Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Kod kuće se jede najbolje: Dijeta za gurmane by Zlatko Gall

Može li se biti na dijeti, a opet zadovoljiti gurmanske potrebe. Može, a tome sam živi svjedok. Ključna je samo volja, mašta i spremnost za gastronomsku igru

Vječito pitanje za gurmane iliti izjelice glasi: je li moguće biti na dijeti i koliko-toliko pristojno jesti? Ipak jeste. Naravno uz odricanja koja traži svaka želja za gubitkom kilograma. A ona su uvijek ista: valja kazati baj-baj alkoholu, slatkome, ugljikohidratima, masnoćama… Jer, ajmo biti brutalno iskreni, bez toga od vašeg skidanja kilograma nema ništa. Kako onda preživjeti, zatomiti ne samo glad već i onu (još opasniju) želju za različitim okusima? Uz pomoć gastro trikova.



Poželjne niskokalorične i nemasne namirnice su bijela riba, piletina i puretina (bez kože koja je vraški masna), nemasni jogurt i mladi sir, začinsko bilje, sojini odresci ili pak soja u komadićima (mada ju je bolje izbjegavati!), salate bez grahorica, mrkve, krumpira i ulja, rotkvice, tikvice, balancane… Riječju, jela koja će vam pošto se ne pirjaju niti prže u masnoći brzo dosaditi.

Krenimo s piletinom i puretinom

Pileća krilca i batake (karabatake) ipak možete jesti ako ih pripremate u fritezi na vrući zrak (“air fryer”) koja će otopiti masnoću a kožicu pretvoriti u hrskavi zalogaj. Posebice ako na pola pečenja (a to je oko deset minuta) piletinu izvadite na tren van, začinite solju i dimljenom crvenom paprikom te (po volji) čilijem pa vratite u fritezu još desetak minuta odnosno sve dok kožica nije hrskava.

Pileća prsa pak možete malo popeći na suhoj tavi bez imalo masnoće pa podliti s 4-5 jušnih žlica tople vode ili – još bolje – povrtnim temeljcem. I opet će začini spasiti stvar: usitnjeni češnjak, peršin, prstohvat origana ili timijana, sol i čili. Ili pak desetak ukiseljenih kapara i jedna jušna žlica usitnjenog fileta slanog inčuna (može i srdeline paste) te malo soka rajčica. Kao alternativa ovom potonjem je 4-5 sitno rezanih rajčica-trešnjica (cherry).

Isto možete napraviti s puretinom

Na isti način možete raditi (igrajući se sa začinima) i pureća prsa. Posebno su vrijedna pažnje dimljena pureća prsa. Naime, odlični su za večernji zalogaj ali se također mogu koristiti kao nadomjestak panceti i slanini kad se kombiniraju s jajima (“ham and eggs”), u salatama ili s dozvoljenim povrćem (sve kupusarke) koje možete podlijevajući s malo vode ili povrtnog temeljca spremiti u woku.

Kad već spominjem kupusarke i kao toplo i hladno jelo je odličan bijeli kupus rezan na tanko poput duhana pomiješan s kiselim kupusom ili kiselom repom. I opet umjesto masnoće valja dodati malo tople vode ili povrtne juhe, dimljene mljevene crvene paprike te na kockice narezana pureća dimljena prsa. Može se jesti toplo ali, ako recimo dodate koje tvrdo kuhano jaje, i kao hladno ljetno jelo.

Kako pripremiti ribu?

Budući da je dopuštena bijela riba (zapravo, možete jesti sve osim lososa) možete je spremati na sve načine osim prženja u masnoći. Problem je što bez maslinova ulja sama riba i nije bogzna kako zanimljiv obrok. Valja opet doskočiti koristeći nadomjestke koji će okus poboljšati. Jedan od njih je svojevrsni chimichuri bez maslinova ulja. U blenderu valja na sitno (ali ne kao paštetu) nasjeckati češnjak, peršin i sušene rajčice pa dodati par jušnih žlica riblje (ili povrtne) juhe. Dobili ste univerzalni dresing kojim možete preliti ribu, meso ili pak salate. Kuhanu ribu pak možete poboljšati ako joj dodate dresing od meko kuhanog jaja, malo riblje juhe i sitno rezanih slanih inćuna ili pak umak od soja sosa i limete također razblažen s malo riblje juhe.

Deblje komade morskog psa koje ste ako baš ne volite okus “landovine” preko noći namakali u mlijeku možete spremiti “na mokro”. Kistom samo ovlaš premažite tavu maslinovim uljem pa na lagano pirjajte češnjak i peršin pa čim je češnjak malo potamnio ulijte ribljeg temeljca ili malo tople vode i stavite fete prethodno posoljene ribe. Po potrebi podlijevajte i jednom okrenite da se riba zgotovi i s druge strane.

Koji dodatci i prilozi su idealni?

Posni sir je pak odlična podloga za igru sa spomenutim umacima mada odlično prija kad se pomiješa sa sitno rezanim vlascem ili pak ukiseljenim lučicama. Kao alternativa su i kiseli krastavci, ukiseljeni motar… Soju volim koliko i grickati stiropor no i tome se može doskočiti. Kad skuhate sojine komadiće i ocijedite ih stavite ih u blender uz malo češnjaka, pokoju sušenu rajčicu, nešto listića bosiljka, žličicu-dvije ribanog parmezana i čili.

Ako dodate i pokoji pinjol, badem, kikiriki koji nije pržen u ulju ili orah, nećete unijeti baš mnogo kalorija a bitno ćete oplemeniti jelo. Umjesto njih možete dodati pokoji filet slanog inćuna ocijeđen od ulja. Sve sastojke sameljite i umijesite male okruglice. Iznenadit će vas orašasti okus tako spremljene soje te gušti kao da koristite “pesto rosso”.

Moguće je pripremiti i ćevapčiće

U svakom slučaju i u „suhom doku“ (bez alkohola) i bez onih divnih stvari koje se zovu panceta, pršut, maslinovo ulje, mast pa i slatko te krumpirići, tjestenine…  moguće je preživjeti. Konačno, air fryer odnosno friteza na vrući zrak je tu idealna jer u njoj bez imalo masnoće možete pržiti krumpiriće. Ili one već zamrznute ili pak kuhane (posebno ako su mladi krumpiri u kori) koje ćete najprije skuhati a onda popeći u air fryeru ovlaš premazane uljem i posuto mediteranskim začinskim biljem.

Dovoljno je držati u fritezi pet minuta dok krumpirići ne dobiju finu koricu kao da su pečeni u pećnici. Pureći ćevapčići i povrće spremljeno u air fryeru su također ukusni i dijetalni baš kao i pureći odrezak (kojeg ste prethodno kistom premazali jajem) i krumpir (prethodno kuhan do pola). Kao prilog idealno paše sataraš u kojem su paprika, luk, sol i kajenski papar, dimljena crvena paprika te malo povrtne juhe za podlijevanje.  

Može li se biti na dijeti, a opet zadovoljiti gurmanske potrebe. Može, a tome sam živi svjedok. Ključna je samo volja, mašta i spremnost za gastronomsku igru.

 

 

 

 

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime