U posljednje vrijeme vrlo je popularno pričati o mindfulnessu, odnosno, svjesnosti – od poznatih osoba do joga učitelja, profesora i stručnjaka raznih profila… I dok svi pričaju o tome, mnogima još uvijek nije jasno što je to zapravo?
Svjesnost se definira kao stanje u kojemu ste usklađeni sa sobom i okolinom. Umjesto brige o tome što donosi budućnost ili preispitivanja prošlosti, osvještavate i stavljate u fokus trenutno vrijeme – ovdje i sada.
Odakle potječe svjesnost?
Umjesto umanjivanja vlastitih emocija i misli, svjesnost služi tome da se emocije i misli prihvate na neosuđujući način, čak i ako su negativne.
Ako se pitate kako osnažiti svjesnost u ovom brzom svijetu, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći da to uspijete. U mnogo slučajeva, svjesnost dolazi prirodno – sjetite samo trenutka kada vas obuzme pjesma, ili kada ste koncentrirani na duboke i kvalitetne razgovore s dragim ljudima, ili dok se igrate s djecom ili ljubimcem…
8 stvari koje psihoterapeuti rade ujutro kada su pod stresom
Svjesnost (mindfulness) potječe od riječi ‘sati’ u staroindijskom jeziku Pali, čiji je prijevod svjesnost sadašnjeg trenutka. Godine 1970. Jon Kabat-Zinn zaslužan je za uvođenja termina u leksikon američko-engleskog jezika. Pokrenuo je i prvi tečaj u svrhu smanjenja stresa uz pomoć osvještavanja. Zbog iznimne popularnosti tečaja, slijedilo je i osnivanje škole o svjesnosti na Sveučilištu u Massachusettsu. I danas se tamo može pohađati tečaj koji traje osam tjedana, a nudi se i online opcija.
Kako svjesnost funkcionira?
Fokusom na sadašnji trenutak i trenutne senzacije u tijelu zapravo radite na tome da se mentalno i tjelesno učite svjesnosti. Redovnom praksom učite kontrolirati sve mentalne procese. A kao rezultat, doživljavat ćete manje stresa i osjećat se slobodniji.
Svjesnost je metoda koja se često koristi u jogi i tai chi praksi, kao i u meditaciji. U današnjem svijetu, svjesnost se može proširiti na sva područja u životu. Primjerice, svjesno hodanje, svjesna vožnja, tuširanje… Kakogod, najčešći način prakticiranja svjesnosti jest putem raznih meditacija.
Mentalno zdravlje: Što kada su nam problem – ugodne emocije?
Koji sve oblici svjesnih meditacija postoje?
Postoji niz svjesnih meditacija, a ovo su neke od najčešćih i najpopularnijih:
- Meditacija disanja
- Meditacija skeniranja tijela
- Meditacija ljubavi
- Meditacija promatranja misli
Kako odabrati meditaciju za sebe? To prije svega ovisi o tome na što se želite usredotočiti. Primjerice, ako je vaš cilj udobnost i svijest o vlastitom fizičkom tijelu, najbolje je odabrati meditaciju skeniranja tijela. Bez obzira na to koju meditaciju odabrali, važan je opušten pristup.
Za što se koristi mindfulness i koji su njezini benefiti?
Vježbanje svjesnosti odlična je opcija za osobe koje pate od stresa jer može ublažiti simptome. Benefiti vježbanja svjesnosti mogu se osjetiti od fizičkog do emocionalnog i mentalnog područja, a prigodne su za sve, najmlađe i najstarije.
Djeca tako utjecati na svoj akademski uspjeh.
Donosimo samo neke od benefita:
- Smanjenje stresa i anksioznosti
- Poboljšavanje pamćenja
- Jačanje imunološkog sustava
- Podržavanje zdravlja srca
- Smanjenje boli i nelagode
- Snižavanje krvnog tlaka
- Poboljšavanje sna
Događaju li se i vama mnoge stvari pred nosom, ali ih ne primjećujete?
Kako prakticirati svjesnost?
Najbolje je to raditi uz pomoć učitelja (joge, stručnjaka s drugog područja) ili uz pomoć aplikacija s raznim meditacijama. Ako ipak želite sami to činiti, nudimo vam nekoliko koraka:
- Pronađite udobno mjesto, pođite u šetnju ili legnite u mirni kutak.
- Osvjestite okruženje uz pomoć svojih osjetila. Što čujete, osjetite, vidite, osjetite li miris i okus..?
- Prepoznajte svaku misao koja vam dođe. Bez osude, otpustite ih te pažnju preusmjerite na trenutni osjećaj.
- Ostanite u tom položaju ili osjećaju koliko god dugo se osjećate udobno.
Ako ste ipak skloni vođenim meditacijama, donosimo nekoliko primjera:
- 10-minutna dnevna mindfulnes meditacija
- 10-minutna meditacija za spavanje
- 10-minutna meditacija za suzbijanje anksioznosti