U knjizi rock and roll svaštica naslovljenoj “Bits and Pieces” s podnaslovom “Pop i rock činjenice i bezvezarije”, Steve Smith je cijelo jedno poglavlje posvetio božićnim skladbama uz zajedljivu opasku: “Božić dolazi jednom godišnje, no kada stigne s njim su u društvu i stotine sumnjivih ploča“.
Dijagnoza je točna, no milijunske naklade izdanja namijenjenih božićnoj prodaji u pravilu s programom svjetovnih božićnih tema ili pak kompilacije najvećih hitova, iz godine u godinu pokazuju, da je formula još uvijek itekako isplativa.
Božićni albumi broje na tisuće naslova pokazujući da su fenomen iznuđen zapadnjačkim božićnim konzumerizmom. Nosači zvuka s neizbježnim standardima poput “Silent Night”, “Winter Wonderland”, “White Christmas” ili “Jingle Bells”… dugo su već legitimni dio Božića baš kao i bakalar, purice s mlincima, svinjska pečenja i kolači.
Među božićnim albumima/izdanjima nema mnogo reprezentativnih projekata. Uostalom, riječ je o manje-više zadanoj formi sa standardnim repertoarom. No, unatoč tome povremeno bljesnu projekti koji i od otrcanih općih mjesta božićne pjesmarice znaju napraviti sjajnu glazbu.
Apsolutni “broj jedan“ na svakoj rang listi najboljih albuma je i dalje doista izvanvremeni “A Christmas Gift For You From Phil Spector“ iz 1963. godine s patentiranim Spectorovim “zvučnim zidom“ te standardima u izvedbama The Chrystalsa (“Santa Claus Is Coming to Town“), Ronnie Spector (“Frosty the Snowman“, Darlene Love (“Christmas Baby, Please Come Home“)…
Na sličnom tragu je još jedna sjajna kolekcija s raznim izvođačima: “A Very Special Christmas” (1987.). Ovog puta ulogu Spectora preuzeo je Jimmy Iovine i u studio na snimanje božićnih standarda doveo impresivnu ekipu. U2 su u maniri rasnog rhythm and blues banda odsvirali “Christmas Baby, Please Come Home”, Springsteen i E-Street Band briljirali u živoj izvedbi “Merry Christmas Baby”, Pretenders u “Have Yourself a Merry Little Christmas”, a Run DMC u svojoj maniri pretumbali “Christmas In Hollis”.
Božićne album dostojne svog glazbenog renomea snimili su i Elvis Presley (“Elvis’ Christmas Album” iz 1957.), James Brown (“James Brown’s Funky Christmas” objavljen 1995.), Ella Fitzgerald (“Ella Wishes You A Swinging Christmas” 1960.), Willie Nelson (“Pretty Paper” iz 1979.), Frank Sinatra (“A Jolly Christmas From Frank Sinatra” 1957.), a ništa slabiji nisu ni albumi “Christmas With Johnny Cash” (2003.), Atlanticov “Soul Christmas” (1968.) i “A Motown Christmas” (1973.)…
“Božićni albumi“ dugo su godina bili mahom fenomen angloameričke božićne produkcije te izrazito svjetovni. Čak i kada je riječ o projektima za turbo katolička latinoamerička tržišta, u manjini su izdanja s pučkim ili napjevima obdarenim aromom tamjana.
Jedan od prvih hit tema namjenski skrojena za božićno tržište bio je “Bijeli Božić” iliti “White Christmas” znanog Irvinga Berlina, a u izvedbi Binga Crosbyja. Od svoje premijere 1942. godine do danas, Crosbyjev je hit prodan u tridesetak milijuna primjeraka te ostaje kao jedno od općih mjesta Božića u bijelome. Baš kao što je bakalar spremljen “na bijelo“ koji je – ne samo u našem priobalju – gotovo pa istoznačnica za blagovanje na Badnjak. Često i u društvu s bakalarom “na brujet” u brojnim inačicama kodnog naziva “bakalar na crveno”.
BAKALAR NA BIJELO
- 90 dag suhog bakalara (najbolji je norveški koji se prodaje vakuumiran)
- 70 dag krumpira
- 1 glavica češnjaka
- 2 žlice svježeg sitno narezanog peršinova lista
- 5-6 zrna crnog papra
- krupna morska sol
- (barem) 1 dcl maslinova ulja
Bakalar namačite dva dana u hladnoj vodi (povremeno mijenjajte vodu) pa ga očistite od drače i kože te stavite kuhati (vode ulijte da dobro prekrije bakalar). Ako koristite najkvalitetniji (vakuumiran) bakalar dovoljno ga je namočiti preko noći. Kad je uzavrijelo dodajte malo soli i papar u zrnu i nastavite kuhati dok skoro nije posve omekšao. Tada dodajte očišćeni krumpir rezan na ploške, nasjeckani češnjak i peršin i maslinovo ulje pa kad je gotov krumpir služite “jušno” dok je toplo te obilato zaliveno maslinovim uljem.
Ovaj temeljni recept ima brojne verzije. Moja omiljena je da se od drače i bakalareve kože skuha temeljac pa u tom procijeđenom temeljcu, uz malo češnjaka, maslinova ulja i peršina, odvojeno skuha krumpir. Tako kuhani krumpir se služi uz bakalar pa se s njime služi po volji. Potom, kad je bez krumpira preostali bakalar se može usitniti pa pohraniti za izradu paštete.
*Dok kuhate i blagujete slušajte FRANKA SINATRU & BING CROSBYJA u “White Christmas”
BAKALAR “NA CRVENO”
Uobičajenom načinu spremanja bakalara “na brudet” može se sučeliti niz sličnih varijacija. Evo jedne od njih:
- 50 dag sušenog/soljenog bakalara
- desetak cherry rajčica (trešnjica)
- 2 srednje velika poriluka
- desetak zelenih (ili crnih kalamata) maslina bez koštice
- 6 režnjeva češnjaka
- 1 dcl bijelog suhog vina (najbolje je malvazije)
- 1 kavena žličica listića timijana (ili pola žličice sušenog)
- ½ dcl maslinova ulja
- krupna morska sol i svježe mljeveni zeleni papar (ili čili)
- 1,5 dcl ribljeg temeljca (od kože i drače bakalara)
Sušeni bakalar ili usoljeni bakalar namačite koliko mu je potrebno (3 dana usoljeni uz česte promjene svježe vode ili preko noći onaj sušeni vakuumiran) uz promjene vode te ga očistite od kože i drače (od njih napravite temeljac).
U woku ili dubljoj tavi na malo ulja pirjajte sitno rezan poriluk i češnjak pa , kad je malo omekšao i zacaklio, dodajte bakalar narezan na veće komade. Dodajte malo ulja i pirjajte na srednje jakoj vatri četiri-pet minuta pa dodajte narezane cherry rajčice (trešnjice), malo temeljca i vino. Posolite i popaprite po volji pa kad je vino do pola ishlapilo dodajte preostali temeljac i narezane masline (zelene ili crne kalamate) bez koštica. Pirjajte na lagano dok se sve nije dobro proželo pa služite “na jušno” u dubljim tanjurima. Po volji možete dodati (a to uvijek radim) još maslinova ulja i čilija.
*Dok kuhate i blagujte slušajte BRIAN SETZER ORCHESTRA u skladbi “Boogie Woogie Santa Claus”
BOŽIĆNA PEČENKA – TELEĆA KOLJENICA “U ŠKROVADI”
- 2 kg teleće koljenice
- 1,5 krumpira
- 12 cherry rajčica (trešnjica)
- 3 srednje velike mrkve
- 4 roga paprike
- 2 srednje velika poriluka
- 2 srednje veliki luk
- 2 jušne žlice crvene (dimljene) mljevene paprike
- Nekoliko listića kadulje i ružmarina (po volji)
- 2 jušne žlice dalmatinskih (provansalskih) začina
- 2 žlice domaće masti (svinjske ili gusje)
- Krupna morska sol i čili u prahu
- 0,5 dcl miješanog ulja (maslinovo i suncokretovo)
Koljenicu dan ranije dobro natrljajte solju, čilijem, mljevenom paprikom i začinima, omotajte plastičnom prozirnom folijom i pustite da prenoći u hladnjaku.
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva pa u nauljenu škrovadu (lim za pečenje) stavite očišćeno i krupnije narezano povrće i začinite ga solju, paprom (čilijem) i začinskim biljem (po volji), a preko njega stavite koljenicu. Dok se pećnica ne ugrije u tavici otopite mast pa vrelom masnoćom zalijte s obje strane koljenicu i odmah stavite u zagrijanu pećnicu. Pecite oko dva sata uz povremeno okretanje, i po potrebi, podlijevanje s malo piva, vina ili mesne juhe.
*Dok kuhate i blagujete slušajte JAMESA BROWNA u skladbi “Santa Claus Go Straight To The Ghetto”
Naslovna fotografija: Pexels