Subota, 12 listopada, 2024

Kako se nositi sa svakodnevnim traumama, ali i lošim prošlim iskustvima

Svi mi, gotovo svakodnevno, doživljavamo razne vrste traumatičnih događaja. Njihovi učinci mogu biti kumulativni kada se ne prepoznaju i ne riješe. Zato je iznimno važno da ih rješavamo i nastojimo spriječiti da se u budućnosti pojave 'skupine okidača' koji mogu prerasti u puno veću i ozbiljniju traumu

Govorimo o tome kako su borba i neuspjeh nužni dijelovi ljudskog iskustva, ali rijetko razgovaramo o traumama mireći se s činjenicom da su one sastavni dio našeg životnog iskustva. Mnogi od nas smatraju se sretnima jer izbjegavaju traume ili razgovor o njima i kada se dogode, dok ih drugi uspješno detektiraju i ‘rade na njima’.



Istina je da nam se razne traume događaju u životu, svima nama, velike ili male – ali svatko ih od nas doživljava na svoj način.

Rješavanjem ‘tekućih’ trauma sprječavamo njihovo opasno akumuliranje

No, svjedoci smo da nam se tijekom života događaju stvarne, intenzivne, a ponekad i jako dramatične situacije pa ipak ih možemo izliječiti – iako to nije lako. Također, doživljavamo i manje, naizgled neznačajne vrste trauma koje obično potiskujemo i odbacujemo. No, te manje traume i dalje su traume, a učinci mogu biti kumulativni kada se ne prepoznaju i ne riješe. Jennifer Galvan, licencirana klinička psihologinja podijelila je nekoliko načina na koje se možemo početi suočavati sa svakodnevnim, ali i onim prošlim traumama, bez obzira na veličinu, nastojeći spriječiti da se u budućnosti pojave ‘skupine okidača’ koji mogu prerasti u puno veću i ozbiljniju traumu.

Osjećate li unutarnju prazninu? Uz ove savjete pronađite novu iskru u životu

1/ Dajte si vremena
Vrijeme liječi – stara je narodna poslovica koja nam govori da će s vremenom naša psiha prihvatiti situaciju oko nekog lošeg događaja i ‘naučit’ nas kako ga prihvatiti, naučiti živjeti s njim i(li) odtugovati zbog gubitaka koji su nastali zbog te traume.

2/ Nađite podršku
Razgovor o traumatičnoj situaciji u pojedinačnim terapijskim sesijama, grupama podrške ili s prijateljima i obitelji može pružiti olakšanje i okruženje u kojem će drugi podijeliti slične traume koje su doživjeli. Ali i alate oko toga kako se nositi s istima, što može biti od velike pomoći u prevladavanju.

3/ Samoreguliranje
Koristeći razne tehnike disanja (primjerice; udahnite i izbrojite do 10, izdahnite i izbrojite do 10), tehnike uzemljenja (primjerice; hodanje bosim nogama, opipavanje stolice na kojoj sjedite) te posjedovanje opipljivog predmeta za povećanje samo-smirivanja (primjerice; mekani pokrivač, igranje s kućnim ljubimcem, slušanje određene pjesme…) – neki su od načina na koje možemo regulirati svoj živčani sustav kada se osjećamo tjeskobno, uznemireno ili neregulirano.

4/ Radite neke uobičajene aktivnosti
Ponekad se možete osjećati kao da trauma preuzima sve dijelove vašeg života. Da biste to prevladali stručnjaci predlažu sudjelovanje u društvenim aktivnostima. Ponovno se povežite sa starim prijateljima ili volontirajte kako biste stvorili neku normalnost.

Budi sebičan – volontiraj! I svijet će biti bolje mjesto za život…

5/ Ponavljajte pozitivne afirmacije
Zamjena negativnih misli pozitivnim afirmacijama pomiče naš um da se usredotoči na budućnost i prerađuje negativne misli, što je izvrstan alat za dane kada se osjećate tjeskobno i anksiozno.

6/ Povećajte brigu o sebi i stvorite rutinu
Trauma nas može odvući dalje od vlastitog tijela i potreba, a zbog toga se osjećamo nepovezano i zakinuto. Primijenite nježni pristup prema sebi dok stvarate rutinu koja uključuje uravnoteženu prehranu i tjelovježbu – vrlo brzo ćete primijetiti razliku.

Volimo ove jednostavne, sažete načine kako poraditi na vlastitom iscjeljivanju raznih traumatičnih događaja. Naravno, dublje traume zahtijevaju ‘dublji posao’, u prvom redu pomoć stručnjaka. Ovi nas savjeti samo podsjećaju da je njegovanje sebe moguće i da na male, smislene načine možemo početi shvaćati nove razine brige o sebi i što znači uzeti svoju mentalnu i emocionalnu dobrobit u svoje ruke.

Zašto sebi kompliciramo život i namećemo nepotrebne obveze?

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime