Utorak, 3 listopada, 2023

Ono smo što jedemo: Ove namirnice pomažu u posvjetljivanju zuba

Hrana koju jedemo sadrži enzime koji pomažu u proizvodnji kielina koje su nam potrebne, a koje utječu na naše zube i njihov sjaj. Zanimljivo, zar ne? Stoga, zašto ne odabrati namirnice koje su zdrave, a ujedno nam 'daruju' prirodno sjajnije i bjelije zube

Da, istina je, hrana koju jedete može vam uljepšati osmijeh, ali ga isto tako može i poružniti. Nije tajna da smo ono što jedemo, ali kad počnemo shvaćati da hrana djeluje i na izgled naše kože i ostalih dijelova tijela, to mijenja igru.



Jeste li ikada vidjeli nekoga nakon nekog vremena i izgleda sjajno? To je zato što su jeli nešto što djeluje na staničnoj razini, a to čak može utjecati i na vaše zube.

Zdrava prehrana igra veliku ulogu u našem izgledu 

Kad su u pitanju zdrava usta, baš kao i svaki drugi dio tijela, zdrava prehrana igra veliku ulogu. Hrana koju jedemo sadrži enzime koji pomažu u proizvodnji kiselina koje su nam potrebne, a koje utječu na naše zube i njihov sjaj. Zanimljivo, zar ne?
Stoga, zašto ne odabrati namirnice koje su zdrave, a ujedno nam ‘daruju’ prirodno sjajnije i bjelije zube.

Ananas

Ananas je heroj među hranom kad su u pitanju  enzimi koje sadrži, a ne smijemo zaboraviti ni slatki okus. Bromelain koji se nalazi u ananasu pomaže razgraditi ljepljive naslage na našim emajlima, doslovno ih skida s površine.

Jabuke

Dvije riječi: jabučna kiselina. Slično askorbinskoj kiselini, jabučna kiselina djeluje kao prirodni adstrigent, pomažući u poboljšanju promjene boje. Jedite ih svježe ili dodajte smrznute u smoothie, a ne zaboravite izbaciti sjemenke.

Koliko jabuka dnevno trebamo pojesti za maksimalne benefite?

Brokula

Jeste li već umorni od benefita brokule? Kao što vidite, dobro je za gotovo sve. Povremeno ju jedite sirovu i cvjetovi će vam očistiti nakupine na zubima. Brokula je također bogata željezom, korisnim mineralom u obrani od štetnih bakterija koje dovode do promjene boje zuba. 

Orašasti plodovi i sjemenke

Sadrže dobru količinu kalcija, pa ne samo da jačaju zube, već i njihova abrazivna tekstura pomaže u uklanjanju nakupljanja plaka.

Zašto je badem toliko popularan za zdravlje i ljepotu kože?

Celer

Osim što čisti jetru, a žvakanje celera pomaže u ublažavanju stresa i sprječava lijepljenja plaka na zube. Obzirom da je hrskav prilikom jela proizvodite više sline, a  visoka razina sline zadržava loše stvari daleko od zubiju i daje ima sjajni izgled. 

Ovo je bilo zanimljivo, ali ipak tu nije kraj. Ove namirnice zajedno djeluju na jačanje cijelog tijela. Ne zaboravite jesti pet boja dnevno i uvijek kombinirajte svoje makronutrijente za dobrobit cijelog tijela.

Iako ovo nije hrana, kombinacijom ova dva sastojka vaši će zubi doseći novu razinu bjeline. Soda bikarbona i aktivni ugljen ne samo da razgrađuju nakupljeni plak, nego donose i prirodan sjaj vašim zubima. S vremena na vrijeme koristite ih kao pastu ili sredstvo za ispiranje, ali ne zaboravite ispljunuti. Ne želite često gutati ova dva snažna sastojka. 

Pročitajte još...

Ne služe samo za žvakanje: 4 iznenađujuće činjenice o zubima

Činjenica jest da su zubi zapravo jedinstven i zanimljiv dio našeg tijela koji se, poput DNK, koristi i za našu identifikaciju. Oni imaju puno više uloga od one osnovne - žvakanja hrane. Ove četiri činjenice o zubima otkrit će vam koliko su zapravo dragocjeni, a da to ni ne znamo!

ČISTI FUTURIZAM: Je li ovo najbrža četkica za zube na svijetu?

Mislite li i vi da je stomatološka preporuka za pranje zuba od pune dvije minute pretvorila ritual oralne higijene u dug i naporan proces? Ako da… imate sreće jer je izumljena četkica koja sve to obavlja za samo - 10 sekundi!

Kako šećer djeluje na tijelo i zašto bez njega mozak ne funkcionira?

Kada vam sljedeći put netko kaže kako je šećer isključivo loš za vaše zdravlje, navedite im sljedeće razloge zašto su u krivu. Naravno, nemojte pretjerati jer sve ono dobro može postati loše i ipak izazvati zdravstvene probleme

Hrvatska food scena nikad nije bila zanimljivija, a kuhanje – odgovornije

Zavirili smo na Instagram profile pet mladih domaćih blogera čije kreacije prati zavidan broj pratitelja, a neke od njih pomno prate i proslavljena imena svjetske food scene!

Povezano

Autofagija: Pomaže li zaista pri mršavljenju?

Autofagija dolazi od grčkih riječi 'auto' i 'phagein', a doslovni prijevod bi bio samojedenje. Zvuči poprilično zastrašujuće ali samo na prvi pogled

Spavanje kao prioritet: Zašto je 8 sati sna najzdravija preporuka?

Saznajte kako su i zašto stručnjaci utvrdili koliko nam je sati sna neophodno za optimalno zdravlje te koje su preporuke za najkvalitetnije spavanje tijekom noći

Je li korištenje štapića za uši dobro za naše zdravlje?

Pamučni štapići mogu se koristiti na mnogo korisnih načina kao što su nanošenje sjenila ili maskare i brisanje laka za nokte, no čišćenje voska iz ušiju štapićima treba izbjegavati

Ashermanov sindrom: Rijetko stanje o kojem se treba pričati

Ashermanov sindrom nije genetski poremećaj ili bolest, već stanje koje se može razviti tijekom godina kao posljedica ozljeda ili operacija koje utječu na maternicu i uzrokuju upalu

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime