Zabave uz bazen i avanture na plaži znače samo jednu stvar: plivanje. Nošenje sigurnosnih prsluka jedan je od načina da u vodi budu zaštićeni, pogotovo ako nisu dobri plivači, ali postoje i druge mjere opreza kojih se mnogi pridržavaju, poput plivanja s prijateljem i čekanja 30 minuta nakon jela prije nego što zaronite. Odakle to posljednje pravilo i je li to čekanje zapravo bitna mjera opreza?
Čekanje prije plivanja zapravo nije potrebno
Ne postoje stvarni sigurnosni zahtjevi oko čekanja određenog vremena nakon jela prije nego što se zaroni u bazen ili more. Mnogi misle da može doći do jakih grčeva mišića nakon jela, što može uzrokovati utapanje tijekom plivanja. Kao i kod svake tjelovježbe, ako jedete neposredno prije vježbanja, to može izazvati mučninu i možete se osjećati neugodno, ali nećete se utopiti.
Međutim, nije čudno što ljudi vjeruju suprotno. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objašnjavaju da je konzumiranje alkohola vodeći uzrok utapanja, jer oštećuje ravnotežu, koordinaciju i rasuđivanje te povećava rizično ponašanje.
Važnije je razumjeti reflekse svog živčanog sustava
Kada plivate općenito, vaše tijelo ima specifičan odgovor. U tijelu postoje dva sustava, a to su bori se ili bježi i odmori se i probavi, također poznati kao simpatički i parasimpatički živčani sustav. Probava i metabolizam dio su parasimpatičkog sustava, a rad vašeg srca kad on djeluje je sporiji. S druge strane, vaš će se broj otkucaja srca povećati u vašem simpatičkom živčanom sustavu kada plivate.
Međutim, postoji zabluda kada je riječ o tim sustavima. Kada jedete, parasimpatički živčani sustav se uključuje i skreće krvotok dalje od vaših ruku i nogu što može uzrokovati utapanje. Iako je to istina, plivanje nakon jela nije opasna aktivnost. Ostat ćete sigurni jer vaše tijelo proizvodi mnogo krvi i kisika koje šalje u vaš želudac i mišiće. Ne postoje dokumentirane smrti pripisane nekome tko je plivao odmah nakon što je jeo. Ukratko, plivanje odmah nakon jela uopće nije opasno.