Proljeće je sjajno vrijeme za preispitivanje naše prehrane, tjelesne aktivnosti, rutine spavanja i još mnogo toga. Toplije vrijeme izvrstan je podsjetnik da posjetite tržnicu i opskrbite se sezonskim voćem i povrćem.
S višim temperaturama i zrakama sunca, osim prirode, budimo se i mi i naš organizam. Poletniji smo, imamo više želje za tjelesnom aktivnošću i motivacije za zdravijim životom. Stoga je proljeće pravo vrijeme za sagledavanje navika koje vas sputavaju i stvaranje novih koje će vam pomoći da budete najbolja verzija sebe.
Mnoga istraživanja potvrđuju kako ljudi lakše slijede ciljeve koje donesu u proljeće nego primjerice one koje su si odradili za novu godinu
1/ Napunite tanjur svježim sezonskim voćem i povrćem
Proljeće i ljeto sjajno su vrijeme za uvrštavanje više svježeg sezonskog voća i povrća u prehranu, kaže dr. Misbah K. Keen, profesor obiteljske medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Washington u Seattlu. Proizvodi poput gljiva, paprike, tikvica i bobičastog voća, prepuni su mikrohranjivih sastojaka koje tijelo treba, a posebno su odlični u ovo doba godine. Posjetite lokalnu tržnicu ili trgovinu organskih proizvoda te napunite svoj tanjur sezonskim voćem i povrćem. Posebnu pažnju posvetite na dobivanje zdravih masnoća iz proizvoda i cjelovite hrane – poput avokada, orašastih plodova i sjemenki – umjesto iz rafiniranih ulja i pržene hrane.
2/ Imajte na umu mogućnosti za pretjerano uživanje
Toplije vrijeme često donosi okupljanja na otvorenom poput piknika i roštilja (naravno uz pridržavanje epidemioloških mjera), na kojima često konzumiramo nezdravu hranu poput mesa s roštilja i prerađevina te masnih grickalica. Ne morate potpuno izbjegavati ove namjernice, ali ih pokušajte što više smanjiti i zamijeniti s – primjerice mesom peradi za roštilj ili ribom. Druga važna mjera opreza je paziti na unos alkohola na okupljanjima na otvorenom. Opet, ne morate ga potpuno izbjegavati, umjerenost je u svemu najvažnija.
3/ Hidratacija je pola zdravlja
Kad je vani toplije, vaše tijelo znojenjem može izgubiti više vlage, čak i ako ne osjećate da se znojite. Dehidracija može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik pa čak i ako ste samo blago dehidrirani, može uzrokovati umor, nisku energiju i glavobolju. Kako biste spriječili dehidraciju, važno je poduzeti proaktivne korake i piti dovoljno vode tijekom dana, primjerice držanjem boce s vodom stalno pri ruci. Još jedna potencijalna korist od pijenja dovoljno vode je ta što vam može pomoći da izbjegnete prejedanje.
4/ Izađite van i pokrenite se
Tjelesna aktivnost tijekom svakog dana doista je važna, to može biti jednostavna šetnja susjedstvom ili provođenje vremena u vrtu, ukoliko niste fan teretana i fitnesa. Svaka aktivnost koja pokreće vaše kosti i mišiće bit će od pomoći.
“Genetski smo programirani za uživanje na otvorenom”, napominje Keen. “Tada se angažiraju sva vaša osjetila i imaju velik utjecaj na raspoloženje i samopoštovanje.”
Brojne su prednosti aktivnosti na otvorenom, od povećanja razine vitamina D, zahvaljujući suncu, do pokretanja više mišića i poboljšanja ravnoteže ako umjesto kretanja po ravnoj površini, hodate ili trčite po neravnoj ili uzvišenoj površini.
5/ Upijajte sunce
Izlaganje bar malo sunčevoj svjetlosti ima brojne prednosti, pod uvjetom da koristite kremu za sunčanje. Izlaganje jakom svjetlu pomaže u oslobađanju serotonina u tijelu, što može poboljšati vaše raspoloženje. Izloženost sunčevoj svjetlosti također pomaže koži da proizvodi vitamin D, koji je dobar za zdravlje kostiju i druge funkcije u tijelu. I ne zaboravite, čak i ako šetate ili planinarite u hladu ili po oblačnom danu, i dalje će biti dovoljno svjetla za potaknuti vaše raspoloženje.
Vitamin D – ključan u jačanju imuniteta i borbi protiv koronavirusa!
6/ Zaštitite kožu i oči od UV zraka
Iako je dobivanje određene količine sunčeve svjetlosti zdravo i korisno, previše izlaganja suncu može oštetiti vaše oči i kožu. Iz tog razloga važno je koristiti odgovarajuću zaštitu od sunca, što uključuje nošenje sunčanih naočala, zaštitne odjeće i kreme za sunčanje. Kremu za sunčanje treba nanositi svakih nekoliko sati, pogotovo ako se znojite ili plivate. Keen preporučuje upotrebu vodootporne kreme za sunčanje širokog spektra, one koja blokira i UVA i UVB zrake, sa zaštitnim faktorom od 30 do 50.
7/ Resetirajte svoj raspored spavanja
Ako su vam mračni, hladni zimski dani poremetili raspored spavanja, upotrijebite proljeće kao reset. Prva loša navika koju trebate prekinuti jest provoditi puno vremena ispred računala, telefona ili laptopa neposredno prije spavanja.
Istraživanja pokazuju kako uređaji zavaraju naš mozak držeći ga budnim i natjeraju nas da mislimo da je vrijeme za buđenje, a ne vrijeme za spavanje. Ostali načini ‘čišćenja’ rutine prije spavanja uključuju: ne vježbanje ili konzumiranje većih obroka u roku od dva sata prije spavanja, izbjegavanje alkohola najmanje četiri sata prije spavanja i izbjegavanje kofeina u poslijepodnevnim satima.
I ono najvažnije – ustanite svaki dan u isto vrijeme – idealno bi bilo odmah biti izloženi dnevnoj svjetlosti. Stalno buđenje u isto vrijeme iz dana u dan vašem tijelu pomaže da stvori rutinu te vam s vremenom postaje lakše nositi se s dnevnim obvezama i imate više energije. Ako imate poteškoća sa spavanjem, održavanje mjesta na kojem spavate doista mračnim i hladnim može vam biti od pomoći.
Kako spavati poput bebe: 6 tehnika koje će vam pomoći da brzo utonete u san
8/ Pripazite na alergene – u zatvorenom i na otvorenom
Proljeće donosi nagli porast broja alergena na otvorenom, poput peludi, ali također je dobro vrijeme da smanjite izloženost alergenima u zatvorenom, gdje većina nas provodi puno vremena. Da biste se oslobodili alergena u zatvorenom idealno je proljetno čišćenje doma, usisavanje prostirki i tepiha te dubinsko čišćenje prašine.
Ako imate alergije na otvorenom, dobro je smanjiti učinkovitu razinu izloženosti upotrebom fiziološke otopine za nos nakon provođenja vremena vani. Slani sprejevi dostupni su u slobodnoj prodaji u trgovinama. Obraćanje pažnje na kakvoću zraka doista je važno ako imate alergije, kako u pogledu peludi tako i onečišćenja. Pokušajte ostati u zatvorenom ako je kvaliteta zraka stvarno loša.
9/ Prijavite se kod svog liječnika
Proljeće je sjajno vrijeme da obavite sistematski pregled te razgovarate sa svojim liječnikom o zdravstvenim problemima koji vas muče, ako ih imate. Ovaj godišnji posjet liječniku može biti vrijeme za pregled različitih vrsta karcinoma i srčanih bolesti i za raspravu o načinima kako ostati zdrav.