Blagdanski je ugođaj nezamisliv bez mirisa ispečenih keksića, svjetlosti svijeća i cvjetnih božićnih zvijezda. Sigurno ste već s veseljem odabrali svoj primjerak poinsetije i s ponosom je stavili u neki kutak doma. Možda baš na prozor jer božićna zvijezda voli osvijetljeni kutak i toplinu.
Kako bi vaša zvijezda ove godine bila najljepša u kvartu, a vjerujemo i među rodbinom i prijateljima 🙂 poslužite se savjetima stručnjaka iz organizacije Stars for Europe koji znaju sve trikove kako da ova biljka tjednima izdrži u najboljem mogućem izdanju.
Kako odabrati kvalitetnu biljku
Ako odaberete biljku dobre kvalitete i slijedite sve ove savjete, vaše će božićne zvijezde dugo cvjetati. Visoko kvalitetnu biljku prepoznajemo po neoštećenom lišću i malim žutim cvjetovima koji pupaju u središtu. Tlo ne smije biti ni isušeno niti natopljeno vodom. Prodavač biljaka koji ih voli smjestit će svoje božićne zvijezde dalje od ulaznog prostora u trgovinu koji je izložen propuhu.
Na putu kući važno je umotati vašu božićnu zvijezdu u papir kako bi je zaštitili od propuha i temperature ispod 12°C. To je štiti od oštećenja koja su u početku nevidljiva, ali mogu dovesti do preranog gubitka lišća nakon nekoliko dana.
Božićne zvijezde trebaju svjetlost i toplinu
Božićne zvijezde se osjećaju kao kod kuće u toplom, osvijetljenom prostoru, daleko od propuha. Idealna temperatura je između 15 i 22 stupnja, što ove biljke čini pogodnim za spavaće i dnevne sobe.
Budući da božićna zvijezda potječe iz tropskog Meksika, treba joj puno svjetla. U zimskim mjesecima sretna je kada se nalazi uz prozor okrenut prema jugu. Izravna sunčeva svjetlost nije problem jer u našim klimatskim uvjetima od sredine listopada pa nadalje opasnost od previše sunčeve svjetlosti koja pogađa lišće gotovo ne postoji. Međutim, dovoljna razina svjetla je važna kako bi biljka mogla rasti i uspijevati. S druge strane, božićne zvijezde mrze propuh pa biste ih uvijek trebali smjestiti na zaštićeno mjesto. Ako je previše izložena propuhu, ova biljka koja voli toplinu može početi gubiti lišće.
Kako je zalijevati
Božićne zvijezde zahtijevaju različite količine vode ovisno o lokaciji, sobnoj temperaturi, biljci i veličini posude. Za standardnu posudu promjera 13 cm nije potrebno više od male čaše vode, tj. oko 0,2 litre. To sprječava začepljenje i preplavljivanje velikih pora u zemlji. Mini božićnim zvijezdama nikako ne treba više od jedne male čaše vode. Višak vode koji se nakon 10 minuta još uvijek nalazi u tegli za cvijeće treba ukloniti.
Zalijevajte božićne zvijezde kada je tlo osjetno suho. To može biti svaki dan ako se biljka nalazi blizu radijatora u suhoj sobi ili tek svaki drugi ili treći dan na drugim mjestima. Kakvo je stanje možete provjeriti pažljivim podizanjem biljke. Ako se čini laganom, vrijeme je za zalijevanje. Vrijedi napomenuti da se manje posude osuše brže od većih pa će ih trebati češće zalijevati. Mini božićne zvijezde treba provjeravati svaki dan.
Ove biljke možete zalijevati i namakanjem odozdo, što će natopiti zemlju više od uobičajenog zalijevanja. Ako se dvoumite, bolje je božićne zvijezde držati malo sušima (nego previše vlažnima) te ih zalijevati po malo i češće, umjesto rijetko ali u velikoj količini. Božićne zvijezde posebno su dugotrajne kada se gnoje jednom tjedno, otprilike četiri tjedna nakon kupnje, korištenjem komercijalnog tekućeg gnojiva za cvjetanje kućnih biljaka u dozi navedenoj na pakiranju.