Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Je li ovo jedna od najvećih laži koju nam plasiraju društvene mreže?

Jeste li ikada skrolajući kroz feed Instagrama ili zid svog Facebooka pomislili kako postoji određeni obrazac koji svi slijede? Kako moraš izgledati na određeni način, ponašati se po nekim pravilima i ljetovati na poznatim mjestima kako bi ti se ljudi divili?

I koliko svi mi upadamo u zamku uspoređivanja sa svim ljudima koji žive po ‘poželjnim’ obrascima, da bi se nakon toga samo osjećali loše. Svi se mi, htjeli ili ne, uspoređujemo i potom osjećamo frustrirano. Ako nismo na moru nego na vrelom betonu, ako nemamo pune usne, ako nemamo pozadinu kao J. Lo ili… nastavite niz sami.



Čime se mjeri ‘barometar uspjeha’
No, uspoređivanje je sasvim bespotrebno, jer bismo se umjesto na druge trebali fokusirati na sebe i svoje standarde, pa bi i naši životi bili bolji ili produktivniji. Bilo da se radi o izgledu ili postignućima svi mi rado gledamo što netko drugi radi, kako su građeni, kakva im je kosa ili koža, gdje su zadnje putovali ili kakav im je posao… Ako mislimo da je to nešto što društvo smatra “popularnim izgledom” ili nečim što zadovoljava barometar uspjeha ili ljepote na ljestvici poželjnosti – dopuštamo da nam to oduzme tko smo mi, što radimo i kako izgledamo.

I ne čini li vam se da polako svi nalikuju jedni na druge? Što je u konačnici vrlo dosadno. Jer nitko od nas nije ‘odabran’, ‘ljepši’, ‘uspješniji’… – postoji puno ljestvica po kojima se to mjeri, ne samo jedna koja nam se plasira na društvenim mrežama. Svatko od nas je sposoban kreirati svoj vlastiti uspješan svijet. Ali on se ruši iste sekunde kad se počinjemo uspoređivati.

Ako vam se čini da je nečiji tuđi posao kreativniji od vašeg i zbog toga se osjećate jadno, pokušajte osvijestiti da njihov uspjeh ne znači automatski vaš neuspjeh. Nemojte se stoga fokusirati na druge, fokusirajte se na sebe.

Svijet u kojem vladaju društvene mreže
Biste li trebali promijeniti posao ili započeti nešto svoje samo je na vama. Jedino što ne biste trebali jest – trošiti dragocjenu energiju fokusirajući se na nešto što netko ima, a vi nemate. Teško je, naravno, u svijetu kojim vladaju društvene mreže ne upasti u vrtlog uspoređivanja i automatske zavisti kad čitamo članke o milijunašima ispod 40-te godine ili listamo kataloge s yoga odjećom i gledamo u savršena tijela koja uz to pripadaju direktoricama kompanija koje su ujedno i majke i bave se humanitarnim radom.

Magazin Psychology Today navodi kako bismo se u savršenom svijetu svemu tome radovali te se u nas ne bi uvlačila ljubomora i zavist. No isto tako preporučuju – jer ovo nije savršen svijet – da razmišljamo tako da se stvari vremenom mijenjaju i da uspjeh naših prijatelja ili poznanika isto tako može značiti i šansu za nas. I obrnuto. Uspoređivanje naprosto ne donosi ništa osim toga da se osjećamo jadno!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime