Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Ne propustite dramske radionice za mlade: Mentalno zdravlje kao kreativni proces!

Radionice su namijenjene studentima koji će kroz stručnu pomoć dramskih pisaca, psihologa, redatelja i profesionalnih glumaca sudjelovati u procesu pisanja dramskog teksta i njegova postavljanja na scenu. Besplatne su i možete ih pohađati neovisno o gradu u kojem živite

U Hrvatskoj se napokon počelo govoriti o mentalnom zdravlju. Mnogi sve češće mladi otvoreno govore o tjeskobi i emocijama koje ih preplavljuju. Ne biti dobro je u redu. Biti tužan je normalno. Postoje različiti oblici terapije, a sve češća je upotreba umjetnosti u terapijske svrhe. Bavljenje umjetnošću postaje imperativ brige o sebi. Za sve one koji se vole kazalištem i traže novi hobi, u Hrvatskoj se upravo možete prijaviti za novi online projekt.



Mentalno zdravlje kao kreativni proces

Kazališna družina KUFER, naime, upravo kreće s projektom pod nazivom “Mentalno zdravlje kao kreativni proces: dramske radionice s mladima” koji realiziraju u suradnji s partnerima SPID-om, BoliMe i KunstTeatrom!

Projekt je namijenjen studentima koji će kroz stručnu pomoć dramskih pisaca, psihologa, redatelja i profesionalnih glumaca sudjelovati u procesu pisanja dramskog teksta i njegovog postavljanja na scenu. Radionice su besplatne, možete ih pohađati neovisno o gradu u kojem živite, a baš svaki student si ih može priuštiti. 

Jednogodišnji projekt dramskih radionica odvijat će se tijekom pet zasebnih ciklusa sa 5 različitih dramskih pisaca, psihologom, redateljem i profesionalnim glumcima. Namijenjen je mladima u dobi od 18 do 25 godina. 

Dva mjeseca posvetite kazalištu i brizi za svoje mentalno zdravlje

Radionice se održavaju online, dva puta tjedno u večernjem terminu. Svaki pojedinačni radionički proces traje dva mjeseca, a kroz taj dvomjesečni ciklus vodi vas redatelj i dramaturg Ivan Penović uz još jednog suvremenog dramskog autora i dvoje glumaca te uz stručnu podršku psihologa i gestalt psihoterapeuta Mihaela Kozine.

Dramski pisci Ivana Vuković, Ivor Martinić, Nikolina Rafaj, Ivana Đula i Anita Čeko svakog će polaznika uputiti u kreativni proces dramskog pisanja, pružiti alate za kreiranje dramskog lika i naučiti kako vlastite dvojbe, razmišljanja i emocije prenijeti na papir i pretvoriti u scensku situaciju ili novi dramski tekst. Fokus radionice biti će na vježbama dramskog pisanja i na analizi predloška.

U sigurnom okruženju i uz stručnu umjetničku i psihološku pomoć polaznici će proći dvostruki proces – rastvaranje polazišnog teksta, predloška ili ideje te stvaranje novog teksta na temelju vlastitog iskustva. Scensko postavljanje novonastalog teksta u formi je koncertnog čitanja u kojem sudjeluju dva glumca i redatelj, a tekst se postavlja na sceni KunstTeatra.

Polaznici se mogu prijaviti na jedan od ciklusa radionica:

  1. ciklus – od 1. veljače do 12. ožujka 2022. (Ivana Vuković)
  2. ciklus – od 29. ožujka do 29. svibnja 2022. (Ivor Martinić)
  3. ciklus – od 31. svibnja do 9. srpnja 2022. (Nikolina Rafaj)
  4. ciklus – od 16. kolovoza do 24. rujna 2022. (Ivana Đula)
  5. ciklus – od 4. listopada do 12. studenog 2022. (Anita Čeko)

Tribine u kojima bismo trebali sudjelovati 

Osim na dramskim radionicama, polaznici će imati priliku sudjelovati i u tri participativne tribine “PRIČAMO x mzkp.hr” koje će voditi stručnjaci iz područja mentalnog zdravlja mladih. Tribine će se održati online 22. siječnja, 26. svibnja i 27. rujna 2022. u 19 sati, a moderator tribina mladi je glumac Adrian Pezdirc, ujedno i jedan od osnivača inicijative BoliMe.

Na prvoj tribini 22. siječnja 2022. gost je psihijatar Hrvoje Handl. Prijave na tribine dostupne su na istom linku, a na njima mogu sudjelovati baš svi. Važno je participirati i govoriti o stvarima koje nas bole. Razgovor je ključni pokretač promjena u društvu. Pozdravljamo ovu inicijativu i pokretanje ovog projekta.  Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije. 


Loše mi se piše

Izrazito je važno podržavati ovakve projekte i pisati o njima. Vidljivost je ključna u razgovoru o mentalnim bolestima. Ovaj projekt omogućuje mladima da rade s vrhunskim aktualnim umjetnicima u sigurnim uvjetima. Na ovom projektu upoznat ćete se s kazališnim procesom, od nastanka teksta, pa sve do postavljanja koncertnog čitanja. To je odličan koncept jer će zaljubljenici u kazalište proći ključne faze stvaranja predstave.

Ovaj projekt omogućuje mladima da u kreativnom procesu otvoreno govore o svemu onome što ih boli, te da kroz pisanje pokušaju svoju bol preoblikovati u završen umjetnički produkt. Kada se profesionalni baviš kazalištem, najljepše je gledati kako se različiti aspekti slažu ispred tebe i ti sudjeluješ u stvaranju novog svijeta, po tvojim mjerilima. Sad imaju takvu istu priliku, svi mladi u Hrvatskoj.

Vjerujemo da će ovaj projekt biti izrazito za ponovno istraživanje katarze u kazalištu, ovaj put to su intimne male katarze koje se događaju tijekom procesa. Nadamo se da će ovaj projekt zaživjeti dulje i razvijati se te povećati svoju ciljanu skupinu tijekom iduće godine, jer bi sigurno i stariji od 25 profitirali u ovom programu.

Ako po gradu vidite kreativne plakate s natpisom “Loše mi se piše”, afirmirajte strah od budućnosti, preuzmite odluku na sebe i prijavite se na radionice i tribine. 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime