Petak, 22 ožujka, 2024

Pandemijski problem: Zašto svi odjednom imaju puno akni po tijelu?

S pandemijom i nizom ekonomskih i socijalnih problema kroz koje svi prolazimo, ovo je toliko stresno razdoblje, da se očituje na različite načine, a akne na tijelu samo su jedna od većih posljedica takvog stresa

I dok se o problemima prištića i akni na licu gotovo sve zna – i zašto se javljaju, i kako ih prikriti, a kako prevenirati, pa čak i koji puder odabrati… puno se manje raspravlja (i zna) o aknama koje mogu stvoriti velike probleme na – leđima, prsima, stražnjici ili bilo kojeg drugom dijelu tijela.



Ako ste posljednjih godinu dana primijetili porast akni na vašem tijelu, ne brinite, to je sasvim normalno, a ako je ikakva utjeha – niste jedini.

Što su tjelesne akne i kako ih ‘liječiti’?

“S pandemijom i nizom ekonomskih i socijalnih problema kroz koje svi prolazimo, ovo je toliko stresno razdoblje, da se očituje na različite načine, a akne na tijelu samo su jedna od većih posljedica takvog stresa”, objašnjava dermatolog dr. med. Ife Rodney.
Pa kako ih liječiti, pogotovo ako se pojave na teško dostupnim mjestima?
Kada je riječ o aknama na leđima i prsima (koje se nazivaju i folikulitisom), većina ljudi dobije ili velike pustule (bijele točkice) ili ciste. Pustule se ne razlikuju od uobičajenog prištića, ali ciste se stvaraju duboko ispod kože, nikad ne dođu do površine kože i mogu biti bolne. Važno je ne dirati takve cistične mrlje jer tijelo obično apsorbira infekciju iznutra.

Konačno besprijekoran ten: Biljni piling o kojem bruji kozmetički svijet

Akne se često pojavljuju na istim područjima, poput sredine prsa, stražnjice i gornjeg dijela leđa.
“Budući da ta područja imaju mnogo lojnih žlijezda, veća je vjerojatnost i da će se na njima pojaviti akne”, objašnjava dr. Rodney.
Također se mogu pojaviti različite varijacije akni, uključujući gljivične akne, infekcije koja se obično javljaju nakon prekomjernog znojenja i sl.

Što uzrokuje akne na tijelu – i zašto ih je trenutno toliko puno?

Čak i ako zanemarimo ono najočitije, a to je stres, svi smo, nažalost, u posljednje vrijeme suočili sa stresom bez presedana, pa je sasvim prirodno da naša koža uzima danak.
“Kada smo pod stresom, pokrećemo veću proizvodnju androgena, što stvara više upala i masnu kožu”, kaže dr. Rodney te dodaje: “Višak ulja začepljuje naše pore i uzrokuje pojavu akni. Dakle, iako sam stres ne uzrokuje akne, svakako dodatno pogoršava lošu situaciju.”
No, postoje i drugi faktori – naime, akne na tijelu često sugeriraju hormonalnu promjenu, a upravo hormonske akne imaju tendenciju izbijanja – na prsima i leđima.

Mapiranje lica: Vodič za akne prema lokaciji na kojoj se nalaze

Acne Mechanica, odnosno akne prouzrokovane trenjem, s druge strane, obično će se pojaviti na ramenima, vratu i stražnjici. Posljedica su dugotrajnog sjedenja, koje može povećati trenje i uzrokovati začepljenje pora na određenim mjestima.
No, osim sjedilačkog načina života, i vrlo aktivan život također može izazvati pojavu akni po tijelu. Naime, mnogi su nakon karantene i s dolaskom lijepog vremena pohrlili vratiti se u staru formu ili su tek počeli vježbati. Odjeća predviđena za bavljenje sportom u kombinaciji sa znojenjem (plus, ako se ne otuširate odmah nakon vježbanja) predstavlja veliki rizik za izbijanje akni i prišteva po cijelom tijelu.

Kako liječite akne na tijelu?

Kao i kod svih akni, potrebna je dobra strategija i neko vrijeme da se riješi problem. Posebno što se ne radi samo o vanjskim, nego i unutrašnjih krivcima za akne.
Kao prvo, odaberite sredstvo za pranje tijela protiv akni koje sadrži sastojke poput salicilne kiseline i benzoil peroksida. Ostavite preparat da djeluju tri do pet minuta prije ispiranja kako biste postigli najbolji učinak. Dobar su izbor i preparati sa salicilnom i glikolnom kiselinom – oboje su kemijski pilinzi koji uklanjaju mrtve stanice kože i sprečavaju začepljenje pora.
Izbjegavajte
gelove za tuširanje ili hidratantne kreme na bazi ulja. Također budite oprezni s proizvodima za njegu kose koji mogu biti komedogeni – izbjegavajte, primjerice, pantenol. 
Dobra higijena, naravno, ima prioritet. Redovito mijenjajte posteljinu na kojoj spavate, redovito se tuširajte (obavezno nakon vježbanja)… Ako se vaše akne ni nakon svega ovoga ne povlače, vrijeme je da posjetiti dermatologa kako biste izradili prilagođeni plan liječenja.

Ne toliko vidljive, a prisutne: Akne na leđima

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime