Petak, 22 ožujka, 2024

Savjesno Martinje: Nutricionistički ‘zakoni’ za zdravu konzumaciju vina

Iako alkohol i svijet wellnessa ne moraju nužno ići ruku pod ruku, čaša vina i dalje može biti dio uravnotežene prehrane. Tajna leži u znanju ispijanja pića u cilju zaštite vašeg zdravlja - i bolje linije. Stoga, prije nego krenete slaviti Martinje, proučite ove savjete nutricionista

Dajte prednost crnom vinu ispred bijelog
Stara poslovica da će čaša crnog vina dnevno držati doktora daleko možda zvuči istinito. Crveno vino sadrži mnogo polifenola koji imaju antioksidacijske i protuupalne učinke te štite kardiovaskularni sustav. Polifenoli također djeluju pozitivni na mikrobiom crijeva, što je važno i za fizičko i psihičko zdravlje. Crveno vino također sadrži resveratrol (vrstu prirodnog fenola), koji održava zdravu ravnotežu šećera u krvi, te ellagic kiselinu, vrstu polifenola koji štiti tijelo od slobodnih radikala i uklanja toksine iz tijela.



Birajte pametno – bijela vina
Bijelo vino nema iste zdravstvene prednosti poput crvenog, ali ako je bijelo vino vaš favorit, onda birajte 100% organska, biodinamička ili potpuno prirodna vina. Naime, ona sadrže manje kemikalija i sulfita koji se dodaju tijekom procesa prerade, što je glavni krivac za gadan mamurluk i može uzrokovati razne poremećaje u tijelu. Ako pak držite do fit linije, uvijek dajte prednost suhom bijelom vinu umjesto slatkim sortama. 

Kako vino utječe na vašu težinu?
Konzumiranje alkohola ima dvostruko veći učinak na težinu. Prvo, konzumiranje alkohola stimulira dio mozga koji nam govori da smo gladni, povećavajući tako naš apetit. To znači da je veća vjerojatnost da ćete se prejesti, odnosno pojesti dodatne kalorije povrh onih koje sadrže alkohol. Istodobno, alkohol može poremetiti i mikrobiom crijeva, što dovodi do upale, nadimanja i loše probave, što također može imati štetan učinak na težinu. Crveno vino je jedina vrsta alkohola koja nije povezana s debljanjem. Znanost također pokazuje da za debljanje nisu krivi ni ugljikohidrati ni šećer u alkoholu – već sam alkohol. Naime, alkohol ima gotovo dvostruku razinu šećera: jedan gram alkohola sadrži 7 kalorija, dok jedan gram šećera ima 4 kalorije.

Izbjegavajte pića s niskim udjelom ugljikohidrata
Ne zavaravajte se marketinškim trikovima. Zanemarite reklame o niskom šećeru ili niskom udjelu ugljikohidrata. Odlučite se za prirodne proizvode s malo šećera. Primjerice, čaša vina od 150 ml sadrži 125 kalorija i 1 g šećera, dok boca jabukovače može sadržavati oko 21 g šećera.

Mislite na – čisto
Najkvalitetnija tekila, votka ili džin – uz svježi limunov sok i gaziranu vodu najčišća je opcija kada je riječ o alkoholu. Primjerice, tekila je povezana s uravnoteživanjem razine šećera u krvi, što je ključno za upravljanje težinom, a može pomoći u i stabilizaciji razine energije. Mala čaša crnog vina je također dobar izbor. Ako pravite koktele kod kuće, zamijenite šećer agavom ili kokosovim šećerom, ali svejedno budite štedljivi kada ga dodate unutra. Također razmislite o dodavanju svježeg đumbira u koktele, snažnog je protuupalnog učinka koji je ujedno i izvrstan za smanjenje mučnine i snižavanja šećera u krvi, kao i svježe metvice, poznate po umirujućem učinku na probavni i živčani sustav.

Detektirajte što trebate izbjegavati
Kad je riječ o slatkom cideru i koktelima poput pina colade ili mojitosa treba izbjegavati nekvalitetne mikseve i pivo jer mogu izazvati nadimanje i negativno utjecati na zdravlje crijeva. Dobra kombinacija s ljetnim spritzerom je čisti gin, votka ili tekila, umjesto da pijete vino ili koktel – bezalkoholne tekućine pomoći će vam da ostanete hidrirani, dok pića s puno šećera imaju suprotan učinak.

Idite na ‘suho’
Kada je riječ o proseccu i Champagneu uvijek pazite na suhe mogućnosti – ultra brut sorte sadrže manje od 3 g šećera po litri, a ekstra brut vina imaju manje od 6 g šećera po litri. Ako možete pronaći pjenušavo vino koje je biodinamično i organsko, još bolje. Pripazite na bilo što s oznakom ‘ekstra suho’ koja zapravo mogu sadržavati i do 17 g šećera po litri.

Zaštitite svoju jetru
Jetra snosi najveći dio posla kada je u pitanju konzumiranje alkohola – to je prva linija obrane tijela protiv unesenih toksina. Ako je jetra pod opterećenjem – od opće toksičnosti ili od previše alkohola – višak alkohola cirkulira tijelom dok jetra ne bude u mogućnosti da ga preradi. Uvijek morate zaštititi jetru dok pijete. Imate li u planu neki provod i znate da ćete piti, bilo bi dobro da nekoliko dana prije toga odradite detoksikaciju organizma. Time ćete pročistiti i jetru – prije nego je ponovno opteretite novom dozom toksina.

Nikad ne pijte na prazan želudac
Uvijek pojedite malo proteina prije nego što počnete piti – hummus, orasi, masline i sir… sve su dobre opcije. To će usporiti porast šećera u vašem krvotoku i pomoći u sprječavanju debljanja. Ako ste na zabavi ili pijete dulje vrijeme tijekom dana, pokušajte se odlučiti za zdrave masti i vlakna za usporavanje apsorpcije alkohola – dobar su izbor avokado, jaja i zelje za doručak te grickalice tijekom dana.

Budite pažljivi prema sebi i svom tijelu
Nutricionisti savjetuje svojim klijentima da svakako tri ili četiri dana u tjednu ne konzumiraju alkohol uopće. A na dane kada imaju veselice, savjetuju da između svakog pića popiju puno vode – jednostavno, ali čini ogromnu razliku. Također budite oprezni kod ‘uštede’ i napuhavanja tijekom vikenda, što je povezano s vlastitim nizom zdravstvenih rizika. Također, treba istaknuti kako je naše tijelo u stanju preraditi samo jedno piće tijekom sat vremena – ekvivalent jednoj žestici ili 150 ml vina. Sve više od toga predstavlja zdravstveni rizik!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime