Petak, 22 ožujka, 2024

Pogled kroz ekran: Oprostite što hejtam, ne mogu razumjeti

Ovako je politikantski, ciljano, smišljeno i neiskreno. I očekivano, nažalost. Jer ovo vodstvo strukovne organizacije ne može se osloboditi okova ideologije koja ih vodi u svemu što rade, s mikrofonom u ruci ili bez

U tjednu u kojem je krenula izvrsna Diplomatska oluja, dokumentarna serija Kristijana Milića, nastala prema istoimenoj knjizi Mate Granića, o kojoj ćemo sigurno još pisati, oluju misli potaknuo je još jedan u nizu prosvjeda struke. Na šestu mjesečnicu smrti Indexova novinara Vladimira Matijanića HND je krenuo u šetnju, pod emotivno ucijenjujućim motom, “Oprostite što smetam, ne mogu disati”, kojom želi upozoriti da se nikada, do kraja istrage, ili do smjene Vilija Beroša neće zaboraviti što se dogodilo nesretnom Matijaniću. Isto ono što i gotovo 18 tisuća ljudi od 2020. i pojave pošasti koju nikada nećemo zaboraviti. Preminuo je od komplikacija uzrokovanih korona virusom. Privatna osoba Vladimir Matijanić, pacijent, isti je kao i svaki drugi smetlar, pekar, apotekar koji zove Hitnu kad mu treba i može ga zadesiti isto.

Svatko ima nekog Vladimira

Tko se bori za te privatne osobe pitanje je bez odgovora. Jer svatko ima nekog Vladimira. Njemu više nažalost pomoći nema, a cehovsko društvo ima puno većih problema od politikantskog djelovanja. Žive i živahne kolege napadaju s najviših državničkih točaka gotovo svakodnevno. Nakon izrazito nasilnog verbalnog napada Zorana Milanovića na kolegu Ivana Hrstića s N1 televizije HND i Hrvoje Zovko šute. Nije da mislimo da kolegi Hrstiću nužno treba zaštita čovjeka koji se desetljećima bavi ovim poslom, a od javljanja uživo veći je broj pojavljivanja u sudnici, ali bilo bi lijepo, kulturno i kolegijalno.
 
Ovako je politikantski, ciljano, smišljeno i neiskreno. I očekivano, nažalost. Jer ovo vodstvo strukovne organizacije ne može se osloboditi okova ideologije koja ih vodi u svemu što rade, s mikrofonom u ruci ili bez. Hrstić im nije ideološki blizak, Matijanić je bio i služi kao poluga obračuna s ideološki odiozno odbojnim Banskim dvorima, a u Pantovčak se ne diraju jer – samo oni znaju zašto. Oprostite što hejtam, ne mogu razumjeti.
 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Hrvatsko Novinarsko Društvo (HND) (@hrvatsko_novinarsko_drustvo)



Kako funkcioniraju političke stranke u Hrvatskoj?

Zoran Šprajc dirnuo se na društvenim mrežama u analizu nekad najgledanijeg Dnevnika, onog Nove tv. Analizirao je nekoliko dana sadržaj  gubitničke emisije i poziciju glavne vijesti u zemlji – afere Softvare – i zaključio da se od utorka do četvrtka vijest godine – od 28. minute prvi dan i 20. drugi, treći dan pomaknula kao druga vijest u toj emisiji. Ima nade za nagrade zaključio je laureat Zlatnog studija. Nimalo soft to nije sjelo šefici informativnog programa Nove tv Kseniji Kardum koja je kolegu blokirala jer “ne vjeruje u lov na nagrade koji se temelji na manipulaciji i laži”. Eh, da je Novoj biti stara i da ima s kim.
 
Dok se oni suočavaju s nokautom publike, Rtl-ov Danas iz dana u dan dokazuje kvalitetu temeljenu na ljudima. I smješta se visoko. Andrija Jarak aurom Amadeusa medija čuva kuću i planira budućnost, Ivana Brkić Tomljenović uređuje baš za ljude, a Ana Mlinarić ispisuje najkvalitetnije minute informativne današnjice.
 
 
 
Sve što trebamo znati o tome kako funkcioniraju političke stranke u Hrvatskoj stalo je u kratki dijalog novinarke i glavnog tajnika HDZ-a Krunoslava Katičića.  “Mogu li vam se na mail javiti i građani i pitati za pomoć”, pitala je Ana, a Kruno, nakon kratke zbunjenosti, odgovorio – pa ako su članovi stranke, ja mogu proslijediti. Poslušajte: 
 

Pametnom previše, biraču bi trebalo biti barem dovoljno. 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime