Zobena kaša za doručak s razlogom je hit – zasitna je i daje energiju, brzo i lako se priprema. No, lako je i upasti u monotoniju ako dulje vrijeme jedete zobenu kašu iz dana u dan, pripremljenu uvijek na isti način. Puno su zanimljivije i ukusnije ‘varijacije na temu’ jer kašu se može oplemeniti najrazličitijim dodacima.
Pritom treba početi od same kaše da biste imali kvalitetnu ‘bazu’. Preporučuje se prava kaša odnosno cjelovite zobene pahuljice, a ne gotova instant kaša koja često sadrži šećer i konzervanse.
Umjesto vode – mlijeko
Premda je zobenu kašu najlakše skuhati s vodom, bit će slasnija i bogatija hranjivim tvarima pripremite li je s mlijekom, po mogućnosti onim iz bio uzgoja. Umjesto životinjskog mlijeka po želji možete koristiti ona biljna, primjerice od badema, soje, zobi, riže, kokosa, konoplje… Bilo da namjeravate pripraviti slatku ili pikantnu kašu, uvijek je dobro na samom početku kuhanja dodati prstohvat soli za finiji okus.
Uobičajena je klasika zobena kaša s jabukom i grožđicama. Iskušajte drukčije kombinacije tako da umjesto grožđica odaberete neko drugo suho voće poput brusnica, datulja, marelica ili šljiva. I svježe šljive odličan su izbor, baš kao i breskve, kruške, maline, borovnice, kupine…
Za slatkoću – prirodni zaslađivači
Želite li više naglasiti slatkoću kaše, možete to postići s malo meda, cimeta, kokosova brašna, vanilije ili sirupa poput agavina i javorova. Za još osebujniji okus, zasladite kašu sirupom od datulja. Što god odabrali, pazite da to budu proizvodi dobiveni na prirodan način bez dodavanja šećera i raznih koncentrata.
Mnogi zobenu kašu vole obogatiti nasjeckanim orašastim plodovima (npr. bademi, orasi, lješnjaci). Sličan ‘štih’ daje i kikiriki. Od spomenutih plodova spravljaju se i fini maslaci koje je lako umiješati u kašu. Na taj način možete upotrijebiti i tahini – namaz od sezama.
Kaša odlično godi i s jogurtom, osobito onim bogatije, kremaste teksture poput grčkog jogurta. Sve popularniji dodatak zobenoj kaši su chia sjemenke. No, nemojte na račun egzotike zapostaviti superhranjive sjemenke uobičajene u našem podneblju poput lanenih i suncokretovih, te mediteranskih pinjola.
S kašom će se sjajno nadopuniti i sjemenke bundeve, kao i njezino ‘meso’ – narežite ga na kockice i kratko prokuhajte da omekša.
Za poseban okus – začini
Izvrstan je dodatak kaši i svježa dinja, te naribana mrkva. Naribati možete i cvjetaču – dobit ćete takozvanu rižu od cvjetače koja se može jesti sirova, no uz toplu kašu bolje prija ako se nakratko skuha na pari, preprži na ulju ili zapeče u pećnici.
Zobena kaša slaže se i s raznim začinima. Iznenađujuće dobra kombinacija je ona s kurkumom, a pritom se može dodati i malo crnog papra. Naime, aktivni sastojci kurkumin iz kurkume i piperin iz papra povoljno djeluju na imunitet, a zajedno su još djelotvorniji!