Iako nekima možda sportsko penjanje djeluje vrlo jednostavno, realnost je sasvim drugačija. Potrebno je mnogo vještine, treninga i uvježbane tehnike penjanja.
U ovoj disciplini zasigurno se razvija samokontrola, rješavaju strahovi, traži se od penjača da izazovima pristupi smirene glave, potiče brigu o drugima, ali i oblikuje ruke i leđa.
U potrazi za izazovima dolaze nam brojni penjači iz cijelog svijeta
Sportsko penjanje se može prakticirati na prirodnim ili umjetno izgrađenim stijenama za penjanje. Na umjetne stijene pričvršćuju se takozvani grifovi koji mogu biti od različitih materijala – dok penjanje na stijeni od penjača iziskuje kontinuirano vježbanje jer je to ipak fizički i psihički zahtijevnija aktivnost.
U prirodi se sva pozornost usmjerava na to da ruke i noge pronađu pravo uporište tijekom penjanja a oprema za penjanje treba biti prilagođena terenu i načinu penjanja.
Znamo da naša zemlja obiluje brojnim prirodnim ljepotama, a među njima svakako postoje razne destinacije s fantastičnim prirodnim stijenama na kojima svoju spretnost iskušavaju mnogi ljubitelji adrenalina iz cijelog svijeta – od manje iskusnih do pravih profesionalaca. Potražili smo neke od najljepših stijena za penjanje i ostali bez riječi – i prije nego smo se popeli na njih!
Paklenica
View this post on Instagram
Nacionalni park Paklenica najpoznatije je mjesto za penjanje po prirodnim stijenama u Hrvatskoj. Sastoji se od Velike i Male Paklenice, dva velika kanjona koja se nalaze na južnoj strani Velebita. Paklenica je jedan od najomiljenijih izbora penjačima jer ima izvrsnih ruta za početnike, ali istodobno i iskusni penjači mogu ovdje odabrati i teže i vrlo zahtjevne rute za penjaje.
Marjan, Split
View this post on Instagram
U srcu Splita, na Marjanu nalazi se odlično mjesto za početnike u penjaju. Njegova je popularnost i u tome jer čak i početnici na ovom mjestu mogu dobiti pratnju licenciranih vodiča koji će vas usmjeravati i pratiti u usponu.
Markezina greda
View this post on Instagram
Ovo je mjesto sa težim penjačkim rutama sa više stajališta. Markezina greda duga je nekoliko kilometara, a usponi variraju od 15 do 150 metara. Iskusni penjači ovdje mogu birati između boulderinga do slobodnog penjanja. Ako se nalazite u Splitu, Markezina greda udaljena je samo 10 kilometara od grada.
Omiš
View this post on Instagram
Omiš je na svim listama adrenalinskih sportova visoko na ljestvici popularnosti! Na njegovim stijenama visine variraju od 10 do 30 metara, pa se na ovom mjestu preferira slobodno penjanje. Sa najviših vrhova pruža se fantastičan pogled na Omiš, Jadransko more i kanjon Cetine – pa vrijedi svakog napora do vrha.
Otok Brač
View this post on Instagram
Otok Brač je osim svojih prirodnih ljepota, zapravo izvrsno mjesto za penjanje. Ovdje su određene rute prigodne i za djecu, pa ako ste u prilici evo fantastičnog prijedloga za obiteljsko (avanturističko) druženje.
Stogaj, Pag
View this post on Instagram
Stogaj je dobro poznata paška penjačka destinacija do koje možete doći brodom ili vožnjom do sjeverne strane otoka. Iako destinacija djeluje pomalo futuristički (recimo, kao da ste se upravo spustili na Mars), zanimljivo je kako je otok Pag zapravo jedan od otoka s najviše prirodnih stijena za penjanje u Hrvatskoj!
Vela Peša
View this post on Instagram
Zanimljiv vrh za sve penjače, a kompaktne stjenovite formacije su idealne za penjače. Poput Kamenjaka, rute su pogodne i za početnike.
Za penjanje po pravim stijenama treba hrabrosti i velike želje, dok se ne odlučite za takav pothvat – uvijek možete probati penjati na umjetnim stijenama. Zasigurno u svom gradu imate opcija za tako nešto i isprobati ovu disciplinu.