Subota, 23 ožujka, 2024

Ovo su platforme na kojima djeca i mladi sve više traže psihološku pomoć

Sve je više platformi na kojima djeca i mladi mogu zatražiti stručnu pomoć bez ustručavanja, brzo i jednostavno. Psiholozi iz Psihološkog centra Tesa i platforme Sve je O.K. Programa za mlade grada Rijeke otkrivaju nam koji brige najviše muče mlade i kako im se može pomoći

Sve više psihologa upozorava kako su djeca i mladi posebno ugrožena skupina u pandemiji. Sve više njih, zabrinuti za svoje mentalno zdravlje, traže pomoć stručnjaka jer se sami ne mogu nositi sa strahovima, strijepnjama i neizvjesnošću koju nam donosi svaki novi dan.



Više nego ikada svimanam je potrebna psihološka pomoć, a koliko je ona tražena svjedoče brojni prisolozi i psihoterapeuti koji tvrde kako su mjesecima unaprijed zauzeti termini za savjetovanja. No, postoje platforme na kojima djeca i mladi mogu zatražiti stručnu pomoć bez ustručavanja, brzo i jednostavno. Psiholozi iz Psihološkog centra Tesa i platforme Sve je O.K. Programa za mlade grada Rijeke – nude baš takvu pomoć.

Čim brige utječu na kvalitetu života, treba potražiti stručnu pomoć

Uslijed izazovnih vremena u kojima živimo i uz sve ‘tekuće’ probleme, mladima se često čini kako nemaju izlaza, ali to nije točno. Isto tako, mladi ljudi ponekad misle kako njihovi problemi nisu dovoljno veliki i važni, no to je sasvim pogrešno – ističu naši sugovornici. Zato apeliraju i na odrasle da, čim primjete, da djecu i mlade muče neke brige i da one utječu na kvalitetu njihovog života, bez obzira koliko im se nevažno činilo, savjetuju mlade da potraže stručnu pomoć.

Ponekad smo svi preplavljeni brigama i ne znamo odakle krenuti, a ponekad mislimo da će ‘sve proći samo od sebe’, ali ako problem dugo traje, ohrabrite se i popričajte sa stručnjakom. U savjetovalištu možete dobiti drugu perspektivu, novo znanje i alate za suočavanje s teškoćama. Pravovremenim javljanjem u savjetovalište spriječit ćete da vaše brige od ‘muhe postanu slonovi’. 

Svima je zajednički osjećaj ‘da im je život na čekanju’. Ovo je pogotovo teško za adolescente koji tek kreću u samostalan život i osjećaju veliku frustraciju jer se ne mogu družiti koliko bi htjeli. Istodobno, od strane roditelja prepušteni su sami sebi jer ‘su dovoljno zreli’, a roditelji su zaokupljeni egzistencijalnim brigama

Psihološki centar Tesa

Psihološki centar Tesa strukovna je udruga u kojoj volontiraju psiholozi te kroz niz projekata promiču mentalno zdravlje naših građana. Njihov najdugovječniji projekt jest ‘Telefon za psihološku pomoć’ na koji im se javljaju građani s pitanjima, dilemama i krizama. Na telefon, kao i putem maila nude jednokratno psihološko savjetovanje za sve građane RH, bez obzira na mjesto stanovanja, a zainteresirani se mogu uključiti i u savjetovanje uživo. S obzirom na pandemiju, nude i savjetovanje online putem zooma i drugih platformi.
“Mladima i djeci pomažemo uslugom individualnog psihološkog savjetovanja, ali po potrebi provodimo i psihoterapiju ili ‘job coaching’ za mlade nezaposlene ili osobe koje traže svoj profesionalni put. Dodatno za djecu, žrtve vršnjačkog nasilja, godinama organiziramo grupe podrške u sklopu projekta ‘Ruka podrške’, a za studente periodično organiziramo radionice o samopredstavljanju i uspješnom traženju posla. Održavamo predavanja za javnost i edukacije za odgajatelje i profesore, a na našoj web stranici objavljujemo stručne tekstove”, objašnjava prof. psihologije Mirna Petretić Vukov. 

Svima je zajednički osjećaj ‘da im je život na čekanju’

Tesini volonteri su psiholozi, od kojih mnogi imaju završene psihoterapijske edukacije, primjerice kognitivno bihevioralnu, partnersku, gestalt, sistemsku, integrativnu, realitetnu, psihodramu i dr. Osim odraslih koji se najčešće javljaju putem telefona i mladih koji se javljaju putem maila, Tesi se javljaju i roditelji koji su zabrinuti za svoju djecu.
“Ponekad to budu roditelji odraslih koji po njihovom kriteriju trebaju stručnu pomoć. Svaki roditelj brine za dobrobit svojeg djeteta, bez obzira na dob; no za punoljetne osobe uključenost roditelja nije nužna. U savjetovanje djece obavezno uključimo i roditelje. Naravno, većina rada s djetetom/klijentom je jedan na jedan bez prisutnosti roditelja, no s obzirom da su roditelji odgovorni za djecu i oni trebaju biti spremni na promjenu kako bi njihovoj djeci bilo bolje”, objašnjava nam Mirna te dodaje kako se od početka pandemije javlja sve više pozivatelja neovisno o dobi.
“Svima je zajednički osjećaj ‘da im je život na čekanju’. Ovo je pogotovo teško za adolescente koji tek kreću u samostalan život i osjećaju veliku frustraciju jer se ne mogu družiti koliko bi htjeli. Istodobno, od strane roditelja prepušteni su sami sebi jer ‘su dovoljno zreli’, a roditelji su zaokupljeni egzistencijalnim brigama. Kod studenata i mladih zaposlenih osoba sve su češće brige vezane za posao, prihode i partnerske odnose. Život u nesigurnim vremenima, kako potresima tako i pandemijom, narušava kvalitetu bliskih odnosa s obitelji, prijateljima i partnerima. Primjećujemo da se mnogi javljaju s depresivnim ili anksioznim smetnjama, tjelesnim psihosomatskim teškoćama (problemi s prehranom, glavoboljama, krvnim tlakom, spavanjem, koncentracijom, pažnjom i sl.)“, ističe naša sugovornica.
U slučaju potrebe, Psihološkom centru Tesa se možete javite s vašim pitanjima na 01 4828 888 ili na psiho.pomoc@tesa.hr.

Mnogi se javljaju s depresivnim ili anksioznim smetnjama, tjelesnim psihosomatskim teškoćama (problemi s prehranom, glavoboljama, krvnim tlakom, spavanjem, koncentracijom, pažnjom i sl.)

Sve je O.K.

Mrežna stranica www.svejeok.hr nastala je kroz aktivnosti Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje 2018.-2022. godine, a na inicijativu mladih koji su sudjelovali u izradi tog programa.

Istraživanja kojima je raspolagao Grad Rijeka ukazivala su na to da su mladi podložniji na stres i skloniji depresivnosti, pa se pokazala potreba da im se osiguraju usluge psihološkog savjetovanja kako bi prevladali te psihološke teškoće.

Psihološko savjetovanja je anonimno, besplatno i online

S obzirom na najčešće barijere koje mladi spominju pri traženju takve vrste pomoći (privatne usluge su im preskupe, usluge koje se nude putem zdravstvenog sustava prespore, a prisutna je i komponenta srama za traženje psihološke pomoći), odlučili su osigurati uslugu psihološkog savjetovanja koje je anonimno, besplatno i online. Grad Rijeka osigurao je sredstva i druge resurse za izradu i održavanje mrežne stranice. Na platformi za sada radi 14 vrsnih psihologa: Nataša Jelenić Herega, Anamaria Blažić, Anđelko Botica, Ivona Maričić Kukuljan, Tamara Milovanović, Katarina Banov, Iva Kirša, Ana Goleš, Mia Host, Marina Njegovan, Ana Fabijan, Bojana Smokvina Jokić, Gracia Dekanić i Sara Jurdana.

S obzirom na najčešće barijere koje mladi spominju pri traženju pomoći (privatne usluge su im preskupe, usluge koje se nude putem zdravstvenog sustava prespore, a prisutna je i komponenta srama za traženje psihološke pomoći), odlučili su osigurati uslugupsihološkog savjetovanja koje je anonimno, besplatno i online

Suočavanje sa stresom, tugom, strahovima, agresivnošću…

“Portal je za sada namijenjen prvenstveno mladim Riječanima, u dobi od 15 do 30 godina života, koji imaju problem s doživljavanjem stresa, osjećajima izrazite tuge, straha, zabrinutosti, usamljenosti ili pak s agresivnošću, konfliktima s drugima i slično. Putem ove platforme mladi se potpuno anonimno obraćaju nekome od naših partnera – profesionalnih psihoterapeuta i za najviše tjedan dana dobiju na svoju osobnu email adresu stručan odgovor. Pri tome im Grad Rijeka jamči potpunu diskreciju. Probleme mladih i odgovore psihologa objavljujemo isključivo uz dopuštenje korisnika. Jako nam je drago kad dobijemo takvo dopuštenje, jer svaki taj primjer potencijalno pomaže mnogim drugima koji imaju isti problem, a nemaju mogućnosti obratiti nam se”, objašnjava Kristina Dankić, glavna urednica portala.

Za sada je komunikacija između mladih i psihologa isključivo pismena. Na portalu postoji upitnik s općim pitanjima (spol, dob i sl.) koji potencijalni korisnik ispunjava dajući tako svojevrsnu sliku o sebi i o svom problemu, a odgovor psihologa stiže na e-mail adresu korisnika. S obzirom da je portal namijenjen jednokratnom psihološkom online savjetovanju, ako psiholog temeljem upita procjeni da je mladoj osobi potrebna dodatna pomoć, upućuje ju da takvu pomoć potraži te savjetuje točno određeno mjesto traženja pomoći. 

Alarmantno upozorenje: Svaka četvrta mlada žena se samoozljeđuje!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime