Subota, 23 ožujka, 2024

Počeo je US Open: Donosimo sve detalje o teniskom turniru

Mlada poljska tenisačica Iga Swiatek, ujedno i četverostruka osvajačica Grand Slam turnira, jedna je favorita za osvajanje naslova koji i brani od prošle godine. U muškoj kategoriji glavni favorit je mladi Španjolac Carlos Alcaraz, koji je ove godine osvojio Wimbledon

Ovog ponedjeljka počeo je teniski turnir US Open, koji je posljednji Grand Slam na kalendaru ove godine. To je ujedno i jedini teniski turnir koji se održava u Americi. US Open se održava u Nacionalnom centru Billie Jean King u Queensu, a glavni ždrijeb turnira održava se od 28. kolovoza sve do 10. rujna 2023. Prošle godine, Serena Williams je svih iznenadila kada je, nakon što je došla do trećeg kola pojedinačnog ždrijeba, završila svoju karijeru. Uz Williams, se od tenisa oprostio i legendarni Roger Federer. Objavio je da završava karijeru, a na taj način je pružio priliku nekim mlađim imenima da se iskažu. Ove godine nema Federera ni Wiliams, a Rafael Nadal neće nastupiti zbog ozljede. To je idealna prilika za mlađu generaciju da napravi veliki iskorak.

Mlada poljska tenisačica Iga Swiatek, ujedno i četverostruka osvajačica Grand Slam turnira, jedna je favorita za osvajanje naslova koji i brani od prošle godine. U muškoj kategoriji glavni favorit je mladi Španjolac Carlos Alcaraz, koji je ove godine osvojio Wimbledon i postao novi broj jedan tenisač. Ipak, tenis je nepredvidljiv sport i iznenađenja su uvijek moguća pa nam tako ostaje vidjeti hoće li ove godine biti tako.

View this post on Instagram

A post shared by Iga Świątek (@iga.swiatek)

Tko sve brani naslov od prošle godine?

Glavni favoriti u muškoj i ženskoj konkurenciji su Carlos Alcaraz i Iga Swiatek koji brane naslov osvojen prošle godine. Alcaraz je u New Yorku osvojio svoj prvi Grand Slam naslov u pojedinačnoj konkurenciji. U finalu je svladao Norvežanina Caspera Ruudoa sa 6-4, 2-6,7-6 i 6-3 te je tako postao najmlađi svjetski teniski broj 1 u muškom tenisu sa tek navršenih 19 godina.

A post shared by Carlos Alcaraz Garfia (@carlitosalcarazz)

Iga Swiatek prošle je godine osvojila naslov US Opena. Ovoj mladoj 22-godišnjoj Poljakinji bio je to prvi naslov US Open u karijeri i treća Grand Slam kruna. Ona je u finalu prošlogodišnjeg US Opena pobjedila Tunižanku Ons Jabeur sa 6-2, 7-6 i 7-5. Postala je i prva tenisačica koja je osvojila velike titule u pojedinačnoj kategoriji za Poljsku.

Povijest US Opena

US Open prvi put je odigran daleke 1881. godine kao nacionalno prvenstvo SAD-a u pojedinačnoj konkurenciji i u parovima. Trenutno se održava u Queensu, ali prije nije bilo tako. Kada se krenuo održavati, US Open održavao u Newportu na Rhode Islandu. Turnir se igra već 141 godinu za redom, od 1887. se održava i u ženskoj konkurenciji. Turnir je za parove krenuo 1889. godine, a tri godine kasnije US Open počinju igrati i mješoviti parovi. Prije nego što se igralo u Queensu, turnir je mijenjao čak devet lokacija na kojima se održavao. Selio se tako sa Forest Hillsa, New York na početku Open Era, a zatin i na sadašnju lokaciju u Flushing Meadows od 1978. godine.

Pobjednici prošlih US Opena

Među prošlim pobjednicima su legende tenisa, muškog i ženskog. Tako je sada umirovljena Serena Williams naslov osvojila šest puta, Roger Federer je osvojio US Open pet puta. Jedan od njegovih glavnih protivnika i vječiti rival, Rafael Nadal ovaj turnir je osvojio četiri puta. Najtrofejniji srpski tenisač i jedan od najboljih tenisača svih vremena Novak Đoković u New Yorku je slavio tri puta. Naomi Osaka i Venus Williams naslov US Opena osvojile su dva puta.

Osim Serene Williams još je jedna američka tenisačica šest puta osvojila US Open. Radi se o Chris Evert koja je izjednačena sa Williams po broju osvojenih Open Era dok su u muškoj konkurenciji čak tri izjednačena tenisača. Roger Federer, Pete Sampras i Jimmy Connors su osvojili svaki po pet naslova.

Velike novčane nagrade za pobjednike turnira

Za ovogodišnje pobjednike US Opena izdvojeno je rekordnih 65 milijuna dolara. Pobjednici u muškoj i ženskoj pojedinačnoj konkurenciji, ukoliko osvoje naslov, osvojiti će i tri milijuna dolara. Utješna nagrada osigurana je i za igrače koji izgube u prvom kolu turnira. Oni će dobiti nagradu u iznosu od 81,500 dolara.

A post shared by US Open (@usopen)

Hoće li Novak Đoković igrati na US Openu 2023?

Nakon što je propustio US Open 2022. jer se odlučio ne cijepiti protiv koronavirusa, donedavni broj jedan ipak će igrati ove godine. Vlada Sjedinjenih Američkih Država prije početka turnira 2022. godine najavila da će biti ukinute izvanredne mjere opreza protiv COVID-19 11. svibnja. Đoković je pobjedio Alexandera Mullera i tom pobjedom osigurao ponovni povratak na mjesto najboljeg tenisača nakon završetka turnira ispred Alcaraza.

Pop Cooltura: Novax Đoković – Tenis Erection Superhero

Povratak dvostruke osvajačice Caroline Wozniacki

Danska tenisačica poljskog podrijetla 2020. se oprostila od teniske karijere koja je trajala više od 15 godina. Nakon trogodišnje stanke odlučila se vratiti tenisu. Svoj je povratak započela je na teniskom turniru u Montrealu i Cincinnatiju. U prvom kolu US Opena protivnica joj je bila Tatjana Prozorova, a Wozniacki je u tom meču ostvarila prvu pobjedu u četiri godine. Sljedeća protivnica joj je Petra Kvitova.  Inače Wozniacki je dvostruka osvajačica US Opena.

Ako ste ljubitelji tenisa ili sporta općenito, ne sumnjamo da će vam US Open donjeti puno zanimljivih trenutaka i zabave. A mi jedva čekamo vidjeti hoće li se situacija u svijetu tenisa malo promjeniti s novim snagama.