Subota, 12 listopada, 2024

Psihologinja Anđela Jelić: Danas sve češće i odrasli boluju od poremećaja prehrane!

Psihologinja Anđela Jelić progovara o svim vrstama poremećaja prehrane te upozorava kako su pandemija i društvene mreže utjecale na povećanje broja osoba koje se bore s ovom vrstom problema koji ne bira godine te od njega pate adolescenti, ali i odrasle osobe

Magistra psihologije Anđela Jelić pokrenula je, u suradnji s modnim dvojcem ELFS, hvalevrijednu kampanju na društvenim mrežama u povodu Svjetskog dana poremećaja hranjenja, koji se obilježio 2. lipnja. Kampanju su podržale brojne poznate osobe, prijatelji i suradnici Elfsa, poput, primjerice, Nives i Gorana Ivaniševića, Ane Begić Tahiri, Ivane Mišerić, Mije Dimšić i mnogih drugih.



S psihologinjom smo razgovarali o svim vrstama poremećaja hranjenja, kako do njih dolazi te jesu li pandemija i društvene mreže utjecale na povećanje broja osoba koje se bore s ovom vrstom problema.

Štetan utjecaj na cjelokupno zdravlje

Što su zapravo poremećaji hranjenja?

Poremećaji hranjenja odnose se na nefunkcionalna ponašanja vezana za prehranu i/ili ponašanja koja imaju za cilj kontroliranje tjelesne mase i oblika tijela, koji znatno mogu imati štetan utjecaj na cjelokupno psihofizičko zdravlje.

Uzroci ovih poremećaja su kompleksi i nastaju spletom genetskih, bioloških, psiholoških i socijalnih čimbenika, stoga ne možemo pronaći jednog „krivca“ za razvoj poremećaja

Koje sve vrste poremećaja prehrane postoje i kako dolazi do poremećaja prehrane?

Prema Statističkom i dijagnostičkom priručniku za psihijatrijske poremećaje (DSM 5) najčešći poremećaji hranjenja su: anoreksija, bulimija, poremećaj s prejedanjem te drugačije specificirani poremećaj hranjenja. Danas je sve češće prisutna i ortoreksija (nezdrav odnos prema „zdravoj“ hrani) koja još nije službeni uvrštena u ovoj dijagnostički priručnik. Uzroci ovih poremećaja su kompleksi i nastaju spletom genetskih, bioloških, psiholoških i socijalnih čimbenika, stoga ne možemo pronaći jednog „krivca“ za razvoj poremećaja.

Koji je cilj ove kampanje na društvenim mrežama, koju ste pokrenuli u suradnji s Aleksandrom Šekuljicom i Ivanom Tandarićem iz poznatog modnog dvojca ELFS? 

Prije svega podići svijest o tome da naš tjelesni izgled ne određuje našu vrijednost, odnosno da konfekcijska veličina ne određuje vrijednost osobe i njezine sposobnosti.

Poznati u kampanji u povodu Svjetskog dana poremećaja hranjenja

Porast slučajeva u pandemiji

Koje dobne skupine koji poremećaji najviše pogađaju?

Poremećaji hranjenja najčešće pogađaju adolescente i mlade i najčešće su to anoreksija i bulimija. No, danas nije rijetkost da odrasli boluju od ovih poremećaja, posebice s poremećaja s prejedanjem. 

Veliki utjecaj imala je i neizvjesnost i nesigurnost koju je tijek pandemije donosio i koja se „pobjeđivala“ upravo manipuliranjem hrane, nejedenjem ili prejedanjem

Je li pandemija utjecala na broj poremećaja u prehrani, imate li brojke?

Nažalost, pandemija je negativno utjecala na poremećaje u hranjenju te su se zabilježili znatno viši brojevi oboljelih, ne samo kod adolescenata i mladih već i kod odraslih osoba. S jedne strane to nije iznenađujuće jer su nam se preko noći bile promijenile životne navike, manje smo imali priliku kretati se, a utjeha se lako pronalazila upravo u hrani koju smo u zalihama čuvali. Veliki utjecaj na to imala je i neizvjesnost i nesigurnost koju je tijek pandemije donosio i koja se „pobjeđivala“ upravo manipuliranjem hrane, nejedenjem ili prejedanjem. Primjerice, u Velikoj Britaniji se dogodio porast od 41% broja djece i mladih koji su završili na liječenju te porast od 86% osoba koje su završile na hitnom liječenju. Slična situacija događa se i u SAD-u, gdje su poremećaji hranjenja među najsmrtonosnijim mentalnim bolestima, što iznosi 10.200 smrtnih slučajeva godišnje

Kako možemo prepoznati da se netko bori s poremećajem prehrane? Kako mu možemo pomoći, kako mu prići?

Mogu se uočiti različite promjene u ponašanju osobe koje se tiču odnosa prema hrani, odnosa s prema vlastitom tijelu, prema drugima,  prema vlastitim obvezama te promjene raspoloženja, bezvoljnost, nezainteresiranost, nisko samopoštovanje, perfekcionizam i slično. Potrebno je osobi prići s empatijom i pažljivo potičući osobu na razgovor i pružajući veliko razumijevanje za njezinu situaciju. Nikako ne bismo smjeli etiketirati osobu i ili poistovijetiti s problemom s kojim se suočava. Poremećaji hranjenja najčešće pogađaju adolescente i mlade i najčešće su to anoreksija i bulimija. 

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli ANĐELA JELIĆ (@lifestyle_psychology_)

Obitelj i okolina imaju važnu ulogu

Koji su prvi koraci prema izlječenju poremećaja?

Prije svega osvijestiti problem te potražiti stručnu pomoć. Važno je naglasiti da obitelj i okolina imaju važnu ulogu u pružanju podrške i osnaživanju osobe kako u samom početku otkrivanja problema tako i za vrijeme puta prema oporavku.

Utječu li ‘savršena tijela na društvenim mrežama na razvoj poremećaja u prehrani i kako?

Definitivno. Fotografije koje gledamo na društvenim mrežama utječu na našu sliku o tijelu koja se odnosi na subjektivan doživljaj vlastitog tjelesnog izgleda koji odražava određene stavove, osjećaje i misli o vlastitom tijelu, kako cijelokupnom tako i o njegovim pojedinačnim dijelovima.

 

Kako je pokret rastao i postajao sve popularniji, izvorni fokus na prihvaćanju težine počeo se pomicati prema poruci da su “sva tijela lijepa”

Što mislite o body positivity trendu koji je sve više popularan?

Danas se jako puno govori o ovom pokretu, ali mislim da se često ne razumije njegovo pravo značenje, odnosno da se ono krivo interpretira. Stoga bih ovdje ukratko rekla o samom pokretu, njegovim početcima i osnivačicama, kao i glavnim idejama kojima se vodi. Pokret body positivity nastao je kasnih 1960ih godina i za cilj je imao okončanje kulture izrugivanja i diskriminacije ljudi na temelju njihovog tjelesnog izgleda, veličine tijela ili tjelesne težine. Body positivity se prvi put javlja kada su psihoterapeutkinja Elizabeth Scott i Connie Sobczak koja je prošla kroz iskustvo u poremećajima hranjenja nakon smrti svoje sestre, pokrenule web stranicu 1996. „The body positivity“ koja je i danas aktivna. Od 2012. godine njihov pokret se fokusirao na podizanje svijesti o nerealnim standardima ljepote. Kako je pokret postajao sve popularniji, izvorni fokus na prihvaćanju težine počeo se pomicati prema poruci da su “sva tijela lijepa“.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Ana Begic Tahiri (@anabegictahiri)

Nedovoljno poznavanje filozofije pokreta

Iako je ovaj pokret, a danas već i pristup prema sebi i vlastitom tijelu sve popularniji, ljudi, općenito govoreći, nisu dovoljno upoznati s filozofiji samog pokreta. Činjenica da postoji mnogo definicija ne može se poreći. Neki tvrde da se body positivity odnosi, primjerice, na podizanje svijesti o prihvaćanju i cijenjenju vlastitog tijelo usprkos nedostacima, da potiče ljubav prema sebi ili osjećaj sigurnosti u vlastitom tijelu te prihvaćanje oblika i veličine vlastitog tijela. No, body positivity se odnosi i na prihvaćanje svih promjena koje se tijekom života prirodno događaju na i u našem tijelu, na primjer, starenje, kod žena promjene tijekom i nakon trudnoće i sl.

Koji je konkretan cilj tog pokreta?

Cilj ovog pokreta jest osvijestiti da svi imamo pravo na pozitivnu sliku o vlastitom tijelu iako ono ne odgovara trenutačnim „standardima“ i to je jako važno. Zašto? Razlog tome leži jer upravo poimanje sebe, odnosno percipiranje sebe i vlastitog tijela na zdrav način utječe na samopouzdanje, vlastito blagostanje i u konačnici na cjelokupno mentalno zdravlje. Zdrava, odnosno pozitivna slika o vlastitom tijelu, odnosno subjektivna percepcija vlastitog tijela, potaknut će nas da prema sebi postupamo nježno, bez restrikcija, bez kažnjavanja i poticanja grižnje savjesti. Drugim riječima, onako kako bismo zapravo i trebali bez obzira na sve trenutačne standarde, situacije, oblike tijela, boju kože, obrazovanje i sl.

Problem se javlja kada se promoviranje vitkog, mršavog, tzv. „savršenog“ tijela povezuje s riječima uspjeh, karijera, ljepota ili prihvaćanje

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Natko Beck (@beckinsight)

Kad počinje formiranje slike o vlastitom tijelu?

Formiranje slike o vlastitom tijelu započinje rano u životu. Nažalost, čak i mala djeca mogu patiti od nezadovoljstva vlastitim tijelom, a problemi koji se mogu pojaviti kao rezultat loše i negativne slike o vlastitom tijelu odnose se na depresiju, nisko samopoštovanje i poremećaje u prehrani. Problem se javlja kada se promoviranje vitkog, mršavog, tzv. „savršenog“ tijela povezuje s riječima uspjeh, karijera, ljepota ili prihvaćanje. Osobe koje povjeruju u ovo imaju, nažalost, veći rizik za razvoj nekog od poremećaja hranjenja te izraženo nezadovoljstvo vlastitim tijelom. Upravo ovakve scenarije „body positivty“ želi spriječiti i pomoći ljudima da prepoznaju faktore rizika i preveniraju negativne ishode koji mogu imati visoku cijenu kako za tjelesno tako i mentalno zdravlje.

Danas, nažalost, nerijetko prema osobama koje imaju problem s tjelesnom masom, tu mislim na debljinu i pretilost, imamo određena uvjerenja i stavove i etiketiramo ih kao lijene osobe, osobe bez interesa, neradnike, isključujemo ih iz društva i nerijetko osuđujemo na osnovu njihovog tjelesnog izgleda. Upravo „body positivity“ nastoji destigmatizirati ove osobe i ohrabriti da zavole sebe i svoje tijelo, da budu prisutni u društvu i na društvenim mrežama jer samo tako te osobe mogu napraviti prvi korak i početi ulagati u svoje zdravlje.

Umjesto da nastojimo imati „savršeno“ tijelo nastojmo biti nježniji prema sebi stavljajući zdravlje na prvo mjesto, kako tjelesno tako i mentalno, a posljedično i blagostanje koje je satkano od zdravih odnosa prema drugima

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by ★ELFS★ (@elfs.hr)

No, postoje i kritike na račun pristupa koji promiče body positivity?

Da, jedna od njih odnosi se na to body positivity nameće da ljudi trebaju raditi bilo što kako bi se osjećali dobro i imali pozitivan stav prema sebi i svome tijelu, što nije istina. Drugim riječima da opravdava sve ono što čine Međutim, ovaj pristup nastoji potaknuti svih da se osjećaju dobro u svom tijelu iako nisu u „trendu“ kojeg nameću mediji, a to je da je mršavost ključ za uspjeh, sreću, ljepotu i zdravlje.

Onda, što nam je činiti?

Bitno je promijeniti obrasce razmišljanja i ponašanja prema sebi. One negativne zamijeniti pozitivnima, no, i tu je potrebno biti pažljiv i ne upasti u zamku frustracije nakon površnih ponavljanja i forsiranja pozitivnosti. Odnosno, potrebno je nastojati biti što realniji prema sebi i vlastitom tijelu ulažući u sebe u smislu osobnog rasta i razvoja, njegujući osobne karakteristike i prave životne vrijednosti. Umjesto da nastojimo imati „savršeno“ tijelo nastojmo biti nježniji prema sebi stavljajući zdravlje na prvo mjesto, kako tjelesno tako i mentalno, a posljedično i blagostanje koje je satkano od zdravih odnosa prema drugima.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime