Petak, 18 listopada, 2024

Ashermanov sindrom: Rijetko stanje o kojem se treba pričati

Ashermanov sindrom nije genetski poremećaj ili bolest, već stanje koje se može razviti tijekom godina kao posljedica ozljeda ili operacija koje utječu na maternicu i uzrokuju upalu

Ashermanov sindrom je stanje koje nastaje kada se unutar maternice razvija ožiljno tkivo, poznato kao adhezije ili sinehije. Ove adhezije povezuju suprotne stijenke maternice i smanjuju njezin volumen.



Zašto se javlja? 

Ožiljno tkivo u maternici obično nastaje kao odgovor na traumu ili ozljedu. Postoji nekoliko čestih uzroka traume ili ozljede koji mogu dovesti do razvoja Ashermanovog sindroma:

  1. Kiretaža: Kiretaža je postupak u kojem se površinski sloj maternice (najdublji sloj) uklanja kiretom. Ovaj postupak se često izvodi u različitim situacijama, uključujući uklanjanje preostalog tkiva nakon pobačaja, tijekom samog pobačaja, tijekom uklanjanja mioma i slično.
  2. Kirurški zahvati: Mnoga ginekološka stanja, poput benignih ili malignih promjena u maternici, zahtijevaju kirurške zahvate. Ti zahvati mogu uzrokovati oštećenje stijenke maternice, a težina oštećenja ovisi o vrsti operacije. Čak i carski rez može rezultirati određenim oštećenjem tkiva.
  3. Infekcije: Iako su infekcije endometrija rijetke, kada se pojave, mogu uzrokovati stvaranje priraslica. Takve infekcije obično su ozbiljne i teško se liječe, a primjer je upalna bolest zdjelice (PID).
  4. Zračenje: Ovo je važna terapija u liječenju nekih vrsta raka, uključujući rak grlića maternice ili samu maternicu, ili čak neke vrste raka koje se anatomski nalaze blizu maternice. Iako zračenje može biti učinkovit tretman, jedna od mogućih nuspojava je pojava ožiljaka na područjima koja su bila izložena zračenju. Ako se ova nuspojava javi u tkivu maternice, postoji rizik od razvoja Ashermanovog sindroma.

Sve ove situacije mogu rezultirati ozljedom materničnog tkiva i potencijalno stvaranjem ožiljnog tkiva u maternici, što može dovesti do Ashermanovog sindroma.

Kome se događa?

Ashermanov sindrom nije genetski poremećaj ili bolest, već stanje koje se može razviti tijekom godina kao posljedica ozljeda ili operacija koje utječu na maternicu i uzrokuju upalu. Ova upala prolazi kroz nekoliko faza koje na kraju dovode do stvaranja ožiljnog tkiva u maternici. Važno je napomenuti da Ashermanov sindrom često ostaje nedijagnosticiran jer je opseg ožiljaka unutar maternice nepredvidljiv, a simptomi mogu biti blagi i nespecifični, što otežava točno određivanje postotka pogođenih žena.

Simptomi 

Ashermanov sindrom može se manifestirati različito, a simptomi nisu uvijek specifični. Simptomi variraju od oligomenoreje (neredovite menstruacije s malim volumenom menstrualne krvi, često manje od 80 ml) do amenoreje (potpuno izostanak menstruacije). Osobe s Ashermanovim sindromom mogu doživjeti bol i grčeve, iako ovi simptomi nisu obavezni i variraju u intenzitetu. Najteži slučajevi mogu dovesti do neplodnosti, posebno ako se stanje ne dijagnosticira tijekom pokušaja začeća.

Težina Ashermanovog sindroma može se klasificirati ovisno o volumenu maternice koji je zahvaćen. Ako je manje od jedne trećine maternice zahvaćeno, stanje se smatra blagim i možda neće uzrokovati simptome ili će uzrokovati samo blagu neredovitu menstruaciju. Umjereni Ashermanov sindrom obično uključuje zahvaćenost između jedne trećine i dvije trećine maternice i može se očitovati kao menoragija (obilno krvarenje tijekom menstruacije). Teški Ashermanov sindrom karakterizira zahvaćenost više od dvije trećine maternice, što dovodi do amenoreje i neplodnosti.

Kako se dijagnosticira?

Dijagnoza Ashermanovog sindroma obično se postavlja putem histeroskopije, postupka u kojem se umetne mala kamera u maternicu kako bi se tražilo ožiljno tkivo. Prije ovog postupka, liječnik će provesti temeljitu anamnezu o spolnom i reproduktivnom zdravlju pacijenta, zajedno s općim zdravstvenim informacijama. Dodatno, može se provesti ultrazvuk ili čak magnetska rezonanca kako bi se procijenilo stanje maternice.

Nakon što se postavi dijagnoza Ashermanovog sindroma, liječenje obično uključuje operaciju. Cilj operacije je ukloniti ožiljno tkivo, smanjiti bol, obnoviti menstrualne cikluse i povećati šanse za plodnost, ako je to moguće. Postupak može biti izazovan zbog mogućnosti stvaranja novih ožiljaka, no terapija estrogenom može pomoći u prevenciji novih ožiljaka i ubrzanju procesa zacjeljivanja. Novije opcije liječenja koje se istražuju uključuju terapiju matičnim stanicama i terapiju hijaluronidazom gelom.

Nakon završetka liječenja, pacijenti će možda morati obaviti nekoliko kontrolnih pregleda, a simptomi bi se trebali postupno poboljšati. Ako je cilj začeće, liječenje može značajno povećati šanse za uspješnu trudnoću.

Poznavanje i razgovor o vašem reproduktivnom i seksualnom zdravlju ključno je za
sprječavanje Ashermanovog sindroma i mnogih drugih ginekoloških stanja. Poznavanje
vlastitog tijela je ključno kako biste mogli prepoznati kada se nešto događa i kada potražiti
pomoć. Poštujte svoje tijelo i koristite zaštitu. Uvijek budite znatiželjni i nastavite učiti nove
stvari.

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime