Subota, 23 ožujka, 2024

5 jednostavnih načina za detoksikaciju kože nakon blagdana

Iako su blagdani i ove godine daleko od onih prije pandemije – ipak im je nešto zajedničko – blagdansko prejedanje i uživanje u jelu i piću (možda i preveliko) ostavlja brojne posljedice na našoj koži – zato joj je potrebna temeljita detoksikacija

Uživanje u jelu i piću tijekom blagdana, kojem rijetko tko može odoljeti, znači samo jedno – ta golema količina glukoze (ili šećera) mora negdje ‘izaći’ – a nažalost najčešće se to vidi na koži.



Naime, kada je tijelo izloženo visokim razinama glukoze (ili šećera), proteini kolagena i elastina u koži se oštećuju, narušavajući njezinu elastičnu strukturu. Osim što koža gubi elastičnost, dolazi i do povećane proizvodnje sebuma, dehidracije i grublje površine kože.

Previše je različitih negativnih faktora 

Obilne količine šećera u alkoholu također su problematične za kožu. Alkohol je, naime, diuretik i dovodi do dehidracije kože lica i tijela, a ujedno uzrokuje crvenilo i natečenost. Poznat je okidač za rozaceu i psorijazu. Osim toga, briga zbog pandemije koronavirusa i narušeno mentalno zdravlje svih nas, te preveliki stres također negativno doprinose izgledu kože.

Dok su stručnjaci podijeljeni oko toga što koncept detoksikacije zapravo znači u odnosu na vašu kožu – jer medicinski nije moguće izbaciti toksine iz tijela putem kože – većina će se ipak složiti kako je našoj koži potrebno svojevrsno resetiranje i čišćenje. A to uključuje upotrebu određenih aktivnih sastojaka i kozmetike s ciljem smirivanja i hidratacije kože, plus paženje na opće zdravlje i smanjenje poznatih stresora na kožu; kao što je nedostatak sna, previše alkohola, neuravnotežena prehrana, pušenje i toksini iz okoliša.

1/ Upustite se u rutinu dvostrukog čišćenja

Dvostruko čišćenje (dva puta ujutro i ponovno navečer) je učinkovit način uklanjanja svih tragova šminke, nečistoća i zagađivača s kože, a da ne spominjemo 30.000 do 40.000 stanica koje koža izbacuje svaki dan. Ne samo da neadekvatno čišćenje može pridonijeti začepljenju pora i izbijanju akni i prištića, već će i nečišćenje duboko ukorijenjene prljavštine iz pora eliminirati svu njegu nakon toga. Balzami i ulja za čišćenje koja otapaju prljavštinu i prodiru duboko u kožu dobra su opcija za prvo čišćenje, dok su kreme, gelovi i micelarne vode pogodni za drugo čišćenje.

Detoksikacija organizma: Nutrijenti i tvari za jetru, bubrege i žučni mjehur

2/ Ponovno razmislite o svojoj rutini

Koži koja se mora boriti s posljedicama loše prehrane, nedostatka sna i stresa ne trebaju dodatne komplikacije u obliku izbirljivih rutina njege, koje su mnogi od nas provodili tijekom izolacije. Primjerice, upotreba određenih kiselina i aktivnih tvari u njezi koje samo rezultiraju osjetljivošću kože, iritacijama i ugrožavanjem zaštitne funkcije kože.

Ako imate osjetljivu, nadraženu kožu, prestanite upotrebljavati ‘agresivna’ sredstva u njezi i vratite se prirodnim proizvodima – to se može smatrati svojevrsnom vrstom ‘detoksikacije kože’ i pomoći će vam da se koža oporavi. Dakle, vratite se nježnim sredstvima za čišćenje i hidrataciju, dodajte antioksidanse kao što je vitamin C u dnevnu rutinu jer će stimulirati kolagen, a retinoli i retinoidi će potaknuti sintezu kolagena, ujednačiti ton kože i smanjiti sve upale. Ključno je početi polako s retinolom, u početku jednom do dva puta tjedno, a postupno ga nadograditi na noćnu jegu tijekom nekoliko tjedana.

3/ Pazite na svoja crijeva

Lakše je reći nego učiniti, ali izbaciti čokoladu, kanapee pune soli i masnu hranu iz svakodnevne prehrane je od vitalnog značaja ako želite kožu koja ‘pjeva umjesto da stenje’. Zdrava prehrana temelj je zdravih crijeva a time i kože. Drugim riječima, održavati kožu zdravom znači održavati zdrava crijeva i njihov osjetljivi mikrobiom. Nije samo hrana ta koja pridonosi lošem zdravlju crijeva; alkohol uzrokuje upalni odgovor u crijevima što može dovesti do probavnih nelagoda, uključujući bolove u trbuhu i nadutost.

Alkohol također inhibira proizvodnju probavnih enzima što tijelu može otežati razgradnju, probavu i apsorpciju hranjivih tvari iz hrane. Ako možete, pokušajte potpuno izbaciti alkohol, a ako ipak ne možete izbjeći određene svečanosti i čašicu pića onda birajte ono  –  crvene boje; prema nedavnoj studiji, oni koji piju crno vino imat će zdraviju mješavinu bakterija u crijevima nego oni koji konzumiraju druge oblike alkohola.

Uz ove 4 navike možete trošiti više kalorija i masti – bez vježbanja

4/ Hidratacija, hidratacija, hidratacija…

Višak šećera, alkohola i povišene razine stresa utječu na kožu na različite načine, ali jedan od problema kojem svi oni doprinose jest kronična dehidracija, stanje zbog kojeg koža izgleda neujednačeno, bez sjaja i vrlo je suha. Također možete osjetiti fine bore, pa čak i svrbež i perutanje. Ako su vam ove tegobe poznate, poduzmite dvosmjerni pristup rehidrataciji – rješavajući problem iznutra i izvana.

Ne zaboravite piti puno vode kako bi svi vaši organi bili dobro hidratizirani. Naime, za najveći organ našeg tijela – kožu – povećan unos vode osigurava da su stanice kože dobro hidratizirane, smanjujući suhoću i povećavajući elastičnost kože. Pitka voda također pomaže da se riješite toksina koji mogu uzrokovati upale kože.

Kako biste obnovili ravnotežu kože, potražite proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu, koja osim što vraća hidrataciju pomaže u popravljanju kožne barijere koja se lako može oštetiti nakon previše prazničnog slavlja.

5/ Dajte prednost spavanju

Iako je primamljivo upustiti se gledanju Netflixa, zanemarivanje redovite rutine spavanja loša je vijest za kožu. Kada spavamo, naša se koža regenerira, zamjenjujući oštećene ili mrtve stanice. Dobar san također povećava protok krvi u koži i pridonosi obnovi vitalnog kolagena i elastina –proteina koji su najviše na udaru tijekom blagdanskog slavlja.

Preskakanje tih dragocjenih sati (najmanje osam, ali i više ako možete) sprječava sve ove vitalne funkcije, a umjesto toga povećava upale, usporava zacjeljivanje i oporavak stanica kože te dodatno pogoršava akne, ekceme, psorijazu i alergije. San je najbolji prirodni lijek, a isto vrijedi i za brigu o našoj koži. Osam sati sna je minimum koji trebate podariti svojoj koži i tijelu kako bi im omogućili prijeko potreban odmor i oporavak za sljedeći dan!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime