenju simptoma menopauze klinički je detaljno ispitana te je dokazan pozitivan učinak na simptome menopauze. 

“Vrlo je zanimljiva budućnost djelatnih tvari hmelja jer je analiza Europske agencije za lijekove osim estrogenih učinaka postavila osnove za daljnja istraživanja te vrlo važne i ljekovite biljke te vjerujem da će uskoro biti proširene indikacije za primjenu dodataka prehrani na bazi hmelja”, među inim otkriva Damir Sokač.

Ekstrakt hmelja siguran u svim ispitivanim koncentracijama

Fitoestrogeni su opći pojam za spojeve različitih struktura, koji potječu iz biljnih izvora i oponašaju ili moduliraju djelovanje estrogenih hormona, zbog njihove sposobnosti interakcije s estrogenim receptorima (ER). Osim ER-aktivirajućeg puta, fitoestrogeni mogu pokazati svoje djelovanje i preko ne-genskih mehanizama, interakcijama s receptorima stanične površine ili epigenetskim mehanizmima. S gledišta kemijskih struktura, ‘biljni estrogeni’, fitoestrogeni, sadrže izoflavone, lignane i kumestane. 

Ispitivanja toksičnosti s jednom dozom, kao i ispitivanja genotoksičnosti, pokazala su da je ekstrakt hmelja siguran u svim ispitivanim koncentracijama. Nisu primijećeni štetni učinci u dozama do 1000 puta većim od predviđene doze za klinička ispitivanja. Ispitivanja toksičnosti estrogenih aktivnih sastojaka ekstrakta hmelja (8-PN) provedena su tijekom dva tjedna, a također i tri mjeseca, što ukazuje da je 8-PN imao vrlo slične, ali blaže učinke od 17β-estradiola na sve testirane estrogene parametre. Procjena sigurnosti hmelja i pripravaka od hmelja se temelji na nizu kliničkih ispitivanja i na opsežnoj primjeni na ljudima, koja ukazuju na to da su ekstrakti hmelja sigurni farmaceutski pripravci.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime