Petak, 22 ožujka, 2024

Robotski pas Spot dobio je iznimno važan ‘posao’ u Černobilu

Spot, pas robot je novi stanovnik Černobila i zadužen je za otkrivanje radijacije. Hoće li zahvaljujući njemu roboti postati svakodnevnica u nuklearnoj industriji pokazati će vrijeme.

Trideset i četiri godine nakon što je ispitivanje složenih reaktora dovelo do najgore nuklearne katastrofe u povijesti svijeta, Černobil je i dalje uglavnom grad duhova, izuzev znanstvenika, pasa lutalica i nekih turista.



Razlog tome je visoka razine zračenja u blizini reaktorskog postrojenja u Pripjatu u Ukrajini.

3D karta koja će prikazati raspodjelu štetnih elektromagnetskih valova

Od nedavno se u Černobil doselio novi stanovnik, robotski pas Spot. Robo-pas je došao u misiju mjerenja razine zračenja kako bi znanstvenici mogli stvoriti 3D kartu koja će prikazati raspodjelu štetnih elektromagnetskih valova. Projekt je nastao između istraživača sa Sveučilišta u Bristolu i ukrajinskog središnjeg poduzeća za gospodarenje radioaktivnim otpadom.

U videozapisu na YouTubeu snimljenom u Černobilu, David Megson Smith, stariji znanstveni suradnik na Sveučilišta u Bristolu rekao da je Spotova nova uloga način proučavanja robotskih sustava u ekstremnim okruženjima. Tako, njegov tim može dizajnirati nove senzore, a time i bolje robotske platforme, za istraživanje nuklearnih elektrana.

Na videu se može uočiti kako se pas kreće oko nekadašnjeg mjesta reaktora bloka 4, koje je puklo nakon neuspjelog sigurnosnog ispitivanja u travnju 1986.,a bilo je namijenjeno simuliranju nestanka električne energije. Psa robot ispituje različita mjesta u i oko konstrukcije New Safe Confinement, koji je namijenjen za sadržavanje reaktivnih materijala reaktora.

Moxie – prvi robot s karakterom i emocijama, idealan za znatiželjnu djecu

Nova radioaktivna žarišta koja ranije nisu bila poznata

Ovo nije prvi put da Sveučilište Bristol istražuje Černobil. Multidisciplinarni tim proveo je istraživanja mapiranja zračenja s posadom bespilotnih letjelica u travnju 2019. godine. To je uključivalo prvi zrakoplov bez posade za mapiranje gama zraka i neutrona, navodi se u priopćenju za medije. Nakon tih ispitivanja, koja su uključivala i 6,5 kilometara šume oko nuklearne elektrane, poznate kao “Crvena šuma”, tim je identificirao nova radioaktivna žarišta koja lokalnim dužnosnicima ranije nisu bila poznata. Pretpostavlja se da je Spotov posao pronaći još ovih opasnih mjesta.

Inovacija i ukras: Ova ‘ptičica’ može otkriti razinu CO2 u zraku

Ali Spot nije prvi robot koji se našao na mjestu nuklearne nesreće. Uslijed djelomičnog otapanja nuklearnog reaktora “Unit 2” na Three Mile Island davne 1979. godine, potreba za naprednom robotikom koja je mogla istraživati stanje i provoditi poslove čišćenja bila je velika. To je omogućilo daljinsko istraživanje štete i razine zračenja, prema izvještaju iz ožujka 2019. u znanstvenom časopisu Progress in Nuclear Energy.

Nije poznato koliko dugo će Spot istraživati ​​teren u Černobilu i oko njega, ali ako raznolike mogućnosti koje smo vidjeli kod robota do danas služe kao bilo kakav pokazatelj, ovo sigurno neće biti posljednji robot koji radi u nuklearnoj industriji.

Nove tehnologije su ‘preuzele’ naš život – evo zašto je to dobro!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime