Utorak, 15 listopada, 2024

Sigurno i postupno: Kako početi s unosom dodataka prehrane?

Usred toliko informacija, može biti teško znati koji je dodatak pravi za vas. Iako su mnogi suplementi zasigurno korisni za zdravlje, važno je znati koji mogu koristiti vašem zdravlju, a koji mogu biti štetni

Znamo da zdrava i njegovana koža dolazi iznutra. A budući da smo ono što jedemo i unosimo u organizam, ima smisla posegnuti za dodatcima prehrani kako bismo svome tijelu dali dovoljno svega. Naravno, prije uzimanja bilo kakvih dodataka, popričajte sa svojim liječnikom i obavite potrebne pretrage.  



Preporuke o raznim dodacima prehrane pronalazimo posvuda, na reklamama, na profilima Instagram influnecera, kao i od strane susjeda, prijatelja i obitelji. Zbog toliko različitih informacija, može biti teško znati koji je dodatak pravi za vas. Iako su mnogi suplementi zasigurno korisni za zdravlje, važno je znati koji mogu koristiti vašem zdravlju, a koji mogu biti štetni.

1. Suplementi dolaze u mnogim oblicima

Bilo u obliku tableta, praha ili tekućine, cilj dodataka prehrani često je isti: nadopuniti svoju prehranu kako biste dobili dovoljno hranjivih tvari i poboljšali zdravlje. Sadrže barem jedan prehrambeni sastojak, kao što su vitamini, minerali, bilje, biljne tvari, aminokiseline ili enzimi. Neki od najpopularnijih suplemenata dolaze u obliku multivitamina (koji vam mogu pomoći da izbjegnete uzimanje desetak tableta svaki dan), ali se mogu kupiti i kao samostalni dodatak.

Neki uobičajeni dodaci prehrani uključuju:

Kalcij
Riblje ulje
Echinacea
Ginseng
Češnjak
vitamin D
gospina trava
Zeleni čaj

2. Neki suplementi su učinkoviti, a drugi nisu

Postoji razlog zašto su suplementi toliko popularni: ponekad djeluju. Pored zdrave prehrane, postoje dokazi da neki suplementi mogu imati koristi za vašu cjelokupnu dobrobit uz mali ili nikakav rizik. Uobičajeni suplementi koji mogu biti od koristi za zdravlje uključuju:

Vitamin B12, koji može pomoći u održavanju zdravlja živaca i krvnih stanica, stvara DNK i sprječava anemiju. Vitamin D, koji može ojačati kosti. Kalcij, koji može promicati zdravlje kostiju. Vitamini C i E, koji mogu spriječiti oštećenje stanica. Riblje ulje, koje može podržati zdravlje srca. Vitamin A, koji može usporiti gubitak vida zbog starosne makularne degeneracije. Cink, koji može promicati zdravlje kože i usporiti gubitak vida zbog starosne makularne degeneracije.

Međutim, unatoč količini istraživanja koja su provedena o suplementima (od 1999. godine Nacionalni instituti za zdravlje potrošili su više od 2,4 milijarde dolara proučavajući vitamine i minerale), znanstveni dokazi nisu potpuno jasni. Imajte na umu: većina studija sugerira da multivitamini neće produžiti život, usporiti kognitivni pad ili smanjiti šanse za bolesti, kao što su bolesti srca, rak ili dijabetes. Također, proizvodi koje kupujete u trgovinama ili na internetu mogu se razlikovati od onih koji se koriste u studijama, tako da studije mogu biti pogrešne.

3. Suplementi nisu uvijek sigurni

U većini slučajeva, multivitamini vjerojatno neće predstavljati nikakav zdravstveni rizik. Ipak, važno je biti oprezan prilikom konzumacije. Dodaci prehrani mogu utjecati na druge lijekove koje uzimate ili predstavljaju rizik za određena medicinska stanja, poput bolesti jetre. Neki suplementi također nisu testirani na trudnicama, dojiljama ili djeci i možda ćete morati poduzeti dodatne mjere opreza.

Neki suplementi koji mogu predstavljati rizik uključuju:

Vitamin K, koji može smanjiti učinkovitost razrjeđivača krvi. Gingko, koji može povećati razrjeđivanje krvi. Gospina trava neke lijekove, poput antidepresiva i kontracepcijskih sredstava, može učiniti manje učinkovitima. Biljni dodaci gavez i kava, koji mogu oštetiti vašu jetru. Beta-karoten i vitamin A, koji mogu povećati rizik od raka pluća kod pušača.

4. Razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakvih suplemenata

Najvažnije je da budete pametni pri odabiru suplementa. Vaš bi prvi korak trebao biti razgovor sa liječnikom, budući da učinkovitost i sigurnost dodatka mogu ovisiti o vašoj individualnoj situaciji i zdravlju. Također, imajte na umu ove jednostavne savjete dok birate dodatak:

Uzimajte suplemente prema uputama na pakiranju i uputama vašeg liječnika. Pročitajte upute na pakiranju, uključujući sastojke, interakcije lijekova i postotak dnevne vrijednosti (% DV). Zapamtite da izraz “prirodno” ne znači nužno “sigurno”. Suplemente držite pravilno pohranjenim i podalje od djece. Pročitajte o potencijalnim opasnostima dodataka za mršavljenje

5. Ništa nije bolje od nutritivne moći zdrave prehrane

Bez obzira koji je vaš cilj kada uzimate suplemente, jedno je sigurno: oni nisu zamjena za zdravu prehranu bogatu hranjivim tvarima. Dodaci su namijenjeni za dopunu – što znači da povećavaju dobrobiti koje već unosite dobro zaokruženom prehranom. Suplementi se nikada ne smiju koristiti umjesto pravilne hrane. Nemojte podcjenjivati ​​što salata prepuna hranjivih tvari može učiniti za vaše zdravlje.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime