Nedjelja, 24 ožujka, 2024

Ne toliko vidljive, a prisutne: Akne na leđima

Prema nedavnom istraživanju čak se 60% populacije susreće s aknama na leđima koje nisu toliko vidljiv, ali jesu značajan problem. I dok smo ljeti angažirani oko njegova rješavanja, s dolaskom hladnijih dana i slojeva odjeće, kao da zaboravimo na njih. A upravo je sad pravo vrijeme za uhvatiti se ukoštac s njima

Akne na leđima su tipične u pubertetu i ranoj adolescentskoj dobi, no mogu se javiti u bilo kojem životnom razdoblju. Najčešće su rezultat pojačanog rada žlijezda lojnica, odnosno prekomjernog lučenja testosterona i znaju biti tvrdokorne. Baš poput onih na licu. Sreća je što nam nisu na dohvat ruke, pa ih rjeđe diramo, a nesreća što ih je nespretnije tretirati. No, uz prave savjete akne na leđima postat će stvar prošlosti.



Prema nedavnom istraživanju čak se 60% populacije susreće s aknama na leđima. I dok smo ljeti angažirani oko rješavanja ovog problema, s dolaskom hladnijih dana i slojeva odjeće, kao da zaboravimo na njih. Akne na leđima jesu ne toliko vidljiv, no značajan problem. A upravo je sad pravo vrijeme za uhvatiti se ukoštac s njima. O aknama na leđima i kako riješiti ovaj mnogima gorući problem govori i Jelena Batić, zastupnica svjetski poznatog brenda Dermalogica za Hrvatsku.

“Prije svega, valjalo bi osvijestiti sve okidače zbog kojih akne nastaju, kao što su stres, prehrana, onečišćenje okoliša, nedostatak sna, neadekvatni preparati… I svesti njihovo djelovanje na minimum. Ono na što teže možemo djelovati su hormoni. Akne su velika frustracija i vrlo često posežemo za krivim proizvodima i u silnoj želji za što bržim rješenjem pretjerujemo”, objašnjava Jelena.

Prevencija počinje svakodnevnom njegom kod kuće

Osnovni higijenski minimum je temeljito pranje kože ujutro i navečer, uz blagi piling jednom dnevno. Dobar kemijski piling jednom tjedno je i više nego poželjan, baš kao i klasično čišćenje kod kozmetičara. Iz kupaonice bi trebalo izbaciti sve komedogene preparate.

“Pojam komedogen se uvriježio u kozmetičkoj industriji i označava sve sastojke koji čepe pore i potiču nastanak akni. Na vrhu ove crne liste jesu mineralna ulja (parafin, vazelin, petrolej), lanolin, talk, umjetne boje, izopropil palmitat, neke vrste silikona… No važno je naglasiti koliko je bitna koncentracija ovih sastojaka u proizvodu i da svaka koža ne reagira isto. Postoje i prirodni sastojci, poput kokosovog ulja koji mogu biti itekako komedogeni”, dodaje Jelena.

Stoga bi umjesto običnih gelova za tuširanje koji su najčešće komedogeni i narušavaju prirodnu lipidnu barijeru kože trebalo koristiti gelove za pranje lica na bazi salicilne kiseline i za to područje. Jelena skreće pažnju i na temeljito ispiranje regeneratora za kosu koji se cijede niz leđa, jer su i oni iznimno komedogeni.

Aknama na leđima ne pomaže ni nošenje sportske odjeće kao dnevne odjeće. Naime, odjeća koja je uska i kroz koju koža ne diše ‘igra’ za akne. Pripijeni sportski grudnjaci, toplina i znoj mogu stvoriti problem, a predugo sjedenje u znojnoj odjeći samo potenciraju isti. Rješenje je naravno u tuširanju odmah nakon bilo kakve vježbe i znojenja, ali i izbjegavanje nošenja takve odjeće. Radije birajte odjeću od prirodnih materijala i materijala koji dišu.

Još nešto o čemu ne razmišljamo, a pomaže nastanku akni jest pranje odjeće i posteljine u omekšivaču. “Baza omekšivača su goveđi i ovčji loj i oni su iznimno pogodna podloga za rast bakterija, a valja izbjegavati i tuširanje u pretoploj vodi, jer će potaknuti dehidraciju i preosjetljivost”, zaključuje Jelena. 

3 zlatne kiseline u borbi protiv akni

Zlatni standard u borbi protiv akni postala je salicilna kiselina (BHA) koja je prisutna u proizvodima različite namjene: u čistačima, serumima , pilinzima, te je jednako dobrodošla u proizvodima za tinejdžere kao i za zrelu kožu. Ona uklanja mrtve stanice, čisti začepljene pore, djeluje baktericidno i protuupalno.

Za osjetljivu kožu sklonu aknama sjajan izbor bit će mandelična (AHA) kiselina, jer osim što uklanja mrtve stanice, djeluje protuupalno, ujednačava ten i ublažava ožiljke. A svi oni koji zaziru od jakih pilinga koji mogu iritirati kožu, odabrat će sve popularnije polihidroksilne (PHA) kiseline. Zbog svoje veličine, ove kiseline ne prodiru duboko u kožu, a imaju snažan hidratacijski učinak pa su najbolji izbor za iznimno osjetljivu, suhu i dehidriranu kožu sklonu aknama.

“Retinol je također dobar izbor, pogotovo kod odraslih, jer učinkovito uklanja akne, potiče sintezu kolagena i obnavlja kožu. Niacinamid (B3 vitamin) djeluje protuupalno i sprječava postuupalne hiperpigmentacije. Kompleks timijana i terpineola održava prirodni mikrobiom kože (dobre bakterije) koji je vrlo često izložen agresivnim sastojcima”, objašnjava Jelena Batić.

Kako su kod tinejdžera glavni uzročnik akni hormoni, uz salicilnu kiselinu dobro je odabrati proizvode koji sadrže aktivne sastojke koji reguliraju rad žlijezda lojnica, a iznimno je važno i što unosimo u organizam, pa se preporučuje oralna primjena omega masnih kiselina i vitamina A koji mogu biti ključni saveznici u borbi protiv akni.

Na kraju, za ciljano djelovanje na izbijanja postoji mnoštvo preparata i ne treba “mučiti” cijelu kožu jačim, učinkovitim aktivnim sastojkom. Ukoliko dođe do eskalacije treba potražiti stručnu pomoć.

 

Fotografije: Unsplash, Pexels

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime