Četvrtak, 20 lipnja, 2024

Zdravlje na prvom mjestu: Koliko soli je previše i kako smanjiti unos?

Ako ste ljubitelj slane i začinjene hrane sigurno vam je teško kontrolirati se kad kuhate. Ali koliko je sol zapravo zdrava za konzumiranje?

Malo je sastojaka toliko kontroverzno kao sol. Neki stručnjaci smatraju da je visok unos soli pokretač visokog krvnog tlaka i srčanih bolesti. Dok drugi kažu da je to bitan dio zdrave prehrane, pogotovo ako puno vježbate.



Kao i uvijek, balans je najvažniji

Svima nam je potrebno malo soli u prehrani za zdravo funkcioniranje stanica. Tijelo koristi sol za mnoge funkcije. Čak proizvodi želučanu kiselinu za pomoć pri probavi. Sol se sastoji od dva elektrolita natrija i klorida. Koji ne samo da su neophodni za tijelo nego, što je najvažnije, moraju se održavati u ravnoteži s kalijem i magnezijem. To su dvije druge esencijalne mineralne soli. Ako ne jedete dovoljno kalija, vaša će razina natrija biti visoka čak i ako svojoj prehrani ne dodajete previše soli. Grah, slanutak, leća, banane, marelice, trešnje, grejp, gljive, krumpir i špinat bogati su kalijem. Stoga ih svakako uključite u prehranu kako biste poboljšali svoj omjer natrija.

Postoji više vrsta soli

Kuhinjska sol sadrži sintetičke kemikalije, sredstva protiv zgrušavanja i izbjeljivač koji se koriste za stvaranje čiste, bijele boje. Osim okusa, ova vrsta soli nema nikakve zdravstvene koristi i treba je izbjegavati. Morska sol, s druge strane, dolazi iz morske vode koja se isparava kako bi se dobila sol i sadrži minerale kao što su željezo, cink i bakar. U međuvremenu, kamena sol, poput himalajske soli i ružičaste soli, dolazi iz rudnika soli i drevnih jezera i mora. Može sadržavati do 80 različitih minerala uključujući kalcij, magnezij, kalij i bakar. Ako ćete svojoj hrani dodati sol, ove prirodne soli su daleko hranjivija opcija.

Free Pink Salt in Ceramic Bowl Stock Photo

Prevelika konzumacija može uzrokovati štetu

Zadržavanje vode ključni je znak da biste mogli smanjiti konzumaciju. Kada unosimo višak soli u organizam, bubrezi se bore filtrirati višak natrija iz krvi. Taj se natrij tada nakuplja u tijelu, a stanice se drže dodatne vode u pokušaju da razrijede natrij. Što rezultira nadutošću i natečenošću. U međuvremenu, višak vode u tijelu može stvoriti pritisak na srce, što dovodi do visokog krvnog tlaka. To može biti čimbenik rizika za moždani i srčani udar. Istodobno, što više soli unosite, tijelo gubi više kalcija mokrenjem. Ako nemate dovoljno kalcija u prehrani, tijelo će ga uzeti iz vaših kostiju. Povećavajući rizik od problema s kostima kao što je osteoporoza.

Neki bi ljudi trebali smanjiti unos soli

Svi bismo trebali voditi računa o tome koliko soli unosimo, pogotovo ako jedemo puno gotovih jela. Ali je to posebno važno ako imate povijest visokog krvnog tlaka, kronične bolesti bubrega, dijabetesa, prekomjerne tjelesne težine. U isto vrijeme, ako trebate puno mokriti tijekom dana ili ste stalno žedni, to bi također mogli biti znakovi da konzumirate previše soli.

Donosimo vam par trikova kako smanjiti konzumaciju soli u hrani

1/ Zamijenite sol drugim začinima

Origano, kumin, curry u prahu, lovor, svježi sok od limuna, luk i češnjak sjajni su načini za dodavanje okusa hrani bez upotrebe soli.

2/ Izbjegavajte pakiranu hranu

Sve u paketu bilo da se radi o gotovom jelu, međuobroku ili delikatesnom mesu vjerojatno će sadržavati dodanu sol kao i pojačivače okusa. Ako želite smanjiti unos soli probajte jesti što više prirodne i zdrave hrane.

3/ Pročitajte sastojke na naljepnici

Naučite prepoznati sastojke koji su prikrivena sol. To su soja umak, salamura, sve što ima riječ natrij, mononatrijev glutamat, soda bikarbona i natrijev bikarbonat. 

Fotografije: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime