Ponedjeljak, 25 ožujka, 2024

Ove blagdane provodimo bez mamurluka: Donosimo 8 čudotvornih lijekova za dan poslije duge noći

Dakle, koji je čudotvorni lijek? Donosimo one najbolje i napominjemo, nemojte zaboraviti piti odgovorno i nikad ne vozite nakon pića!

U glavi zvoni. Usta su suha poput brusne ploče. Svjetlost koja struji kroz prozor zasljepljuje. Jesu li ovo prvi znakovi bolesti? Možda. Ali prvo morate pronaći vodu. Malo je stvari gore na svijetu od buđenja s mamurlukom. Svi smo bili u to situaciji, u različitim količinama, ali bili smo. A kako je danas Stara godina, a sutra repriza dočeka Nove godine itd., neki od nas će se opet vratiti tamo.



Ali što je to u pijenju zbog čega se osjećamo kao da nas je udario kamion, onaj koji je prošao preko nas nebrojeno mnogo puta? Alkohol je diuretik i stoga stimulira hormone koji povećavaju mokrenje i gubitak vode iz tijela, zbog čega se osjećamo tako dehidrirano. Također, alkohol se pretvara u metabolite acetaldehid i etanoa. Ovi metaboliti su toksični za naše stanice, uzrokuju mučninu, znojenje, ubrzan rad srca i glavobolju. Kao da to nije dovoljno, alkohol također remeti naš citokinski sustav, male proteine ​​koji djeluju kao dio našeg imunološkog sustava. Povećanje citokina IL-2 nakon konzumiranja alkohola uzrokuje glavobolje, umor, pa čak i gubitak pamćenja.

Povrh toga, neka su pića navodno pomiješana s drugim spojevima zvanim kongeneri, koji se dodaju za poboljšanje okusa i mirisa pića po cijenu još goreg mamurluka. Najgori krivci za mamurluk su crno vino, rakija i viski. Dakle, koji je čudotvorni lijek? Donosimo one najbolje i napominjemo, nemojte zaboraviti piti odgovorno i nikad ne vozite nakon pića!

1. Doručkujte obilato

Glavni antioksidans u našem tijelu je glutation, a on je napravljen od aminokiseline cisteina, koja se nalazi u visokim koncentracijama u većini proteinskih namirnica. Govedina, piletina, jaja, zobene pahuljice i leća neki su od najboljih izvora. Stoga ne iznenađuje da se ljudi osjećaju bolje nakon prženog doručka, koji može sadržavati mnoge od ovih namirnica.

Međutim, postoji prostor za daljnju optimizaciju ovog prvog obroka. Proizvodnja glutationa iz cisteina oslanja se na nekoliko kofaktora – magnezij, glicin, glutamat i adenozin trifosfat (ATP). Tamnozeleno lisnato povrće izvrstan je izvor magnezija – isprobajte kombinaciju blitve na maslacu i špinata uz jutarnju kobasicu, grah i jaja. Još bolje, dodajte rajčice i gljive; imaju hranjive izvore glutamata koji mogu pomoći u proizvodnji glutationa.

Brzi i zdravi doručak: 5 jednostavnih recepata gotovih u 10 minuta!

2. Pokrenite se

Ako ste mamurni, želite ležati cijeli dan u krevetu. Međutim, pomicanje tijela i, ako je moguće, lagano znojenje može biti od pomoći. Brza 15-minutna šetnja na otvorenom pokreće limfni sustav i dodatno će pomoći detoksikaciji. Svježi zrak također je izvrstan za oksigenaciju mozga.

3. Povećajte unos vitamina

Kada se alkohol konzumira često i/ili prekomjerno, može djelovati kao antinutrijent. Povećava tjelesnu potražnju za ključnim vitaminima i mineralima, zbog čega se možete osjećati umorno, tromo, pa čak i imunokompromitirano – što nije idealno tijekom blagdana. Suplementi mogu biti korisni pod uvjetom da su dobro istraženi i uzimani kao dio uravnotežene i raznolike prehrane.

4. Umjerenost

Ograničite količinu alkohola koju pijete – što je veći postotak u krvi, to je mamurluk gori.

Hrana i(li) ‘lijek’: Ove namirnice na prirodan način mogu ublažiti glavobolju

5. Hidratizirajte se tijekom pijenja alkohola

Pijte puno, puno, puno vode dok pijete alkohol. Gledajte na H20 kao na svog partnera za noć—između svakog alkoholnog pića popijte punu čašu vode. Otkrit ćete da to ima utjecaj na to koliko je jaka vaša glavobolja sljedeći dan.

6. Izbjegavajte masnu hranu

Koliko god hamburger i čips bili primamljivi i privlačni na kraju noći, izbjegavajte ih jer masnoća i šećeri izbacuju šećer iz krvi još više i povećavaju toksično opterećenje jetre. Sve to zajedno čini taj mamurluk još gorim sljedeći dan.

7. Izbjegavajte tamna pića

Sulfiti (koji se često dodaju vinu kao konzervans) i kongeneri (fermentacijski spojevi koji se nalaze u tamnim pićima, poput burbona) mogu potencijalno doprinijeti simptomima mamurluka, pa bi njihovo izbjegavanje moglo malo pomoći.

Pun pogodak: Najomiljenije piće godine stiže – sa šljokicama!

8. Odmorite se

Odmorite se od alkohola! Popijete piće sljedećeg dana moglo bi privremeno umanjiti simptome, ali bi moglo produžiti vaš mamurluk u cjelini.

I što je najvažnije, uvijek pijte odgovorno.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime