Subota, 23 ožujka, 2024

More kao najbolji prijatelj: Kako maksimalno uživati u plivanju?

Kao oblik vježbe, plivanje uključuje i kardio trening i trening snage – što ga čini vrijednim vašeg vremena ako želite izgraditi kondiciju.

Ljeto je u punom jeku, a plivanje je upravo jedna od naših omiljenih ljetnih aktivnosti. Iako volimo provoditi vrijeme u moru, plivanje zna biti iscrpljujuće. Kako biste se što lakše naviknuli na ovu novu fizičku ativnost, ali i što duže mogli uživati u vodenim igrama, donosimo nekoliko trikova za uspješno plivanje.



Kada trčite, vozite bicikl ili radite trening, ne razmišljate puno o ritmu vašeg disanja. Većina plivača, s druge strane, intuitivno zadržava dah kada su u vodi, a zatim brzo pokušava izdahnuti i udahnuti kada se okrenu na stranu. Ovo može biti vrlo iscrpljujuće. Kad god  plivate, želite da vam dah bude miran i opušten. Kao da brzo hodate ili lagano trčite. Pokušajte ispuštati zrak kroz nos cijelo vrijeme dok vam je lice u moru, a zatim udahnite kada je lice izvan mora.

Budite strpljiv

Jedna od najčešćih pogrešaka koje ljudi rade kada pokušavaju poboljšati svoju tehniku je borba protiv mora, što uzrokuje značajan umor. Umjesto toga, glatko se krećite kroz vodu i prije svega usavršite svoju tehniku. To će vam pomoći da plivate dulje, a time i povećati vašu izdržljivost. Postavite neke realne ciljeve i radite na njima. Plivanje je također jedan od sportova s kojima možete brzo napredovati.

Free Person Swimming on Body of Water Stock Photo

Pilates i joga

Pilates i joga izvrsni su za povećanje fleksibilnosti i snage, a oba su važna za dobrog plivača. Bilo bi idealno da uz plivanje dva puta tjedno idete na pilates ili jogu.

Kako pravilno plivati u kojem položaju?

Slobodno plivanje

Cijelo je tijelo položeno vodoravno na površini vode, licem i trbuhom okrenutim prema dolje, dok ruke i noge istovremeno guraju vodu od sebe. Najviše trebate paziti na rad ruku i nogu i pravilno disanje. Za uspješno i pravilno plivanje u ovom položaju morate imati dobru tehniku disanja. Udišite zrak kroz usta na stranu, a nikad prema naprijed. Dišite na svaki drugi ili treći zaveslaj, kada se okrećete na bok.

Leđno plivanje

Ovo je najpristupačnija tehnika za početnike koji tek trebaju povezati rad mišića s disanjem. Neka vam tijelo bude što ravnije. Gledajte da izvučete ruku koja izlazi iz mora dok druga ulazi kako biste zadržali konstantan ritam.

Prsno plivanje

Ovo je najsporija od ostalih tehnika plivanja, ali je i najkompleksnija jer je tijelo cijelo vrijeme pod vodom. Pri zaveslaju rukama potrebno je podići tijelo tako da glava i ramena plivača izrone na površinu, a plivač udahne zrak. Da bi rad nogama bio u potpunosti pravilan, potrebno je imati veliku fleksibilnost kukova, koljena i stopala.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime