Srijeda, 24 travnja, 2024

Kako se nositi s ‘otrovnom’ i sebičnom svekrvom (P.S. pitamo za prijateljicu)

Psiholozi kažu da 'otrovne svekrve' nisu karikature. To su žene koje žive s mentalnim bolestima, mnoge s jednim ili više poremećaja osobnosti zbog kojih im je teško suosjećati s drugima ili ikada jasno vidjeti sebe i svoje ponašanje

Hashtag #toxicmotherinlaw na TikToku ima više od 160 milijuna pregleda. Pod ovim hastagom su videozapisi u kojima žene otkrivaju neka od najmučnijih i apsurdnih iskustava sa ženama koje njihovi muževi zovu “mama”.



Postoji priča o punici koja se pojavila na vjenčanju svog sina u bijeloj boji od glave do pete, i onoj koja je unuku više puta šišala kosu iako je majka izričito rekla da to ne čini. Postoji svekrva koja je osuđivala sina i njegovu ženu što su proveli godišnji odmor sa supruginom obitelji, kao i ona koja je smatrala da poruka za Majčin dan koju je njezina snaha napravila nije dovoljno velikodušna.

Otrovne svekrve: Sebične i kontrolirajuće

Psiholozi kažu da ‘otrovne svekrve’ nisu karikature. To su žene koje žive s mentalnim bolestima, mnoge s jednim ili više poremećaja osobnosti zbog kojih im je teško suosjećati s drugima ili ikada jasno vidjeti sebe i svoje ponašanje. Svoje probleme najčešće iskazuju na ratoborne načine i ‘mrze’ partnerice svojih heteroseksualnih sinova.

@mrsbritnicoleshe knows whats up♬ original sound – Brittany Nicole

 

Psiholozi kažu da su majke s tim otrovnim sklonostima samozatajne i samoreferencijalne. Kako njihova djeca stare, odbijaju dopustiti da se odnos razvija i mijenja te imaju sve veću potrebu za nametljivošću i kontrolom. Žele stalan pristup svojim sinovima bez obzira na dob ili životno razdoblje. Kad njihovi sinovi stupe u vezu ili se ožene, njihova glavna premisa postaje: “Ovo je moj sinčić i nitko ga ne voli kao ja.” Kao odgovor, manipuliraju, lažu i ponašaju se kao da su žrtve.

Budući da postoji prirodna asimetrija u moći između roditelja i djeteta, te majke zloupotrebljavaju svoju moć. Iako se neki dječaci mogu naviknuti na to, mnogi koji se na kraju ožene smatraju da takvo ponašanje duboko utječe na njihove partnere, uzrokujući probleme koji zahtijevaju pažnju i koja ih često “tjeraju” da biraju između roditelja i partnerice.

@four.nine Worst Mother In Law Storytime 🫢#storytime #toxicinlaws #motherinlaw #exhusband #inlaws #exgirlfriend #family #wife #MIL #monsterinlaw @Riley Madison ♬ original sound – fournine

 

Kad počne otrovno ponašanje?

Znakovi koji upućuju na ovakvo ponašanje dolaze do izražaja kad majka prvi put upozna partnericu svog sina. Ona će pokazati svoju dominaciju. Njezino ponašanje može početi pasivno-agresivno, a zatim eskalirati. Ponekad na početku muškarac, bilo svjesno ili nesvjesno, minimizira ponašanje ili ga odbija vidjeti, govoreći stvari poput “ona je oduvijek bila takva” ili “jednostavno zanemari”.

No, na kraju snaha, često željna udovoljavanja i prihvaćanja, shvati protiv čega se bori. Vrlo je važno riješiti se takvog ponašanja što je prije moguće. Važno je da se supružnici rano usklade s načinom na koji gledaju na ponašanje i kako planiraju postaviti granice za takvo rješavanje.

Podrška muža je ključ

Za ženu koja se nosi s ‘otrovnom’ svekrvom nema ništa važnije od supružnika koji joj pruža podršku. Kad ženu suprug ne podržava, osjeća se napušteno, a majka to koristi kao priliku za daljnju kontrolu.

@millennialmatleave If you dont know, now you know, Linda ♥️ #motherinlaw #toxicmotherinlaw #inlaws #relationships #marriage #psa ♬ original sound – Janelle Marie

Mnogim muškarcima koji su cijeli život proveli u ovoj nezdravoj dinamici može biti teško suočiti se sa svojim roditeljem. I oni su željni zadovoljstva i dugo su uživali u dodvoravanju. Sin mora razgovarati s majkom s mjesta “ja”. Ne, “moja žena je rekla da je nisi pozdravila kad je ušla u sobu”, nego “primijetio sam da nisi pozdravila moju partnericu kad je ušla u sobu.” Majci mora biti jasno da je partnerica njezinom sinu veoma važna i da se njezino nepoštovanje neće tolerirati. Svaki će se par drugačije snalaziti u ovome. Neki će odlučiti smanjiti kontakt, drugi koji smatraju da se granice krše neće uopće imati kontakt. Ponekad će sin sam posjetiti majku.

Što snaha može učiniti

Najbolje što snaha može učiniti jest zahtijevati podršku partnera. To može podrazumijev iskren razgovor kako bi muž mogao uvidjeti ženino gledište. Budući da narcisi žele pažnju i emocionalne reakcije, snaha se ne bi trebala baviti otrovnom punicom. Ne bi se trebala svađati niti raspravljati. 

Ako majka za večerom pred unucima kaže nešto grozno, idite kući. Ako je njezina verzija događaja krajnje netočna, ne raspravljajte se. Žene mogu reći svojim muževima da ih žele u svom prisustvu cijelo vrijeme dok im je majka u blizini, izbjegavajući situacije u kojima majka može lagati o interakcijama. 

Konačno, važno je da žene u takvim situacijama prihvate da njihov odnos sa svekrvom vjerojatno nikada neće biti onakav kavom su se nadale. Čak i ako se odnos poboljša, vjerojatno će do kraja ostati napet.

Fotografije: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime