Srijeda, 3 travnja, 2024

Trebamo li tek kupljenju odjeću oprati prije nego što je počnemo nositi?

Postavlja se pitanje do koje mjere je potrebno ići kako bismo bili čisti ili zaštićeni (kada je riječ o pandemiji)? Jer, ako ćete dotaknuti rukama kvaku vrata ili slično na javnom mjestu, čemu onda vrijedi oprana odjeća nakon kupnje?

Dok neki od nas odmah peru odjeću nakon što je kupe, drugi ipak ne obraćaju toliko pozornosti na to. Nekima se to čini čak i kao gubljenje vremena.



Nekoliko je argumenata zašto bi odjeću trebalo oprati nakon kupnje, a trenutno najvažniji svakako jest pandemija koronavirusa. No, kada razmislite malo bolje o cijelom lancu odjeće, o svim putevima kojima je od proizvodnje odjeća morala proći da bi došla na police trgovina, sigurno ćete zastati i zabrinuti se. 

Forsirani strah ili zaštita od alergija i trovanja?

U koju god skupinu pripadali, onima koji misle da je nužno i sigurno prati odjeću nakon kupovine, ili onima kojima je to stvarno previše, donosimo vam nekoliko razloga zašto prati ili ne prati odjeću nakon što ju kupite.
Svojedobno je ova dilema izazvala žestoke rasprave na Twitteru – nakon što je David Mack, zamjenik direktora digitalne medijske kompanije BuzzFeed-a – postavio pitanje. 
Jedni su mišljenja da je to forsirano pranje odjeće. Kakogod, trenutno se nalazimo u periodu pandemije i općenito većeg straha od zaraze. No, nekima je i taj strah – pretjeran.
Postavlja se pitanje do koje mjere je potrebno ići kako bismo bili čisti ili zaštićeni (kada je riječ o pandemiji)? Jer, ako ćete dotaknuti rukama kvaku vrata ili slično na javnom mjestu, čemu onda vrijedi oprana odjeća nakon kupnje?
Drugi pak upozoravaju kako smo zapravo svi nesvjesni cijelog procesa proizvodnje i dok ne uđemo u dubinu tog problema, stvarno ne znamo na koje je načine odjeća došla na police. 
I dok jednima pranje odjeće nakon šopinga stvara stres i gubljenje vremena, drugima ipak daje osjećaj sigurnosti.

Nova, neoprana odjeća ipak može izazvati – osip!

Godine 2019. u časopisu Time magazine objavljeno je istraživanje koje je potvrdilo kako se alergeni koji mogu uzrokovati osip na koži mogu nalaziti u sintetičkim materijalima poput poliestera i da ih u najvišoj mjeri ima u novoj neopranoj odjeći! Sve navedeno vrijedi i za odjeću kupljenu online. 
No, na pitanje može li pranje odjeće u potpunosti ukloniti mogućnost osipa i slično, odgovor je da – vjerojatno neće. No, zašto ne probati i isključiti moguće posljedice? 
Možda je ovo prilika da razmislite o odjeći koju možete kupiti od lokalnih proizvođača, prirodnih materijala i slično. Jer, osim što je manje ljudi imalo doticaj s takvom odjećom, ne zanemarite činjenicu kako ćete se izdvojiti iz mase onih koji kupuju istu odjeću u razvikanim trgovinama. 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime