Subota, 23 ožujka, 2024

Čestitamo: Mikaela Shiffrin je ispisala povijest skijanja

Shiffrin se sada opasno približila švedskoj legendo, Ingemaru Stenmarku koji je bio rekordnih 86 puta prvi na Svjetskom kupu između 1975. i 1989. godine

Mikaela Shiffrin nadmašila je Lindsey Vonn i postala najuspješnija žena u povijesti Svjetskog kupa s 83. pobjedom u veleslalomu u talijanskom Kronplatzu. Amerikanka je osvojila prvo mjesto u drugoj vožnji kada je nadmašila Laru Gut-Behrami zadivljujućom vožnjom i pobijedila s razlikom od 0,45 sekundi. Shiffrin se sada opasno približila švedskoj legendo, Ingemaru Stenmarku koji je bio rekordnih 86 puta prvi na Svjetskom kupu između 1975. i 1989. godine.

Ova 27-godišnjakinja može se pohvaliti pobjedama u svim alpskim disciplinama: 51 u slalomu, 18 u veleslalomu, pet u superveleslalomu, pet u paralelnoj vožnji, tri u spustu i jednoj alpskoj kombinaciji. “Zapravo je teško pronaći riječi. Mislim da nema riječi kojima bi se objasnili svi osjećaji. Tijekom dana je stresno, ponekad mirno, ponekad nervozno, ponekad uzbuđeno”, rekla je Shiffrin za Eurosport. “Ovi dani s dvije vožnje su dugi dani, iscrpljujući su, ali na kraju je previše uzbuđenja i onda to ponekad ne osjetim. Ne znam ima li to smisla. To nije nešto što možete objasniti. Samo pokušavam malo disati, uživati…”

View this post on Instagram

A post shared by Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin)

Važno je napomenuti da ima samo 27 godina

Shiffrin je ovo bila deveta pobjeda ove sezone, a pred njoj je sigurno sjajna sezona. Štoviše, Shiffrin još uvijek ima samo 27 godina. Vonn je imala 33 godine kada je osvojila svoju posljednju utrku Svjetskog kupa, a Stenmark 32 godine. Oboreni rekord dolazi gotovo godinu dana nakon što Shiffrin nije osvojila niti jednu medalju u šest natjecanja na Olimpijskim igrama u Pekingu. Očekivanja su uistinu bila velika, međutim nije joj trebalo dugo da se oporavi od nastupa u Pekingu, osvojivši svoj četvrti ukupni naslov Svjetskog kupa na kraju prošle sezone. Sada je najuspješnija skijašica svih vremena.

Shiffrin može poboljšati svoj rezultat u još jednoj utrci na Kronplatzu u srijedu. Zatim ima još utrka slaloma, a u njemu je ostvarila najveći broj pobjeda. Riječ je o utrci u Spindleruv Mlynu, u Češkoj, sljedećeg vikenda. Tu je Shiffrin debitirala na Svjetskom prvenstvu kao 15-godišnjakinja u ožujku 2011. godine. Ako pobijedi u sve tri sljedeće utrke, do veljače bi mogla parirati Stenmarku.

A post shared by Audi FIS Ski World Cup (@fisalpine)

Shiffrin će nakon kratke stanke ponovno biti prijetnja za više medalja na svjetskom prvenstvu u francuskom Courchevelu i Meribelu koje počinje 6. veljače.

Naslovna fotografija: Instagram screenshot