Ako ste se ikad poželjeli nakloniti kavi nakon što vas je spasila od naporanog dana ili ujutro razbudila, zahvalite prvenstveno kofeinu koji sadrži.
No, on djeluje i kao diuretik, a to znači da ćete češće odlaziti na wc nakon što je popijete. Naime, dieuretici djeluje tako da potiču izbacivanje vode i natrija iz tijela.
Kava definitivno ‘tjera’ da više mokrimo
Znanstvenici još nisu sigurni na koji način kofein to izaziva. Možda ima veze s njegovim fizikim utjecajem na bubrege i smanjenje reapsorpcije natrija, što dovodi do toga da se više soli izbacuje putem urina. I to može rezultirati pojačanim mokrenjem. Druga teorija tvrdi da kava stimulira bubrege kako bi iz tijela izbacili više tekućice. To je posljedica posredovanja kofeina da se tekućina upija u krv. To nije nužno loše, ako vam bubrezi normalno rade, ali preduga konzumacija kofeina može pogoršati bolest bubrega.
Imajte na umu da je riječ o kofeinu – pa ako pijete kavu bez kofeina, ovaj diuretički učinak neće biti ni približno tako intenzivan.
No, i to se može razlikovati od osobe do osobe. Neka istraživanja ukazuju da je ovaj diuretski učinak najjači kod ljudi koji ne piju kofein redovito, a onda odjednom konzumiraju velike količine. Ali, naravno, ako je vaše jutarnje piće ledena kava, definitivno u organizam unosite puno tekućine, pa je očito i da ćete više puta otići na wc.
Može li nas kava ipak i hidratizirati – jer je tekućina?
Budući da je kava tekućina, njezina hidratantna svojstva u osnovi mogu uravnotežiti diuretičko djelovanje, što bi trebalo spriječiti dehidraciju, objašnjava dr. Colleen Tewksbury s Medicinskog fakulteta Perelman na Sveučilištu Pennsylvania.
Svačije tijelo, naravno, drugačije postupa s kofeinom. Ali, općenito, kava “otprilike jednako hidratizira kao što je i diuretik”.
Treba istaknuti da čim osjetite žeđ već je došlo do dehidracije. To znači da ste izgubili dovoljno tekućine, a da je istodobno niste nadomjestili, što može negativno utjecati na tijelo.Naime, ako dehidracija postane dovoljno ozbiljna, na kraju može ometati vitalne funkcije vašeg tijela. Dok je žeđ jedan od simptoma čak i blage dehidracije, ozbiljniji simptomi uključuju suha usta, rijetki dolasci na wc, mokraća tamnožute boje, suha i hladna koža, glavobolja i grčevi u mišićima…
Opasna kombinacija: Zašto ne bismo smjeli istodobno konzumirati alkohol i kofein?
Iako kava ne dehidrira, nije dobro piti je u velikim količinama
Stručnjaci preporučuju da ograničite dnevni unos kave na tri do pet šalica dnevno (ili do 400 miligrama kofeina dnevno). Pretjerivanje s kofeinom može dovesti do problema poput glavobolje, problema sa spavanjem, ubrzanog rada srca, drhtanja i još mnogo toga.
Problem je što je teško točno izmjeriti stvarni sadržaj kofeina u različitim pićima, jer on može varirati. Primjerice, kuhana kava može sadržavati oko 95 do 165 miligrama kofeina, ovisno o brendu, vrsti i načinu kuhanja. Pozor – talog kave sadrži velike količine kofeina, pa stoga pijte kavu sa što manje taloga.
Kava bez kofeina može sadržavati cca 2 miligrama kofeina po šalici. Esspreso može sadržavati do 64 miligrama, a varijacije lattea ili mocce između 63 i 126 miligrama.
Kada pogledate ove brojke, očito je kako lako možemo prijeći preporučenu dnevnu granicu kofeina. I ne zaboravite – kava nije jedina koja sadrži kofein. Mnogi čajevi, gazirana pića i vrste čokolade također sadrže ovaj stimulans!
Lako bismo se mogli prilagoditi na FIKU – švedski ‘gumb’ za pauzu od stresa
Jednostavan način da shvatite jeste li malo dehidrirani
Uključuje gledanje u wc školjku nakon što ste se pomokrili! Ako je vaša mokraća bistra ili svijetložuta, odlično – to je znak normalne hidratacije. Ako je tamnije od toga, razmislite koje korake možete poduzeti da pojačate hidrataciju.
A to ne znači i nužno da se morate odreći svog omiljenog napitka!
Fotografije: Unsplash