Subota, 23 ožujka, 2024

Zašto nastaju strije i kako ih možemo ublažiti, kad ih se već ne možemo riješiti

Strije treba na vrijeme dijagnosticirati i liječiti, prije svega zbog zdravlja, a zatim i zbog ljepote. Kozmetičke kuće nude različite kreme i preparate za prevenciju i ublažavanje strija , no mi smo uvijek skloniji prirodnim rješenjima poput eteričnih ulja lavande, limete, grejpa ili maslinova ulja

Odjenuli ste kupaći kostim, a za nekoliko dana odjednom otkrivate kako su se na vašim bedrima, rukama ili na struku pojavile strije. Mnogi će tada u čudu pomisliti kako su ti ožiljci nastali zbog sunca koje isušuje kožu. Ipak, sunčeve zrake nemaju nikakve veze s tim. Strije su tu morale biti i prije izlaganja suncu, samo što se nisu toliko dolazile do izražaja.



Kako nastaju strije?

Iznenadnu pojavu strija potaknuo je pigment koji je pod utjecajem ultraljubičastih zraka izašao na području nepokrivenom strijama, dok su strije ostale iste, svjetlije nijanse i sasvim jasno se ističu na tamnijoj koži. Naravno, možete ih potamniti kremama za samotamljenje, no to neće do kraja riješiti vaš problem. Radije se za pomoć obratite kozmetičaru.

Strije (u prijevodu s latinskog – “pruga, bora”) ne nastaju zbog uobičajenog fizičkog rastezanja kože, nego rastezanja kože u razdoblju kad u tijelu dolazi do hormonalnog poremećaja. Hormoni stanjuju i doslovno razgrađuju vlakna kolagena i elastina, strukturalne bjelančevine odgovorne za elastičnost vezivnog tkiva kože. Međutim, strije mogu nastati i zbog endokrinog disbalansa nastalog zbog naglog debljanja, nakupljenog stresa i bolesti žlijezda s unutarnjim izlučivanjem, i tada se mogu javiti po cijelom tijelu, čak i na licu. Tijekom trudnoće one nastaju na isključivo nekoliko problematičnih područja – na grudima, trbuhu, bedrima, struku i stražnjici.

Koža pod njihovim utjecajem iznutra doslovno puca do sloja derme (dubljeg sloja kože), a mjesta pucanja ispunjavaju se mikroskopskim kapilarama. To je razlog zbog kojeg su strije u početku ljubičasto-crvene boje. Vremenom njihova intenzivna boja blijedi, brazde postaju svijetlo ružičaste i manje vidljive, ali jedno je sigurno – nade da će ružni ožiljci jednom nestati, nažalost, nema. Kad se jednom pojave, strije same od sebe sigurno neće nestati. One nažalost ostaju za cijeli život.

Preuranjeno starenje kože

Mehanizam nastajanja strija sličan je procesu starenja kože, samo je višestruko brži. Dio kože pokriven strijama polako atrofira, postaje mlohav, gubi elastičnost. To je dovoljan razlog da pri prvim znakovima pojave strija posjetite endokrinologa i kozmetičara! Ako odmah na prve znakove nastanka strija budete reagirali, postoji šansa da se one maksimalno ublaže i postanu jedva primjetne. Međutim, iako se o strijama najčešće govori isključivo kao o estetskom problemu, one su problem koji zadire mnogo dublje.

Kako hormonalni poremećaj trag svog djelovanja ostavlja na koži, tako može zahvatiti i ostale organe u tijelu. Primjerice, jednako kao i koža, elastičnost gube i stijenke vena. Hormonalni poremećaj može imati razne posljedice: raste rizik od nastanka metaboličkih, ginekoloških i mnogih drugih bolesti. Stoga stručnjaci ističu da ih na vrijeme treba dijagnosticirati i liječiti, prije svega zbog zdravlja, a zatim i zbog ljepote.

Strije najčešće nastaju tijekom trudnoće ili nakon nje, a u slučaju da su se strije pojavile nevezano uz trudnoću i prati ih povišen arterijski tlak, primjećujete nakupljanje masnoća na leđima, rukama, grudima, a na licu, grudima i uz gornji dio kralježnice pojačano rastu dlačice, obavezno se obratite svoje liječniku.

Ten kao putokaz misli i osjećaja: Kako emocije utječu na vašu kožu

U koži na kojoj su se pojavile strije može se zamijetiti znatno smanjenje količine aminokiselina. A one su i u ovom slučaju najvažnije za izgradnju makromolekula, odnosno bjelančevina elastina i kolagena, molekula koje čine kostur vezivnog tkiva, od kojeg je, pak, građena derma (drugi sloj kože ispod površinskog gdje dolazi do pucanja tkiva). Upravo zbog toga je  besmisleno nadati se da će se strije zaliječiti – kako će se koža zaliječiti ili regenerirati kad u njoj nema elastina i kolagena? Njih se, međutim, izvana može unijeti u kožu posredstvom preparata (krema, gelova, biljnih ekstrakata i eteričnih ulja).

Prirodna rješenja za ublažavanje strija

Kozmetičke linije i preparate za prevenciju i ublažavanje strija nude mnogi proizvođači, no mi smo uvijek skloniji prirodnim rješenjima poput eteričnih ulja lavande, limete, nerolija, grejpa ili maslinova ulja.

U dječju kremu stavite 3-5 kapi jednog od nabrojenih ulja i utrljajte je u kožu bedara, trbuha i grudi. Grudi posebno oprezno masirajte kako se koža ne bi dodatno rastegnula. Na dlanove stavite malo kreme, razmažite je, a zatim dlanove položite ispod dojke. Sveobuhvatnim nježnim pokretom krenite iz tog položaja prema tijelu, te dojku mažite sve do ramena, kao da je povlačite prema gore. Posebne aromatične kombinacije također mogu pomoći. Pomiješajte, primjerice, 10 kapi jojobina ili bademova ulja (kao baznog ulja) sa 5 kapi limetina, lavandina i ulja nerolija (umjesto posljednjeg, možete koristiti i tri kapi sandalova ili ružina ulja).

Masaža eteričnim uljima

1) mješavina:

4 kapi lavande,

1 kap nerolija i

20 ml baznog ulja

2) mješavina:

2 kapi lavande,

2 kapi geranija,

2 kapi ružina drva i

60 ml baznog ulja

Bazna ulja: jojoba, badem, lješnjak, kakao maslac, marelica, nočurak, avokado

Eterična ulja: lavanda, neroli, geranij, ružino drvo, ruža, limeta, sandal, mandarina

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime