Subota, 23 rujna, 2023

13 svakodnevnih navika kojima slabimo vlastiti imunitet!

Čini li vam se kako ste ove godine skloniji prehladama i virozama, u pravu ste. No, osim vremenskih neprilika koje utječu na naše zdravlje postoji i čitav niz naših, svakodnevnih navika kojima dodatno ugrožavamo vlastito zdravlje i slabimo svoj imunološki sustav

S dolaskom jeseni počinje vrijeme izražajnijih alergija, prehlada, raznih viroza… Jednostavno, postoje određena razdoblja u godini kada smo skloniji bolestima i kada teže podnosimo vremenske promjene.



Čini li vam se kako ste ove godine skloniji prehladama i virozama, u pravu ste. No, osim vremenskih neprilika koje utječu na naše zdravlje postoji i čitav niz naših, svakodnevnih navika kojima dodatno ugrožavamo vlastito zdravlje i slabimo svoj imunološki sustav. 

Kako možemo pozitivno utjecati na vlastiti imunitet?

Donosimo pregled negativnih faktora na koje biste trebali obratiti pozornost kako biste pozitivno utjecali na vlastito zdravlje:

1/ Usamljenost 
Usamljenost može dovesti do kroničnog stresa, što opet dovodi do slabljenja imuniteta. Osjećaj usamljenosti može biti ‘zapisan’ čak i u našem DNK, te se očituje na genetskoj razini. U tom slučaju, u organizmu je povećana razina proupalnih gena a manaj razina gena koji su zaduženi za stvaranje antitijela i povećanje imuniteta. 

2/ Nedostatak vitamina D
Dovoljna razina vitamina D u organizmu odličan je faktor za zaštitu od raka. I vitamin D pomaže u suzbijanju prehlade i ostale upale. Niska razina vitamina D u organizmu usko je povezana s povećanom osjetljivošću na infekcije i povećanjem autoimunosti – čime je imunološki sustav zbunjen i počinje napadati tijelo – umjesto da ga štiti. 

Vitamin D – ključan u jačanju imuniteta i borbi protiv koronavirusa!

 

3/ (Ne)pranje ruku
Svima je poznat najčešći savjet čija je svrha prevencija bolesti, a to je: perite ruke! Nepranje ruku izlaže vas svim vrstama bakterija i virusa koji uzrokuju bolesti, od obične prehlade do onih težih i akutnijih. 

4/ (Ne)dovoljno spavanje
San, i to kvalitetan, pomaže nam da se oporavimo i napunimo energijom za bilo koje aktivnosti. Samo jedan od benefita jest stjecanje imuniteta. 

Kako ojačati tijelo u borbi protiv infekcija?

5/ Stalni stres
Kroničan stres oslabljuje organizam i imunološki sustav. Pod stresom, mozak povećava hormon kortizol koji oštećuje stanice u krvi čija je uloga – borba protiv infekcije. Osobe s kroničnim stresom su sklonije prehladama i drugim bolestima. 

6/ Nedovoljno vježbanje
Svima nam je prirodno da se krećemo pa prema tome, sjedilački način života može smanjiti otpornost na razne bolesti. Savjet za sve koji rade uredski posao je da se kreću koliko god mogu te da nakon otprilike 30-ak minuta naprave stanku i malo progibaju tijelo te se prošeću. Prosječno, na tjednoj razini osoba bi trebala vježbati barem 75 minuta, pa proučite naše prijedloge kojima možete utjecati na jačanje imunološkog sustava. 

7/ Previše vježbanja
Previše vježbanja zove se još i sindrom pretreniranosti, što dovodi do iscrpljenosti i istrošenosti tijela. Dugi, česti treninzi bez odmora nisu dobri za postizanje fitness ciljeva, već utječu na slabljenje imunološkog sustava. Osim što se dovodi i do umora, osjećaja iscrpljenosti, manjka snage i slično. 

8/ Previše alkohola
Mamurluk nije jedina opcija koja može dovesti do bolesti. Često konzumiranje alkohola dovodi do toga da se u našem tijelu alkohol, odnosno etanol, pretvara u acetaldehid. A on je jedan od ‘krivaca’ koji uzrokuju rak. U lakšim slučajevima, dovodi do slabljenja imuniteta, no opet i slabiji imunološki sustav može uzrokovati zdravstvene tegobe. 

Stručnjaci: Ovo je 7 mitova o hrani za jačanje imuniteta koji – nisu istiniti

Namirnice koje nas štite

9/ Prevelika konzumacija šećera
Prevelika doza šećera uništava bijele krvne stanice u organizmu, a njihova funkcija je borba protiv infekcije. Šećer možete pronaći i u hrani za koju nikada ne biste pomislili da ga sadrži. 

10/ Prekomjerna tjelesna težina
Pretilost utječe na imunološki sustav. Prekomjerna težina sprječava bijele krvne stanice koje su zadužene za stvaranje antitijela i podržavanje imuniteta. 

11/ Prevelika konzumacija antibiotika
Antibiotike se često koristi za liječenje bakterijskih infekcija, no pripisivani su i za infekcije ili stanja koja nisu uzrokovana bakterijama. Prevelikim i čestim dozama antibiotika smanjuje se imunitet.

12/ Nedovoljna konzumacija vode
Kako starimo, lakše je doći u stanje dehidracije i tako oslabiti imunološki sustav. Korisno je razviti naviku pijenja vode već od samog rođenja, tako da gdje god da jeste – na radnom mjestu, kod kuće, na putu… – imajte bočicu vode pored sebe. Također, voda pomaže u prevenciji debljine, pa se savjetuje prije svakog jela popiti malo vode ili umjesto grickalica uvijek odabrati – čašu vode. 

Vitaminska bomba za bustanje imuniteta i detox: zeleni smoothie

Pročitajte još...

Debljina je uzrok raznih bolesti: Kako mršavljenjem poboljšati imunitet?

Općepoznata je povezanost pretilosti s različitim bolestima kao što su dijabetis, kardiovaskularne bolesti i one lokomotorne, visoki tlak, povišene masnoće, neke vrste karcinoma, apneja i masna jetra. Pandemija koronavirusa, pak, otkrila je da su pretile osobe u najvećem riziku od smrti - stoga je više nego ikad bitno da se riješite viška kilograma!

Eliksir zdravlja: 7 provjerenih recepata za najukusnije juhe od kostiju

Odlična je za potporu crijevima, a time i imunološkom sustavu, te za smanjenje upala i sprječavanje infekcija. Koštana juha doprinosi i glađoj koži, i sjajnijoj kosi a ujedno olakšava bolove u mišićima. Možete ju i zamrznuti, a kasnije od nje napraviti i puno drugih hranjivih obroka...

Gdje sam, pobogu, stavio ključeve? Ili, hranom protiv moždane magle

Borite li se i vi s 'rupama' u pamćenju, nedostaje vam koncentracije i ne možete se sjetiti nekih (osnovnih) informacija - suočavate se s 'moždanom maglom'! Otkrijte kako (i koja) hrana može pomoći da poboljšamo koncentraciju, pamćenje i energiju tijela

Dr. sc. Vesna Bosanac: Pravilna prehrana postaje ključ sportskih rezultata

Poznata nutricionistica i autorica knjige 'Prehrana mladih sportaša' otkrila nam je sve o važnosti pravilne prehrane u sportu, utjecaju koji namirnice mogu imati na izvedbu, kao i razne jelovnike koje mogu koristiti mladi sportaši, ali i svi mi

Povezano

Kako ojačati prirodni imunitet djeteta? Donosimo 5 savjeta!

Sve češća pojava alergija na hranu i pelud, atopijski dermatitis, autoimune bolesti te slabiji odgovori na bakterijske i virusne infekcije upozoravaju na to da je naš imunosni sustav pod visokim opterećenjem. Upravo iz ovoga razloga potrebno mu je priskočiti u pomoć od rane dobi

Vrijeme je za ultimativno uživanje: Kupanje u kadi pretvorite u posebno iskustvo

Od kad je svijeta, različite kulture se oslanjaju na ljekovita svojstva kupke. Evo što možemo naučiti iz njihove tradicije kako bismo se bolje brinuli o sebi, iznutra i izvana

Sve češći poremećaj: Što glavobolja otkriva o vašem načinu prehrane?

Određena hrana može izazvati jaku, tupu glavobolju. I dok je povremena glavobolja normalna, upozoravajuća je ona koja se javlja često i jačeg intenziteta. Iako je ovo normalna pojava za nekoga tko pati od učestale migrene, takva glavobolja može upozoravati na promjene zdravstvenog stanja

Dr. Diana Puževski i Dr. Natko Beck su održali radionicu za roditelje

Iz generacije u generaciju, Becutan, jedan od najprepoznatljivijih brendova u regiji njeguje neprocjenjivu vezu između roditelja i djece. Roditeljstvo je nesvakidašnje putovanje ispunjeno bezbrojnim...

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime