Ponedjeljak, 23 rujna, 2024

Osjećate li unutarnju prazninu? Uz ove savjete pronađite novu iskru u životu

Odgovor na pitanje što je za nas osobno smislen način provođenja vremena svakako je složen i dugotrajan proces, ali evo nekoliko pitanja koja u tome svakako mogu pomoći!

Početkom prošlog stoljeća, psihoanalitičar Sandor Ferenczi uočio je jedan čudan fenomen: nedjeljom su se kod većeg broja njegovih pacijenata simptomi depresije značajno pogoršavali.



Kasnije, Viktor Frankl, liječnik i osnivač logoterapije (terapije smislom) za ovu pojavu skovao je termin ‘nedjeljna neuroza’, rekavši da je to vrsta depresije od koje pate ljudi koji postaju svjesni nedostatka pravih sadržaja u vlastitom životu, kao i osjećaja unutrašnje praznine. 

Šire značenje simptoma ‘nedjeljne neuroze’

Znanstvenici su ovaj fenomen potvrdili i istraživanjima, a pokazalo se da simptom ‘nedjeljne neuroze’ nije vezan isključivo uz dan u radnom tjednu, već bilo koje mirnije razdoblje, kao što su praznici i godišnji odmori, ali i nagle promjene (poput prekida veze, razvoda braka, preseljenja i sl.) koje nas na neki način prisiljavaju da preispitamo svoje dosadašnje životne odluke.

Odgovor na pitanje što je za nas osobno smislen način provođenja vremena svakako je složen i dugotrajan proces, ali evo nekoliko pitanja koja u tome svakako mogu pomoći!

  • Kada se prisjetite u kakvim ste aktivnostima uživali kao klinci, što je to bilo? Slaganje lego kocki, plesanje, gluma, bavljenje sportom? Kakve su vas stvari zanimale, fascinirale? S čime bi vaše 8-godišnje ‘ja’ da vas danas vidi bilo zadovoljno i ponosno?
  • Što je žrtva koju biste podnijeli da dođete do svog cilja? Ako niste zadovoljni svojim poslom i sanjate o tome da postanete privatnik, a ne želite žrtvovati sigurnost egzistencije ili fiksno radno vrijeme, možda je bolje da potražite načine na koje ćete svoju potrebu za neovisnosti i kreativnosti ostvariti u drugim područjima života.
  • U kojim situacijama vam se događa da potpuno zaboravite na vrijeme i sve oko sebe? Čak i ako su to neke aktivnosti koje zapravo nisu zdrave za vas, jer npr. provodite previše vremena igrajući videoigre ili gledajući serije, one ipak govore nešto o vašim interesima, o onome što vas tjera naprijed. Razmislite što je to što vam je toliko super u vezi stvari oko kojih ste opsesivni. Adrenalin? Natjecanje s drugima? Zanimljive i uzbudljive priče? Zatim to preusmjerite (i) u druge stvari kojima se bavite.
  • Zapitajte se na koji način možete dati svoj doprinos drugima. Koji su vaši afiniteti, znanja, vještine i sposobnosti kojima možete učiniti da svijet postane bolje mjesto, ako ništa drugo bar unutar vlastitog susjedstva? Možda imate pregovaračke sposobnosti, pa možete pokrenuti akciju prikupljanja sredstava za uređenje parka u vašem kvartu? Dobro pišete i naučili ste ponešto o životu što može koristiti i drugima pa ćete pokrenuti blog? Izvrsno vam ide prodaja pa možete pomoći prijateljici da se brzo i efikasno riješi starih stvari s tavana i novac donirate u dobrotvorne svrhe? Opcije su bezbrojne, samo treba dobro promisliti. Ako ne ide, pitajte druge da vam kažu što smatraju vašim talentima. Možda ćete se iznenaditi!

Pratite svoje raspoloženje, razinu energije i emocije. Tijelo nikad ne laže!

Baš kao što ne znate sviđa li vam se neko egzotično voće dok ga niste probali, jednako tako ne možete niti znati u čemu pronalazite strast ako ne isprobate različite stvari.
Htjeli biste biti tjelesno aktivniji, ali ne znate u koji biste se sport uključili? Prosurfajte internetom, pronađite nekoliko stvari koje vas privlače ili za koje nemate pojma što su i otiđite na besplatne probne satove koje nudi većina sportskih centara.
Pojma nemate što uopće želite i što vas zanima? Obiđite nekoliko događanja, svako drukčije od drugog, i pratite svoje raspoloženje, razinu energije i emocije
. Tijelo nikad ne laže!

________________________________________________________________________

Andrea Gerčar rođena je 1986. godine. Diplomirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2010., a nakon toga je završila četverogodišnju edukaciju iz gestalt psihoterapije prema kurikulumu Instituta za integrativnu gestalt terapiju iz Würzburga pri IGW centru Zagreb. Dodatno se usavršavala u području art terapije, transakcijske analize, kognitivno-bihevioralne terapije te terapije usmjerene na samo-suosjećanje.
Ciljne skupine s kojima radi su adolescenti i odrasli s poteškoćama kao što je anksioznost, depresija, nisko samopoštovanje, izloženost traumatskim iskustvima, problemi u komunikaciji i bliskim odnosima, sagorijevanje i/ili konflikti na poslu, problemi identiteta i životnih faza.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime