Morska voda već se stoljećima koristi u terapeutske svrhe, te su drevni Grci I Rimljani ljekovita svojstva morske vode vješto poznavali I koristili ih za liječenje rana i problema s dišnim putovima. Pozitivan učinak morske vode za fizičko i psihološko zdravlje poznat je tisućama godina, a njena primjena u svakodnevnoj njezi danas je još jednostavnija. Bilo da je riječ o raspršivačima, preparatima za ispiranje ili fiziološkim otopinama, morska voda dostupna je za brzu i ciljanu upotrebu kod raznih problema s dišnim putovima.
Raspršivači
Početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća F. Herlemont predstavio je jednostavnu metodu primjene morske vode – u obliku raspršivača. Sve to je utjecalo da se danas sve češće uporabljuje morska voda kao ljekovito sredstvo. Danas je morska voda u obliku raspršivača najprodavaniji pripravak za njegu i održavanje higijene nosne sluznice. Njegova primjena se preporučuje od najranije dječje dobi. Morska voda je mješavina 96,5 % čiste vode i 3,5 % drugih sastojaka kao što su soli, otopljene soli i organske supstance. Morska voda je mineralna voda koja sadrži sve elemente iz periodičnog sustava, te elemente u tragovima – sumpor, bor, silicij, bakar, brom, stroncij i kalij. Osim tih važnih sastojaka sadrži i fitoplanktone i zooplanktone koji oslobađaju organske tvari s antibiotskim, hormonalnim i bakteriostatskim svojstvima. Sadrži i vitamine, mineralne soli te aminokiseline.
Preparati za ispiranje
Osim u obliku raspršivača, postoje i pripravci morske soli koji su namijenjeni za ispiranje nosa sustavom za ispiranje. Taj je način primjene pogodan za odrasle osobe. Sve su to preparati koji pomažu svakodnevnoj higijeni nosa, održavaju sluznicu nosa vlažnom te iz njega uklanjaju nečistoće i alergene iz nosa.
Talasoterapija
Ljekovitost mora ponovno je aktualizirana u 19. stoljeću kada je liječnik Claude De la Bonnardiere 1867. osmislio sustav liječenja morskom vodom, nazvavši ga talasoterapija (od grčkog thalasa, što znači more). Još jedan Francuz iz 19. stoljeća, Rene Quinton, zaslužan je za popularizaciju talasoterapije. On je formulirao vodenu otopinu temeljenu na morskoj vodi i uspješno je komercijalizirao. Talasoterapija je primjena fizičkih i kemijskih čimbenika mora u liječenju i rehabilitaciji.
Tretman morem je djelotvoran zbog podražajnog djelovanja temperature zraka, vlage, brzine vjetra. Sustav liječenja grijanom morskom vodom s ciljem pomlađivanja stanica kože, odkstranjivanja mrtvih stanica s gornjeg sloja kože, obogaćivanja kože mineralima i odstranjivanja toksičnih tvari, vrlo je popularno u našim primorskim gradovima. Uporaba svježe morske vode potiče izmjenu minerala i toksina između tijela i vode. Morskom se terapijom ostvaruju i drugi, za tijelo povoljni učinci, uključujući opuštanje, oporavak mišića i mršavljenje.
Ljekovita svojstva mora, odnosno morske vode, poznata su još iz antičkih vremena. Euripid je pisao o njezinim mogućnostima u liječenju bolesti, a Hipokrat ju je preporučivao za uporabu. Galen je prvi put opisao ljekovito djelovanje čestica soli koje sadrži morski zrak.
Ljekovitost mora bogatstvo je koje trebamo cijeniti, a posebno Jadranskog mora koje spada u jedno od najljekovitijih mora na svijetu, stoga ne čudi rečenica ‘More na je rodilo, more nas liječi’.
Naslovna fotografija: @unsplash