Nedjelja, 24 ožujka, 2024

Rok trajanja: Koje se namirnice (gotovo) nikad ne mogu pokvariti?

Ok, možda neće imati isti okus kao kad su svježe ili će izgledati malo drukčije, ali sve dok ove namirnice pohranjujete pod pravim uvjetima (tj. izbjegavate vrućinu i izravnu sunčevu svjetlost), možete ih držati - jako dugo

Datum isteka roka namirnica jedan je od najproblematičnijih dijelova rastućeg problema s kojim se naša planeta suočava kada govorimo o otpadu. Sigurnost je uvijek na prvom mjestu, pa se tako u svijetu svake godine dobrovoljno baci više od trećine hrane.



Pitate se kako na to utječu datumi isteka roka? Naime, nastojeći smanjiti rasipanje hrane, važno je da potrošači shvate kako se datumi koji se primjenjuju na namirnice odnose na kvalitetu, a ne uvijek i na sigurnost.

Datumi roka trajanja odnose se na kvalitetu proizvoda, a ne na sigurnost

Prehrambene proizvode sigurno je potrošiti i nakon datuma na etiketi, a čak i ako proizvod nije blizu isteka roka trajanja, potrošači bi trebali procijeniti njegovu kvalitetu prije konzumacije. Iznimka su adaptirani mliječni proizvodi za odrasle i za dojenčad te pojedina dječja hrana koja iz sigurnosnih razloga ima propisane datume isteka.

Ono što je ključno kad su hrana ili piće u pitanju jest provjeriti ima li znakova kvarenja. Vaš nos zna, pokvarena hrana razvit će neugodan miris, okus ili teksturu zbog prirodnih bakterija kvarenja. Ako je hrana razvila takve karakteristike, ne smije se jesti.

Ali, postoje određene namirnice koje se zapravo, gotovo nikada ne kvare. Svakako, možda neće imati isti okus kao kad su svježe ili će izgledati malo drukčije, ali sve dok ove namirnice pohranjujete pod pravim uvjetima (tj. izbjegavate vrućinu i izravnu sunčevu svjetlost), možete ih držati – jako dugo.

1/ Flaširana voda

Neotvorena, flaširana voda može trajati neograničeno dugo, iako uvjeti skladištenja mogu utjecati na njezin okus, uključujući i ono ostalo što je pohranjeno oko nje. Veliku ulogu u kvaliteti ipak ima i mjesto na kojem su pohranjene i izloženost sunčevoj svjetlosti.

2/ Šećer

Kada se čuva u smočnici na tamnom, suhom i hladnom mjestu, šećer se neće pokvariti nikad! Ali za najbolju kvalitetu, upotrijebite ga u roku od dvije godine.

3/ Konzervirana roba s niskom kiselinom

Konzerviranu hranu s malim udjelom kiselina, poput mesa, graha, graška, juha, povrća ili tune, možete čuvati od dvije do pet godina. Konzervirane proizvode s visokom kiselinom poput umaka od rajčice i voća u konzervi možete čuvati do 18 mjeseci.
Za optimalnu dugovječnost, stručnjaci preporučuju da konzerviranu hranu i ostale proizvode koji su stabilni na policama čuvate na hladnom i suhom mjestu.

Nikada ih nemojte stavljati iznad ili pored peći, ispod sudopera, u vlažnu garažu ili podrum ili na bilo koje mjesto izloženo ekstremnim temperaturama. Svakih nekoliko tjedana provjeravajte smočnicu i koristite konzerve koje ste već neko vrijeme imali pri ruci. Ne kupujte ispupčene, zarđale, cureće ili duboko udubljene limenke.

4/ Umak od soje

Neotvoren, ovaj čarobni eliksir zadržat će se u smočnici tri godine ili duže. Kada se otvori, držite ga u hladnjaku i trajat će gotovo toliko dugo.

5/ Riža i tjestenina

Tjesteninu i rižu, većini ljudi omiljeni prilog jelima, možete čuvati do dvije godine.

6/ Suhi grah

Jedna od najcjenjenijih namirnica, suhi grah – poput crnog, cannellinija, pinta ili Great Northerna – stabilna je na policama također do dvije godine.

7/ Med

Imate dvije godine da iskoristite med – samo ga čuvajte na hladnom i tamnom mjestu jer bi mogao kristalizirati. Ako se ipak kristalizira i dalje je potpuno siguran za jelo i ukusan. 

8/ Ulje kanole

Vjerovali ili ne, taj divovski vrč neotvorenog ulja repice koji sjedi u vašoj ostavi ostat će svjež dvije godine – na hladnom i suhom mjestu. Spremite ga u hladnjak i zadržat će se i duže.

9/ Suho voće

Vaša omiljena popodnevna grickalica zadržat će se u smočnici između godinu i 2 godine – zato samo naprijed pri kupnji suhog voća. A da bi ono trajalo još dulje, čuvajte ga u zamrzivaču.

10/ Vrećice čaja

Doista, vaš omiljeni napitak trajat će do tri godine u smočnici ako ostane neotvoren. Međutim, nakon što se kutija otvori, vrećice će trajati samo 18 mjeseci.

11/ Sjeme konoplje i chia sjemenke

Ove sjemenke možete čuvati do godine dana. Neotvorena pakiranja sjemenki konoplje i dulje, a za optimalnu svježinu čuvajte chia sjemenke u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime